Pavel Paták, první body do Evropského poháru

5.09.2005 -
Na ETU Prestige Triathlon Belgrade do Srbska se vypravila dvojice českých triatlonistů Pavel Paták a Pavel Mužíček. Cesta do 1100km vzdáleného Belgrade neproběhla bez zádrhelů. Po první pokutě za rychlou jízdu na dálnici v Rakousku jsme si říkali, že smůlu na této cestě jsme si již vybrali. Druhá pokuta v Chorvatsku zmrazila úsměvy na naší tváři a třetí pokuta v Srbsku vyvolala na nějakou dobu pohřební atmosféru. Nutno podotknout (Pavel Paták)
Na ETU Prestige Triathlon Belgrade do Srbska se vypravila dvojice českých triatlonistů Pavel Paták a Pavel Mužíček. Cesta do 1100km vzdáleného Belgrade neproběhla bez zádrhelů. Po první pokutě za rychlou jízdu na dálnici v Rakousku jsme si říkali, že smůlu na této cestě jsme si již vybrali. Druhá pokuta v Chorvatsku zmrazila úsměvy na naší tváři a třetí pokuta v Srbsku vyvolala na nějakou dobu pohřební atmosféru. Nutno podotknout, že překročení rychlosti bylo mírné a o to méně spravedlivé se nám zdálo. Na cestě zpátky jsme si již dávali velký pozor a všechny dopravní kontroly jsme projeli bez problémů J.

Vlastní závod proběhl v bezprostředním okolí jezera Ada Ciganlija uprostřed Bělehradu. Plavání bez neoprénů ve 23° vodě zvládli všichni favorité skoro stejně. Po svižné cyklistice v 5 okruzích okolo jezera, na absolutně rovné trati, přijelo do druhého depa 9 závodníků s dvouminutovým náskokem na další skupinu. Již v průběhu cyklistiky bylo jasné, že se rozhodne na běhu. Běh se povedl Patákovi a zpočátku dokonce držel krok s čelní skupinou, ve které běžel i pozdější vítěz, maďar Csaba Kuttor. Paták doběhl na 4. místě, těsně za stupněm vítězů a zapsal si tak první body do Evropského poháru. Mužíček se v teplém počasí na běhu trápil a dokončil na 13. místě.

Úroveň závodu nebyla tak vysoká, jak jsme zvyklí z ITU závodů v západní Evropě a to jak z hlediska konkurence tak i organizace závodu. Pořadatelům dělalo především problémy zvládnout stovky nedobrovolných diváků okolo běžecké trati, z nichž někteří neměli tušení, že zde probíhá závod a občas bylo potřeba kličkovat. O tom, že se běží 4 okruhy, jsme se například dozvěděli až v průběhu vlastního běhu. Původně to měly být okruhy 2. Pro Mužíčka byl závod důležitou zkušeností, pro Patáka prvním úspěchem na mezinárodní scéně.

Při projížďce po centru Belgrade si uvědomíte, že to není tak dávno, kdy zde skončila válka. Řada rozbombardovaných domů, které nikdo neopravuje, je toho dokladem. Na druhou stranu život je zde již normální jako v každém jiném velkoměstě a neměli jsme žádný pocit nebezpečí.

Hodnocení:
Přečteno 198x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně