Tratě jsou vyzkoušené, bezpečné a oblíbené, říká Petr Švarc před sobotním Klasik Duatlon Příbram

14.09.2017 -
Tradičním dlouhým duatlonem v Příbrami skončí letošní seriál závodů Ford Czechman Tour. Závodníci mají možnost poprat se o poslední seriálové body, o celkovém vítězství může rozhodnout Petr Soukup. Ve startovní listině je řada zvučných jmen, přijede i loňská vítězka Ulrike Schwalbe či český reprezentant Přemysl Švarc. Přinášíme vám rozhovor s organizátory Petrem Švarcem a Radkem Eliášem

Potkali jsme se ve Žďáru nad Sázavou na Pilmanovi. Jak se ti závodilo? 

Pilman je pro mě, jako ostatně každým rokem, první závod, kdy mohu říci, že mám něco najeto na kole (cca 2.000 km ponejvíce v závodním prostředí). Je to závod parádní, krásné a spravedlivé tratě a hlavně před i po něm možnost požít místní pivo (s nemalým ocáskem). Soupeřů mrak, úroveň vysoká, jak sportovní tak společenská. VIVAT Havlíčkovci! Padesátníky jsem vyhrál, protože můj největší soupeř si raději předem nasadil na klíční kost krunýř, Radku - přeji brzké uzdravení. 

Které další závody máš v letošní sezoně za sebou?

Můj sportovní rok vlastně nikde nezačíná ani nekončí. Po konci závodů v TT a DT začíná sezóna běžecký krosů a maratonů, po té přichází moje srdeční fáze - běžky (vyjma tedy soupaží - to mi kazí styl plavání, mám totiž výborný kraul). Vrcholem je K70, kde tradičně vyměňujeme po fotografování na stupních vítězů medaile na chatě "Na Hromovce" za výbornou třešňovici. A pak už se zase těším na führera Tomáše, co zase v těch Krušných horách na prvním závodě FCT vymyslí - kolikrát pojedeme po zadku sjezdovku, sáňkařskou dráhu, nejvyšší vrchol v Sasku. A najednou jsem o rok starší ...   

Absolvoval jsem vyjma Slovakmana celý pohár v dlouhém TT a DT, pak pár krásných pouťáčků viz Hamrman aspirujících na zařazení do nejvyšší ligy (fakt doporučuju). Nejvíce se mi asi povedl Challenge v Praze, kde jsem byl celkově cca 60. (včetně profíků), ve svojí Age group na druhém místě, přičemž vítěze jsem znal již z loňska, kdy mě to nandal na půlce v Zell am See. Smál se na mě, oba jsme věděli, že jsem se již někde viděli - holandsky ale neumím, nepokecali jsme..

 

Kolik času ti, krom rodinných a pracovních povinností, zbývá na trénink?

Čas je dlouhodobě můj nepřítel. Chodím všude pozdě, někdy i na start závodu a pak - první karta - ještě, že si to umím doplavat. Jak jsem již někde zmínil, nenávidím slovo "trénink, tréninkový deník", apod. Pohyb dělám s chutí, ať je jakýkoliv, s kýmkoliv? Ne fakt - je to můj životní styl, ventýlek proti každodennímu stresu. Když cítím, že to jde, dám si do těla, když jsem unavený, raději plavu svůj oblíbený kraul. Mám poměrně náročnou práci, v posledních letech jsou mými klienty právě lidé za sportovního prostředí a s těmi se dělá parádně. 

Letos ses přehoupnul přes padesátku, přesto proháníš o generaci mladší soupeře. Jaký na to máš recept?

Nepřestávat se hýbat, poslouchat tělo, zvláště ve tomto "nízkém"věku, kdy se ještě vyvíjí..Upustit od extrémních zatížení, dělat vše s radostí a chutí. Nedělat to, na co již tělo odvyklo (fotbal, squash, gaučing+ vyměnit dálkové ovládání TV za ruční)..

Postavíš se na startovní čáru sobotního duatlonu? 

No to musím, bez toho bych nemohl spát a nechutnalo by mně pivo. Výsledek v ČP je již jasný, ale nejlepší test, jak jsme závod upekli je přímá kontrola z hrazdy mučícího kola. Někdy mám i sílu pokřikovat na občerstvovače, aby se víc rozestoupili a nelili na mě colu..

V jaké fázi jsou přípravy Klasik duatlonu? Je vše připraveno?

Petr Švarc: Pravdu? Závod je již víceméně organizátorsky zajetý, tratě vyzkoušené a myslím mezi závodníky oblíbené a bezpečné. Rád trasu kola jezdím nebo běhám, někdy schválně v protisměru (proti Hradečákovi, abych ho zmátl tempem). Areál Nového Rybníku doznal rekonstrukce, určitě se nekončí, až to dopadne, bude to jak na Pilmanu. Těšíme se na závodníky, sezóna je ale dlouhá a náročná, duatlon je trošku na pokraji zájmu, ale už teď máme skoro 150 závodníků na hlavní závod. Pro hobíky je připravený vložený závod o "lidštějších" distancích, pro děti bude komplet uzavřená trať cyklistiky na příjemném okruhu. Teď se jenom modlit za rozumné počasí!


Radek Eliáš: Jako každý rok máme v Příbrami 3 velké akce: Běh Kovohutěmi, Klasik duatlon a Běh města Příbrami. Vše je připraveno dlouho dopředu, lidí je třena kolem 40 a je to tak tak, máme ohromné štěstí, že jsou ochotní nám s tím pomáhat. 

Chystáte nějaké změny či inovace?

 

Petr Švarc: Nene, trať je vyzkoušená, cyklistika částečně uzavřená a zjednosměrněný provoz aut na většině trati. Neodpustli jsem si "oblíbený" seběh z hráze a výběh kolmo zpět, ať se lýtka kousnou ...

 

Radek Eliáš: Závod je zaběhnutý a má svoji kvalitu a spravedlnost, zázemí na Novém rybníce a osvědčené tratě. 

Co vzkazuješ těm, kteří do Příbrami na duatlon přijedou poprvé? 

Petr Švarc: Je to závod profilově nenáročný, ale kopec na protažení zad tam je - celkem 6x. Mohou kdykoliv vzdát, po cestě je 1 otevřená hospoda cca 2 metry před cílem okruhu kola. Nedoporučuji vzdávat v prostoru Nováku, mohli by Vás vypískat. Na běhu běžně fandí množství mladých fanynek, navíc Vám na krk v každém kole dají ozdobný různobarevný obojek. Je to poslední závod seriálu FCT, pak přijde jen poloha na gauči. 

Klasik duatlon patří několik let do seriálu Ford Czechman Tour. Změnil bys v této sérii něco?

Petr Švarc: Asi bych počet závodů FCT více nezvyšoval a soustředil se na zlepšení kvality, zvláště té, kterou závodník ocení. Je super udělat závody světové úrovně, kdo to dokáže opět VIVAT!!!

Mám takovou vyzkoušenou teorii, co se musí dodržet v první řadě, aby závod byl úspěšný:


- nesmí se nikdo zranit vinou chybného zajištění
- nesmí nikdo zabloudit
- nesmí se nikde čekat fronta
- musí se dodržovat časový program
- tratě by měly být pěkné, zajímavé, obtížností úměrné skupině, pro kterou se závod pořádá
- doprovodný program nemá většinou smysl, stejně jako nesmyslné ceny

 

Hodnocení:
Přečteno 1503x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.6.23Společné soustředění jsou prostě OHROMNÉ, říká Petr Bludský
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri