MČR Poděbrady: Frintová zvítězila i přes pád, Ospalý potvrdil dlouhodobou nadvládu

9.06.2009 -
V dopoledním závodě ČP Age Groups zvítězili v absolutním pořadí Ondřej Matějíček a Věra Hořejší.

Hlavní mistrovský závod sliboval velikou podívanou. Jako první se do vody vrhlo ženské startovní pole s kompletní českou špičkou okořeněnou polskou reprezentací do 23let, pro které to byl nominační závod na nadcházející ME do 23 let v italském Tarzo-Revine (stejně tak jako pro české závodnice). Závod popíši trochu podrobněji. Plavalo se ve dvou okruzích. Ihned od úvodních metrů se na čele usadila Tamara Stonová, za ní Šimáková s Vodičkovou. Po vcelku náročném písečném přeběhu do druhého plaveckého okruhu bylo pořadí Stonová, Vodičková, Šimáková a s menším odstupem velká skupinka s Vendulou Frintovou.

Na kolo vyrážela dvojice Stonová-Vodičková již s větším odstupem, v depu byla Šimáková pohlcena za ní plavající skupinkou. Ještě běhěm prvního okruhu byly vedoucí závodnice sjety a vpředu se tak vykrystalizovala první 10-členná skupina (Frintovová, Vodičková, Stonová, Fanturová, Šimáková, juniorka Durdiaková, Kolářová, Dudková, Polka Kotfica a Hájková). Za nimi jezdila druhá skupinka zhruba s půl minutovým odstupem (Lhotová, polské závodnice a další). Ve čtvrtém okruhu došlo ke kolizi Durdiakové a Frintové, po níž se Vendula ocitla na zemi, s odřeninami ovšem pokračovala dále v závodu. Díky dobře spolupracující druhé skupině se dotáhly zpět na čelo závodu, a tak se do druhého depa přiřítila 17-členná skupina (z 28 startujících).

Ihned od úvodních metrů za to vzaly dvě největší rivalky a zároveň nejlepší české závodnice hájící barvu Ekol Teamu, Vendula Frintová a Radka Vodičková. Vendula zhruba v půlce prvního 2,5km okruhu Radce nastoupila a doběhla si tak pro vítězství v prvním díle seriálu MČR 2009. Pořadí na dalších místech: 3. A. Jerzyk, 4. E. Komander, 5. P. Kotfca (všechny POL), 6. L. Fanturová. Poslední jmenovaná si tak zajistila start na ME v triatlonu v nizozemském Holtenu, který se koná na začátku července (dle nominačního klíče: Frintová, Vodičková + 1 NZ). V kategorii do 23 let zvítězila J. Šimáková (celkově 9.), druhá H. Kolářová (11.) a třetí K. Dudková (13.). Všechny se nominovaly na ME do 23 let, které se koná již za 2 týdny.

Mužská kategorie byla rovněž nabitá zvučnými jmény. Nechyběl nikdo z českých reprezentantů, navíc se přidal i 6. z loňského ME, Slovák Šimko. Na rozdíl od žen, muži vylézali z vody v jednom dlouhém hadu, a tak se o osudu rozhodovalo v úvodních metrech cyklistiky. Kdo nebyl vpředu, neměl šanci na dobré umístění. Z vody šel první Filip Ospalý, nezvykle vpředu vylézal Pavel Šimko, a tak nebylo v první skupině o tahouny nouze. První skupina čítala 8 závodníků (Ospalý, Šimko, Švarc, Čelůstka, Kubínek, Tomášek, Pospíchal a postaršený dorostenec Kočař). V této skupině byl i Jaňour, který ovšem píchnul, a přestože mu své zadní kolo pohotově nabídl Kočař starší, ze skupiny odpadl. Úctyhodné gesto od legendárního Tomáše Kočaře, který obětoval závod kvůli možné nominaci týmového kolegy. V druhé skupině jezdili bratři Pejsarové, Bureš, Krňávek, Slovák Šurda, Polák Kuster a junior Šlajs (druhý po plavání). Velkou smůlu měl ovšem Pavol Šurda, který se v technické městské části odporoučel k zemi a závod nedokončil po tom, co přehlédl jeden z kuželů. Přes něj navíc přeletěl i Petr Šlajs, který dlouho odstraňoval technický problém s kolem.

Filip Ospalý si bez problémů pohlídal běžeckou část a s přehledem vyhrál. Bok po boku spolu od prvních metrů běželi Přemysl Švarc a Pavel Šimko, tempo udával Přemek, ale v závěrečném sprintu měl více sil Pavel. Další dvojicí, která si to rozdala ve finiši, byl Honza Čelůstka (4.) a Franta Kubínek (5.). Franta nejenže vyhrál kategorii do 23 let, ale zároveň splnil i nominační kritérium (Ospalý, Krňávek, Švarc, Čelůstka + 1NZ) pro ME dospělých v Holtenu, a bude se tak moci poprat o evropské medaile nejen v Itálii (ME23), ale i o 14 dní později v Holandsku (ME Elite). Pro druhé a třetí místo do 23 let a zároveň nominaci na ME23 si doběhli Lukáš Tomášek (6.) a Zbyněk Pospíchal (7.). Nejrychlejším mužem druhého balíku byl polský závodník S. Kuster, za ním Martin Pejsar a TOP TEN doplnil Petr Bureš.

Juniory vyhrál s přehledem Lukáš Kočař (věkem ještě dorostenec), který doběhl v absolutním pořadí na 11. místě. Druhý skončil T. Řenč, třetí J. Janoušek. Mezi juniorkami byla nejrychlejší T. Durdiaková, druhá P. Kuříková a třetí L. Vaverová. V dorostencích bylo pořadí Debnar, Bartůněk a Záleský, v dorostenkách pak Grabmüllerová, Kaniščevová a Hlaváčová.

Ve věkových kategoriích (ČP Age Groups) nebyla taková konkurence jako na prvním závodě v Nymburku, přesto se bojovalo jako o život a nikdo nedal nikomu nic zadarmo:). Z těsného vítězství se nakonec radoval Ondra Matějíček, který si vybudoval dostatečný náskok (1min40s) již před závěrečnou disciplínou. Druhý dokončil díky nejrychlejšímu běhu Matěj Valtr (+0:07), třetí jan Novotný (+0:12). V ženách byla nejrychlejší Věra Hořejší před Evou Čokrtovou a Marií Michalovou.