Vítek Zahula se stal jediným českým medailistou na MS v Zimním triatlonu

25.02.2008 -
Vítek Zahula se stal jediným českým medailistou na MS v Zimním triatlonu v německém Freudenstadtu, když vybojoval stříbro. V ženách skončila Šárka Grambullerová sedmá, v mužích Pavel Jindra okolo 10. místa. Tomáš "Doldy" Doležal zažil velkou sportovní smůlu a nedokončil...
Vítek Zahula se stal jediným českým medailistou na MS v Zimním triatlonu v německém Freudenstadtu, když vybojoval stříbro. V ženách skončila Šárka Grambullerová sedmá, v mužích Pavel Jindra okolo 10. místa. Doldy zažil velkou sportovní smůlu a nedokončil...

Sportovní středisko Kniebis zažilo před tímto víkendem určitě perný týden. Počasí bylo spíš dubnové, a tak vytvořit okruh na lyže byl opravdu oříšek. Němečtí organizátoři uspěli, i když kvalita sněhu odpovídala víkendové teplotě, která neměla daleko ke dvacítce (v neděli ji dokonce přesáhla). Pro závodníky připravili náročnou a rychlou trať. Běh byl z větší části po asfaltu, kolo bylo rychlé a technicky nenáročné a na lyžaře čekaly 4 přetěžké okruhy...

Jako první se do boje vydaly ženy, kde se očekával útok na titul od Sigrid Mutscheller. Běhu kralovala drobounká Rakušanka Carina Wasle, která se v čele udržela do poloviny cyklistické části, kde ji ve vedení vystřídala právě domácí favoritka. Sigrid Mutscheller už vedení nepustila a podle očekávání si dojela pro titul i přes přetěžké lyže, kde se pořadí pořádně míchalo. Pro stříbro si nakonec, právě díky lyžím, dojela další domácí závodnice Anke Kullman. Bronz uhájila Carina Wasle. Naše jediná zástupkyně Šárka Grabmüllerová dokončila svůj boj na 7. místě.

Asi nejvíce nás zajímala mužská elitní kategorie, která startovala v pravé poledne a kde jsme měli dvě želízka v ohni.  Doldy se před startem cítil ještě v pohodě a jeho předchozí výsledky dávaly naději i na medailové pozice. Člověk, ale míní a příroda mění. Už po prvním kole běhu kroutil hlavou a bylo vidět, že to fakt nejde. Další dvě kola už byly jen velkým trápením a Tomáš se propadl až na  závěr startovního pole. Na kolo už šel jen, aby nezklamal fanoušky, kteří za ním vážili dlouhou cestu. Jeden a půl okruhu bojoval sám se sebou a z výrazu tváře bylo vidět, že to nemá cenu a nezbylo než hodit ručník do ringu.

Zatímco Doldy zažil sportovní tragédii, ostatní bojovali. Podle předpokladů běžeckou část vyhrál Florian Holzinger 20 vteřin před Heinzem Planitzerem. A právě tito dva domácí borci na kole udělali dvojičku, která si držela solidní náskok, před skupinkou pronásledovatelů v čele s favoritem favoritů Arne Postem. Pavel Jindra ukázal, že kolo umí a dotáhl se právě do skupiny, kde jezdil i Post. Jako první šel do lyží Florian Holzinger, protože Heinz Planitzer si asi v polovině kola ustlal a chytil drobnou ztrátu. A byly to opět přetěžké lyže, které notně zamíchaly pořadím. Na první místo se propracoval Arne Post a nenechal nikoho na pochybách, že bere jen zlato. Na druhé místo se dostal Francouz Nicolas Lebrun a třetí skončil další "pan lyžař" Andreas Svanebo. Florian Holzinger, lídr dvou disciplin, nakonec skončil osmý! Pavel Jindra obsadil 12. místo.

Posledním sobotním českým želízkem v ohni byl junior Vítek Zahula. Po běhu se Vítek pohyboval okolo 6. místa. Vzhledem k tomu, že kolo není jeho silnou disciplinou, tak to moc důvodu k radosti nedávalo. Na bajku se dostal do čela Rakušan Alois Knabl, který patřil k favoritům, a tak to opět vypadalo na jasnou záležitost, protože si postupně vybudoval více než minutový náskok. Vítek statečně bojoval a i po kole se udržel okolo šestky a do bílé stopy (spíš bílo hnědé) vybíhal s dvou minutovým mankem, hnán malou, ale hlučnou,  skupinkou náchodských fanoušků. V prvním ze tří okruhů Vítek smazal 1,5 minuty ze své ztráty a šel nezadržitelně dopředu. Nádhera. Dal do toho všechno a do posledního kola už šel na čele, kde se ho však zachytil Francouz Rudy Molard, který nakonec ve spurtu Vítka o 8 vteřin předstihl. Třetí skončil Rakušan Waldhuber. Vítek zajel úžasný závod a patří mu velká gratulace.

Závěrem bych chtěl moc poděkovat všem, kteří pomáhali Doldymu připravit jeho start na MS (hlavně klukům z Axitu) a Jardovi, Mírovi, Honzíkovi, Kubovi a Janče, oni vědí za co :)

Článek vznikl ze spolupráce Etriatlon magazín s klubem AXIT DOLDY, www.axitdoldy.cz

Hodnocení:
Přečteno 495x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer
22.2.23SuperLeague Triathlon otevírá novou sezónu!
15.2.23Jaké jsou názory českých triatlonistů na nový model MS v Ironmanu?