Kočař vydřel na světovém šampionátu v dlouhém triatlonu 12. místo. Soukup byl 35.

8.05.2023 -
Pouze jeden den odpočinku si dopřáli čeští reprezentanti na multisportovním světovém šampionátu na Ibize. Po pátečním závodu MS v terénním triatlonu, na kterém Lukáš Kočař vybojoval stříbro, se už v neděli 7. května postavili na start MS v dlouhém triatlonu. Kočař při něm obsadil 12. místo, Petr Soukup byl 35. Zvítězil Francouz Clement Mignon.Závod v dlouhém triatlonu se konal na netradičních distancích. Plavecká část, která se uskutečnila ve vodách Středozemního moře, neměřila 3,8 km, ale „pouhé“ tři. Při cyklistické části najeli závodníci ve dvou okruzích 116 km (místo obvyklých 180). A kratší byl také běh, který se odehrál na 30km trati, nikoliv na maratonské.

„Měl jsem po pátku trošku strach z plavání, nakonec se ale vytvořila velká druhá skupina, kde se plavalo fakt dobře,“ řekl Kočař, který vybíhal na břeh na 24. místě se ztrátou necelých tří minut na vedoucího Slováka Vargu. Soukup byl v této chvíli na 37. místě s mankem 6:06.

„Na kole jsem se od začátku snažil dostat k čelu naší skupiny a hlídat si, aby nikdo neujel,“ řekl Kočař, kterého zaujala také technická novinka: „Poprvé jsme závodili s Race Rangerem, který ukazuje vzdálenost od závodníka před vámi a barevnou diodou značí, zda nedochází k nepovolenému hákování, což bylo super!“

Z kola sesedal Kočař na 10. místě, od medailových příček ho v tu chvíli dělily přibližně 3,5 minuty. Soukup přijel do druhého depa na 41. místě, o 37 minut později než vedoucí Němec Rico Bogen.

„Kolo se mi jelo vzhledem k patečnímu závodu ještě dobře, bohužel běh už nebyl tak svěží, jak jsem ještě ke konci cyklisticky doufal. Sice jsem od začátku běžel zadrženě, ale postupně mi kolem 15. km začalo docházet. K tomu se přidal žaludek a 8 km před cílem jsem musel zastavit na toaletu, což mě asi stálo 11. místo. Na konci běhu už jsem nedokázal zrychlit a bojovat se soupeři, spíš jsem se pral sám se sebou.“ 

Cílovou branou proběhl Kočař na 12. místě. Zvítězil Francouz Mignon, na něhož český reprezentant ztratil téměř 11,5 minuty. „Páteční závod a stres z následné dopingovky se na dnešním výkonu podepsaly, ale i tak jsem doufal v trochu lepší výkon i výsledek. Ale celkově beru Ibizu jako úspěšný světový šampionát!“ zhodnotil své počínání.

Petr Soukup potvrdil, že běh je v triatlonu jeho nejsilnější disciplínou a dokázal při něm své postavení zlepšit. V konečném pořadí mu patří 35. místo.
Výsledky

Mistrovství světa v dlouhém triatlonu, Ibiza (Španělsko), 7. května 2023

Muži: 1. Clement Mignon (Fr.) 5:17:17, 2. Antonio Benito Lopez (Šp.) +32, 3. Matt Trautman (JAR) +2:35… 12. Lukáš Kočař +11:25, 35. Petr Soukup +43:10

Kompletní výsledky najdete zde.

Hodnocení:
Přečteno 529x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek