David Procházka má v kapse slot na svěťák v Zell am See

17.06.2015 -
Závodník berounských Ironstars si minulý víkend na Ironman 70.3 v Kraichgau vyjel kvalifikační slot na letošní mistrovství světa. O jeho dojmech ze závodu, změně trenéra a dalších ambiciozních plánech si přečtěte v našem rozhovoru.

Jsi spokojen s umístěním i výkonem na Ironman 70.3 v Kraichgau?

Slot do Zel lam See byl jedním z cílů sezóny, takže z tohoto pohledu jsem spokojen. V cíli jsem byl lehce rozpačitý z umístění. S výkonem na trati jsem ale spokojen maximálně. I navzdory tropickým podmínkám, které nemám rád, se podařilo prodat, co je natrénováno. Závod nabízel sloty do Zell am See i na Havaj a zároveň byl německým šampionátem, takže startovní pole bylo neuvěřitelně našlapané. V ten den bylo málo věcí, které šlo udělat lépe, takže nakonec převládá spokojenost.

Měl jsi v hlavě připravený plán, jak do tohoto závodu?

Do závodu jsem šel s pokorou k obtížnosti trati a tropickým podmínkám. Cílem bylo "neuvařit se" a nechat na trati vše co je natrénováno. Věřil jsem, že při troše štěstí to na slot může stačit. S Jardou Hýzlem jsme byli domluveni, že od startu nemám nic řešit, nevšímat si toho co ukazují GARMINy a od začátku do toho jít na plno. To se snad splnit podařilo.

Popsal bys vývoj závodu ve tvém podání?

Naše age group startovala až úplně nakonec společně se štafetami. Skvěle mi vyšel start, pohyboval jsem se odhadem tak kolem desátého místa (nepočítaje štafety, které byly odlišené barvou čepiček). Do půlky trati jsem plaval za své na čele menší skupinky. V druhé půlce jsme zůstali ve dvou a asi dvakrát protočili v udávání tempa. Z vody jsem šel okolo dvanáctého místa a se skvělým pocitem. Trať kola byla opravdu pestrá. Prvních deset kilometrů naprostá rovina, pak táhlé stoupání, prudké stojky, dlouhé zvlněné úseky, technické průjezdy vesnicemi. Jelo se mi výborně, bez větší krize. Pozici po plavání jsem ve své AG plus mínus držel. GARMIN mi ukázal převýšení 992m, přesto disk byl skvělou volbou. Z kola jsem slézal okolo 13. místa v kategorii. Trať běhu byla také velmi členitá (převýšení skoro 200m). Panovalo už obrovské vedro, od Petry s Matějem jsem měl informaci, že se pohybuji na hraně umístění znamenající slot, takže závěrečná disciplína už hodně bolela. Umístění po kole se ale podařilo udržet.

Jak říkáš, startovka se pyšnila jmény světových es triatlonu. Měl jsi možnost se s někým setkat a popovídat?

Vnímal jsem, že na startovce je řada hvězd, ale podobné rozhovory ani setkání nevyhledávám. Matěj měl ale obrovskou radost s fotky s Frederikem Van Lierdem, který vyhrál na tratích 5150.

Proč padla tvoje volba zrovna na tento závod?

Závod jsme zvolily z pohledu termínu a jeho dostupnosti. V Praze nejedeš na dálnici a po necelých pěti hodinách z ní sjedeš kousek od centra závodu. Dalším kritériem volby závodu byl doprovodný závod IRONKIDS. Bez toho by volba doma schválena nebyla.

Kde jste bydleli? Jaké bylo zázemí?

Problémem závodu jsou dvě depa a relativně malé množství ubytovacích kapacit v místě závodu. My jsme bydleli v hotelu asi 30km od cíle a 20km od stratu. Ale zase zde byl obrovský klid. S výjimkou sobotní noci, kdy po průtrži mračen přišly lokální povodně a celou noc nám pod okny jezdily hasiči se zapnutými houkačkami. Závod měl celkově výbornou atmosféru. Jedinou černou tečkou bylo vyhlášení, které trvalo téměř tři hodiny (vyhlašovalo se německé mistrovství, závod 5150) a většina se odehrála v němčině. Na udílení slotů došlo tedy až po osmé hodině večer. Následná cesta zpět do Prahy už byla hodně náročná.

Jak se ti zatím letos v závodech daří?

Letos jsem jel zatím tři závody (Krušnoman, Poděbrady, Kraichgau). První dva závody byly spíše přípravou, nicméně potvrdily, že s Jardou jdeme správným směrem a výkonnost oproti loňsku stoupá.

Nedávno jsi změnil trenérské vedení. Jak jsi spokojen?

S Vaškem Černým jsem spolupracoval téměř pět let. Za tu dobu na mne odvedl kus práce a výkonnostně mě hodně posunul, za což jsem mu velmi vděčný. Před dvěma roky jsem po nepovedené sezóně, ovlivněné zdravotními problémy, cítil, že potřebuji nový impuls. S Vaškem jsme se shodli, že právě změna trenéra by mohla být takovým impulsem. Dohodl jsem se na spolupráci s Jardou Hýzlem. Jeho metody i přístup mi plně vyhovují a na výsledcích je vidět výkonnostní růst. Jarda má velký podíl na tom, že jsem se loni podíval na Havaj. Určitě nesmím zapomenout na Petru Škábovu, u které absolvuji některé plavecké tréninky a které má podíl, na tom že mé plavání začíná už jako plavání vypadat.

Kraichgau se dostalo do termínové kolize s tuzemským Czechmanem, kde jsi mnohokrát startoval. Nemrzí tě tvoje letošní neúčast na tomto podniku?

Je škoda, že oba závody byly v termínové kolizi. Mrzí mě, že mi unikla možnost potkat se s kamarády a známými, které jsem od konce loňské sezóny neviděl a zazávodit si s nimi. To mi v Kraichgau, kde jsem byl z Čechů jediný, chybělo.

A tvé další závodní plány?

Dalším závodem je Moraviaman. Déle jsem přihlášen na TRIPRAGUE. Následovat bude MS v Zell am See. Vrcholem sezóny je na začátku října IRONMAN Barcelona, kde bych se rád pokusil získat slot na Havaj na rok 2016.