Lukáš Kočař a Simona Křivánková nejrychlejšími Čechy na Challenge Prague. Petr Soukup vyhrál amatéry!

31.07.2018 -
Byl to doslova nabitý triatlonový víkend na českém území. O pozornost se ucházely dva velké závody v ČR. Na Challenge Prague zazářilo trio českých závodníků, když Lukáš Kočař skončil celkově na 6. místě, Petr Soukup zvítězil v amatérech a Simona Křivánková jako nejrychlejší Češka brala skvělé 7. místo. V Táboře se pak bojovalo v závodě EP juniorů, kde nejlepšího výsledku dosáhli 5. Alžběta Hrušková a 11. Radim Grebík. Na programu bylo i MČR ve sprintu, které ovládla dvojice z TCV JH - Linduška a Fairaislová.

Challenge Prague – half distance

Pražský závod bezpochyby okořenila skutečnost, že se na startu představil několikanásobný mistr světa napříč různými triatlonovými odvětvími Javier Gomez. Španělská stálice triatlonového světa nenechala nikoho na pochybách a doběhla si pro cenné vítězství. V ženách dominovala Belgičanka Katrien Verstuyft.

Na startu nechyběli ani skvělí čeští závodníci a závodnice. Mezi muži byl nejrychlejší Lukáš Kočař, který dokázal jako první v historii stlačit čas českého závodníka v závodě na českém území pod 4 hodiny! Stopky se zastavily v čase 3:59:50. Nutno však podotknout, že v Praze jsou z důvodu velkého počtu účastníků velmi dlouhá depa, takže reálně Lukáš dosáhl ještě o něco hodnotnějšího výkonu. Výsledný čas zkombinoval plaváním za 23:23, cyklistikou za 2:08:13 a během za 1:22:19. O to cennější to byl výkon, neboť závodil s pohmožděným kolenem, které si zranil v jeho posledním závodě. Do budoucna se máme od tohoto talentovaného závodníka jistě ještě na co těšit!

Druhým nejrychlejším Čechem v závodě byl Petr Soukup, který ale startoval o 15 minut za elitní vlnou a většinu závodu absolvoval sám. Podal ale také neuvěřitelný výkon a dokázal s náskokem dominovat mezi amatéry. Celkově pak skončil na 8. místě, necelé 4 minuty za Lukášem. Petr navíc den po závodě spustil projekt na Hithit.com, kde žádá o podporu v jeho cestě za titulem mistra světa na Havaji. Kdo by měl zájem tohoto skvělého závodníka a člověka podpořit, může tak učinit zde: https://www.hithit.com/cs/project/5125/cesta-za-titulem-mistra-sveta-v-ironmanu-226nakrev

V ženském závodě pak mezi Češkami zvítězila Simona Křivánková, která brala celkové 7. místo. Simona dosáhla skvělého času 4:26:20 a ukázala, že ji místní tratě velmi sedí. K tomuto výsledku potřebovala zaplavat za 31:16, zajet na kole za 2:22:00 a běžet 1:26:16. Závod to byl velmi zajímavý, neboť  4. a 7. závodnici dělilo jen něco málo přes dvě minuty.

Velká cena Tábor – sprint distance

Jižní Čechy přivítaly jednu z největších akcí letošní triatlonové sezony. V neděli 29. července se při Velké ceně Tábora bojovalo o české tituly ve sprintu, o body do Českého poháru v olympijském triatlonu, o body do evropského poháru juniorů a také o žákovské i akademické tituly. Mistry ČR ve sprintu se stali František Linduška a Iveta Fairaislová.

V závodě mužů stála na startu celá řada reprezentantů – František Linduška, Ondřej Olšar, Lukáš Červenka nebo třeba Jakub Powada. A právě tato čtveřice se od začátku držela na čele závodu. „Lukáš Červenka nám na začátku odplaval. Druhý jsem šel z vody já. Za mnou byl Ondra Olšar,“ popsal František Linduška. „Na kole jsme se pak sjeli. Lukáš Červenka bohužel někde upadl a už nás nestihl dotáhnout. S Ondrou jsme dojeli do depa spolu. Hned na začátku běhu jsem mu nastoupil, chtěl jsem si totiž udělat náskok, abych předešel sprintu ve finiši, kdy už by nohy byly z toho vedra unavené,“ popsal své vítězství František Linduška.

Závodník TCV Jindřichův Hradec zvítězil v čase 59:30. Druhý doběhl Ondřej Olšar. Třetí místo vybojoval olympionik Přemysl Švarc.

V závodě žen se dal očekávat zajímavý souboj Slovenky Romany Gajdošové, loňské celkové vítězky českého poháru, talentované Ivety Fairaislové, zkušené Jitky Rudolfové, která se radovala z prvenství v Příbrami a Mělníku, či nadějné Pavlíny Poláčkové.

„Konečně se mi povedlo plavání. Snad poprvé v této sezoně. Takže jsem vyplavala na druhém místě a hned za mnou byla Romča Gajdošová. Dařilo se nám spolupracovat a vytvořit si velký náskok. Bylo jasné, že se mezi námi rozhodne v běhu. Dvě kolečka jsme absolvovali spolu, ale v posledním kopci jsem jí už nestačila,“ popsala závod Iveta Fairaislová, která si sice v závodě českého poháru připsala druhé místo, ovšem v redukovaném pořadí mistrovství republiky ve sprintu obsadila první příčku a získala tak svůj první titul v kategorii žen v kariéře.

Romana Gajdošová doběhla první v čase 1:05:36. Druhá byla Iveta Fairaislová s patnáctivteřinovou ztrátou, třetí příčku pak obsadila Pavlína Poláčková.

Dalším vrcholem táborského programu byl závod evropského poháru juniorů s velmi kvalitně obsazeným startovním polem. Díky vysoké mezinárodní prestiži byl dokonce poprvé ve své historii zařazen na oficiální seznam Významných sportovní akcí ČR.

Závod juniorů ovládl portugalský závodník Ricardo Batista, když se držel na čele hned od plavecké části. Zvítězil v čase 58:06. Z českých závodníků si nejlépe vedl Radim Grebík, který finišoval na 11. příčce. Hned za ním doběhl Tomáš Zikmund. Do elitní dvacítky se vešel ještě osmnáctý Martin Semerád.

Ještě lepší umístění si ovšem Česko připsalo v závodě juniorek. Alžběta Hrušková vybojovala skvělé páté místo, když na vítěznou Novozélanďanku Hannah Knightonovou ztratila 2 minuty a 10 sekund. Jedenáctá finišovala Tereza Svobodová, dvanáctá pak Heidi Juránková.