Classic Cup plánuje oslovit nejširší veřejnosti

17.05.2009 -
O komentář k úvodnímu závodu Classic Cupu 2009 a k jeho dalšímu pokračování jsme požádali Jirku Chaloupku, „patrona seriálu“ (dle jeho vlastních slov). Jak a proč vznikl CC09, kam kráčí a čeho by měl dosáhnout?
Zde je pár osobních postřehů, které nejsou oficiálním stanoviskem direktoriátu:

Nemohu nezačít s jednou korekturou. Ačkoliv mne těší spojování mého jména s vznikem a směřováním Classic Cupu, musím veřejně uvést, že je to pro mne nezasloužená pocta. CC09 vznikl samovolně a na tom se podíleli a nadále podílí všichni direktoři závodů, někdo více, někdo méně, tak jak jim pracovní povinnosti dovolují. Tolik na vysvětlenou.

A nyní k věci. Sobotní Krušnoman znamená skvělý úspěch především pořadatelského týmu ze severu Čech, ale svůj díl na tom mají všichni sportsmeni, kteří v něj svojí účastí projevili důvěru, a trochu také direktoriát CC09, který na letošní sezóně pracoval od září. Věřili jsme, ale nikdy nemohli s jistotou vědět, že se to podaří. Je to však zatím jen prvý krok ze šesti, který pro ostatní direktory znamená velký závazek. Chceme být alespoň stejně dobří všichni a pro nejširší veřejnost připravit mety, kterých může dosáhnout každý, kdo se do triatlonu „zakousne“.

Kde hledat příčiny k důvěře, kterou sportsmeni svým počtem ohodnotili Krušnomana a věřím, že budou pokračovat u ostatních akcí CC09? Jednoznačně v osobách, které za jednotlivými závody stojí. Jsou do jednoho triatlonoví srdcaři, kteří z dlouhotraťařské komunity pocházejí a pohybují se v ní. Jsou to borci, kteří sami v triatlonu něco dokázali a pro triatlon žijí. Nehledají přísavky státního penězovodu a věří v úspěch svého ideálu, jsou pro něj ochotni pracovat i za cenu ztráty snadného triatlonového života ve svazovém rybníčku.

Zde totiž tkví zásadní rozdíl, který dnes odlišuje CC09 od jiných závodů. Klasický triatlon, tak, jak před několika desetiletími vznikl, se vyznačuje cyklistickou časovkou jednotlivců jakožto druhou disciplínou. Ve svazovém prostředí toto pojetí nešlo realizovat, chybí pravidla, rozhodčí a dobrá vůle. Nezbylo, než začít vytvářet svoji vlastní strukturu.

Ale ta nebyla cílem, stala se východiskem. Koncem léta minulého roku byla Svazu učiněna nabídka, že by zkušení pořadatelé dlouhých triatlonů pod svazovými křídly sami zorganizovali ČP na dlouhých tratích včetně technického dozoru. Stejný podnět byl adresován reklamní agentuře, která jej ruku v ruce se Svazem odmítla. A navíc Svaz odsouhlasil bez jakéhokoliv varování pražské ME v tradičním termínu Železňáka.CZ, zase ta dobrá vůle... Nezbylo, než začít tvořit vlastní pohár, vlastní funkční pravidla, vlastní sbor sudích.

A na okraj. Názor, že tu existují dva konkurenční poháry je zcela mylný. Svazový pohár se orientuje na několik nejlepších triatletů a nezajímá jej klesající účast, Classic Cup míří k nejširší veřejnosti a jeho cílem je rostoucí počet spokojených sportsmenů všech úrovní, kategorií i pohlaví. CC09 je jednoduše zbožím po němž roste poptávka, místem, kde se potkávají fandové triatlonu. Jak je a bude vidět, Classic Cup kráčí vpřed svojí vlastní cestou a s Českým pohárem se nechce a nemá zapotřebí srovnávat.

Těším se na viděnou při dalších závodech Classic Cupu a přeji nám všem, sportsmenům a direktorům, hodně úspěchů a příjemné zážitky.

Z Floridy zdraví Jirka Chaloupka.

Hodnocení:
Přečteno 506x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
26.9.23Premiéra IRONMAN 70.3 v Hradci Králové: Nová éra českého triatlonu
21.9.23Dovolená i závod v Chorvatsku? Jubilejní desátý ročník triatlonu Zadarhalf je tady
15.9.23Honza Tománek o své mistrovské jízdě
13.9.23Bylo NICE důstojným dějištěm MS?
10.9.23Laidlow získal titul mistra světa, Frodeno ukončil svou kariéru
8.9.23Vzrušující atmosféra, ale i pohodové souboje ozdobily možná poslední GigaCzech v Mělníce
4.9.23Cyklistiku jsem si užil a s výkonem jsem spokojený!Běh byl ovšem těžký kalibr. Říká Honza Tománek po MS v Lahti
1.9.23GigaCzech v Mělníku odpočítává The Final Countdown. Nenechte si ho ujít
30.8.23Neustále hledáme ten dokonalý předpis a chceme věřit, že existuje. Říká Robert Kleiner
27.8.23Světové tituly v půlce si odvážejí Knibb a Bogen