Větrná smršť přinesla Cibulkovi vítězství na dlouhém duatlonu

25.09.2006 -
Český Jiřetín přebral štafetu po Českém Krumlově a po tomto víkendu s radostí můžeme sdělit. „DLOUHÝ DUATLON ŽIJE DÁL!!!“ Pořadatelé i závodníci si sáhli na dno sil, neboť závod sužovala silná vichřice. Zvítězili všichni, kteří dokončili. V cíli byli však nejrychlejší Stanislav Cibulka se Šárkou Grabmüllerovou.
Dlouhý duatlon měl v Českém Jiřetíně premiéru a uskutečnil se na velmi  náročných distancích (20-100-10) km. Vše bylo umocněno doslova vražedným profilem s převýšením 1920 výškových metrů. Zárověň byl definitivní tečkou za ČP v roce 2006.

Divokou společnost dělal pořadatelům a závodníkům silný nárazový vítr. Depo doslova devastoval. Plůtky nestále putovali, pořadatelé viseli na zbylých stanech a kola se pohybovali jak kuličky na počítadle. „Ten nahoře si pustil opravdu silnou klimatizaci. Vítr byl na nás až moc krutý….,“ komentoval jeden z pořadatelů. Na závodníky čekala extrémní zkouška nejen jejich fyzické odolnosti.

Úvodní 20-ti km běh byl rozdělen do dvou okruhů s převýšením 200 výškových metrů. V každém z nich čekali na závodníky kvalitní povrchy, veverky na stromech, jeleni v říji, pstruzi v potoce, do toho Cola, ionťák, gel, sůl, banán, meloum a usměvavé pořadatelky.

Na cyklistiku vyrážel jako první Jan Kubíček pronásledován Pospíchalem, Kopřivou, a Jiránkem. Po úvodním 7,5 km dlouhém stoupání čekala na závodníky zkouška ohněm. Větrné poryvy bičovaly závodníky a vybízeli závod nedokončit a kolo takříkajíc zahodit do struhy.

V těchto nekompromisních podmínkách se začalo intenzivně skloňovat jméno Standa Cibulka.  Tento 25-letý závodník hájící barvy TTK SLAVIA VŠ Plzeň se ze 12.místa po úvodní disciplíně propracoval skvělým způsobem vpřed a na závěrečných 10 km vybíhal s 3-minutovým náskokem. Svůj náskok si udržel až do cíle a stal se 1. Krušnomanem – dobyvatelem. Druhé místo připadlo Jiránkovi a třetí vybojoval Vláďa Pospíchal.

V ženách se na start postavila pouze jedna odhodlaná závodnice. Byla to reprezentantka v zimním triatlonu Šárka Grabmüllerová. Za zmínku jistě stojí, že v absolutním pořadí mezi muži skončila na 23.místě.

„Všem, opravdu všem jsme zahráli We are the Champions, protože v sobotu vyhrál v Českém Jiřetíně každý kdo dokončil. Před všemi se jako ředitel závodu skláním a mají můj obrovský obdiv a neskonalý dík, že přijeli, zazávodili si a vyhráli,“ nešetřil slova uznání Tomáš Langhammer.

I pořadatelský tým obstál na výbornou. Jeho hlavní heslo zní. „SPOKOJENÝ ZÁVODNÍK.“ Pro něj je vše podřízeno. Proto byl závod v lese a bez sídlišť. „Ať si kluci a jedna žena zazávodí na čistém vzduchu, kde se mohou kochat krásami přírody. Trochu to je na úkor diváků, ale ač to z ní protichůdně pro mě je opravdu na první místě závodník a divák je až ten druhý :-) Ohlasy jsou zatím  kladné a daly mi sílu a chuť jít do dalších ročníků. Za všechny názory moc děkuji, protože kluci to je váš závod,“ říká ředitel závode Tom Langhammer.

A jak přivítal skromnou účast? „Jsem spokojen… jsem nadšen!!!! Byly hlášky, že bude 20 lidí. Bylo jich dvakrát tolik. Závod se nehodnotí podle počtu přihlášených, ale podle počtu spokojených závodníků.“

V zimě si právě Tomáš Langhammer zahrával s myšlenkou uspořádat Ironmana v Krušných horách. Tento nápad se však odkládá na neurčito a rád zůstane u dlouhého duatlonu. „Chci věci dělat pořádně a pro závodníka mít maximum pohodlí. Ono by to šlo, ale mít dvě depa od sebe 30km…ne to nechci. Sám to nemám jako závodník rád a doprovodu závodníkům, kteří toho mají přes den plné zuby, to dělat nebudu taktéž.

„Pořádáme olympijský triatlon, který se vydá za polovičního a teď jsme nastartovali dlouhý duatlon. Je Moraviaman, Slovakman, Moritzburk (Dresden), Podersdorf, Maďarsko…. Je toho dost. Kdo chce najde si dlouhý. Kdo chce poloviční – ať přijede na Krušnoman olympic triathlon do Litvínova. Dlouhý duatlon v ČR žije a Krušnoman přebýrá štafetu po Českým Krumlově. Držme si palce a za rok se na Vás budeme těšit,“ vzkazuje Tom Langhammer.