Trojdílný závod, filozofické zamyšlení.

5.05.2006 -
TROJDÍLNÝ ZÁVOD, jak by řekli organizátoři antických her za panování Nerona,dnešní triatlon, je nádherná sportovní kombinace, oslavující dětské vzpomínky na naše první pohybové radosti. Téměř každé dítě chce dobře běhat a dlouho to vydržet, umět plavat a dnes i pochopitelně jezdit na kole. Běhání patřily ke sportovním vyžití i těch nejchudších, i když ještě v minulém století né všichni lidé uměli plavat. K běhání a plavání nepotřebujeme žádnou výbavu – běhat můžeme kde chceme a když máme blízko k řece nebo rybníku, vábí nás to do vody. Autor: Doc. PhDr. Michal Černoušek

K cyklistice ale potřebujeme kolo a navíc dovednost se na něm udržet a nespadnout, čehož se docílí tím, že se dáme do pohybu a šlapeme. Některým dětem je to ovšem obtížné vysvětlit.

Plavání a běhání nás poutá k přírodním živlům vody a země. Podle jedné antropologické teorie naši prapředci obývali jako vodní savci mořské mělčiny teplého oceánu. Teprve pak se zabydleli na souši a kombinovali sběračství a lov. Prý proto je lidské ochlupení na kůži uspořádáno do geometrických ploch, které sledují směr odkapávající vody při vynořování. Kdo ví? Ale téměř atavistická láska dnešních lidí ke koupání, plavání, slunění musí z něčeho povstávat. S nárůstem volného času v druhé polovině našeho století se objevil i konzumentský diktát hromadně se vystavovat slunečním paprskům a občas se vnořit do vody.

Podobně je tomu i s běháním. Když Platón hledá zdroje prapůvodní slasti ze hry, nachází je v přirozené pohybové spontaneitě malých dětí, prožívajících ohromnou radost ze skotačení, z průzkumu svého životního prostoru, ve kterém si nepřetržitě stanovují různé cíle. Tím nejen explorují svět kolem sebe, ale zároveň plnými doušky pijí rozkoš ze mistrnějšího zvládání vlastního těla. Děti rády běhají.   

Přidáme k oběma spontánním pohybovým radostem i jeden z velkých vynálezů lidstva – kolo. Jednoduchý stroj, poháněný vlastní energií. Tento stroj ovšem – pokud nejedeme z kopce – v cyklistice námahu neodstraňuje, občas ji i násobí. Nicméně nám jízda na kole způsobuje i další radosti. Rychlejší pohyb terénem, od běhu odlišné vnímání vizuálního pole při pozorování krajiny a  nakonec archetypální prožitek cyklického času na rozdíl od toho dnešního, lineárně uspěchaného.

Je zvláštní, že myšlenka závodně kombinovat tyto tři pohybové zážitky do jednoho sportovního odvětví vznikla v dějinách sportu poměrně nedávno. Možná díky tomu, že když měl člověk kolo, nepotřeboval běžet. Navíc lidé znají tělesné i duševní ztopornění v okamžiku přechodu z jednoho pohybu na druhý. Určitě to zkoušejí ryzí amatéři, netrénovaní jedinci, kteří nezávodí, ale provozují uvedené pohyby pro radost.

Pro laika není úplně jasné, proč se nejdříve plave, pak jede na kole a nakonec běží. Mohlo by to být i v obráceném pořadí? Schází nám mytologicky podaná vyprávěnka – triatlon má filozofické opodstatnění v tom, že člověk nejdříve přijde o kolo, takže musí před pronásledovateli běžet a nakonec mu nezbývá, než překonat vodní hladinu. Pobyt ve vodě by nakonec přinášel osvěžení a možná proto by sportovci ze sebe nevydali zbytky posledních sil. Pravým milovníkům sportování je to víceméně jedno, protože sportují v původním slova smyslu – rozptylují se. Ale závod to je něco jiného.
Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Tréninkový deník pocitů
Přečteno 1415x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá