(R)evoluce v českém triatlonu: část první

8.12.2008 -
V prvním článku se pokusím nastínit nový model českého triatlonu pro rok 2009, a to včetně předběžné termínové listiny. Otcem tohoto modelu je pan Michal Slabej, jehož rozhovor si budete moci již brzy přečíst v druhém pokračování.

Slovo (r)evoluce jsem použil záměrně, poněvadž se jedná v českých luzích a hájích o evoluční model a troufám si říci, že vyvolá i vlnu diskuzí, proto v jistém smyslu revoluční.

Rada ČSTT dne 20.11.2008 odsouhlasila návrh na novou podobu ČP 2009 (více na svazových stránkách zde, strana 3-4). Myšlenka je následující: Pokud se bavíme o dospělé kategorii, pak bude český pohár pro rok 2009 rozdělen na dva samostatné seriály. A to sice pětidílný mistrovský závod, nesoucí název seriál Mistrovství ČR, a na Český pohár Age Groups Triatlon, který bude pro všechny (nejen) triatlety, kteří se nebudou chtít "honit" s nejlepšími závodníky.

Pětidílný seriál Mistrovství ČR plně nahradí dosavadní ČP pro "elitní" kategorii. Předpokládá se start české triatlonové špičky, lákadlem budou větší finanční prémie, mediální podpora a jedinou podmínkou pro start bude platná závodní licence. Nebude již tedy vítěz ČP, ale na jednotlivých závodech bude uváděno průběžné hodnocení seriálu a ve finále Mistrovství ČR (které se bude konat v Karlových Varech) bude vyhlášen absolutní Mistr ČR v triatlonu pro rok 2009 (a to v absolutním pořadí mužů a žen a v kategorii do 23 let). Počítají se 3 nejlepší výkony a dva z 5 závodů budou zároveň i Evropským pohárem (jedná se o EP Brno a EP Karlovy Vary). V první chvíli se může zdát, že tento nový a zajímavý model může mít menší zádrhel - závodník nebude připuštěn na start evropského poháru (národní kvóta dle ETU je 15 závodníku z pořadatelské země) a bude mít tak stíženou cestu k odjetí 3 závodů, ale odpověď je jednoduchá. Tato série je určena pro ty nejlepší a adepti na celkové vítězství nebudou mít problém se na startovní listinu EP dostat. Pro ostatní, co se na EP nedostanou, budou připraveny tři neevropské závody (Poděbrady, Mělník a Tábor).

Co se týče juniorů, ti budou moci s mistrovskou kategorií startovat oficiálně na dvou závodech, a to v Poděbradech (3/4 objemy) a v Mělníku (sprint). V Táboře je naplánován olympijský triatlon, který junioři (bez udělení vyjímky svazu) jet nemohou.

Český pohár Age groups triatlon je směřován pro českou triatlonovou veřejnost a juniory. V tomto případě se již jedná o český pohár, jak jsme na něj zvyklí. 8 závodů (Poděbrady, Nymburk, Jablonec, Brno, Mělník, Tábor, Karlovy Vary a Sokolov), z nichž se započítává 5 nejlepších výkonů. Jeden ze závodů bude mít statut MČR. Na rozdíl od mistrovské soutěže zde budou odlehčeny pravidla, nebude zapotřebí triatlonová licence a celý pohár by se měl nést v duchu sportovní pohody a fair-play (tím je myšleno pivečko a klobáska po závodě:) a následné fandění elitní kategorii). Nově budou mít závodníci možnost vytvářet před startem závodu družstva, a to bez ohledu na klubovou příslušnost. Nejlepší závodníci Age groups budou ve svých kategoriích získávat "jen" věcné ceny.

Další zásadní změnou je, že mistrovské a Age groups závody budou mít vždy samostatné starty (žádné vlny, žádné odstupy). Toto v historii ČP ještě nebylo! Proto, ačkoli se jedná o dvě samostatné soutěže, může každý jezdit a bodovat do obou těchto seriálů. Vzdálenost na těchto závodech by měla být maximálně na tratích sprint triatlonu, tedy 0,75-20-5 (plavání-kolo-běh). A mělo by být jen na pořadatelích, jakou vzdálenost zvolí. Proto jsou ve hře i tratě supersprintu.

Otázka dorosteneckých a žákovských kategorií není ještě úplně dořešena, v tuto chvíli mohu prozradit, že pro žáky se chystá všestranný seriál českého poháru zahrnující nejen triatlon, ale i duatlon, cross triatlon, aquatlon, či kombinaci kolo-běh. Navrhovanou změnou pro žactvo je zkrácení délek plávání na 200-300 metrů.

A to se dostáváme k poslednímu tématu, ostatní "atlony". Pro rok 2009 bude vyhlášen ještě ČP v dlouhém triatlonu. V ostatních sportech se pojede jen jeden závod Mistrovství republiky, a to v duatlonu (v jednání Liberec), v zimním triatlonu (Vimperk), v aquatlonu (Pardubice) a v kvadriatlonu (Sedlčany). Nově bude vyhlášeno i oficiální Mistrovský ČR v Cross triatlonu a MČR družstev.

Nakonec slibovaná termínová listina pro rok 2009 (předběžná):

Pěti dílný seriál Mistrovství ČR:                                 Osmi dílný ČP Age groups triatlon a ČP juniorů:

31.5.    Poděbrady                                                       31.5.     Poděbrady

19.7.    EP Brno                                                            7.6.        Nymburk

25.7.    Mělník                                                               14.6.      Jablonec

9.8.      Tábor                                                                 18.7.     Brno

23.8.    EP Karlovy vary                                                25.7.     Mělník

                                                                                         9.8.      Tábor

                                                                                         22.8.    Karlovy Vary

                                                                                         30.8.    Sokolov

Hodnocení:
Přečteno 2164x

Komentáře

pro Ostraváky všechno po ruce Reagovat
Na morave neni zajem Reagovat
Re: Na morave neni zajem Reagovat
Re: Na morave neni zajem Reagovat
Age Groups Triatlon - pouze ve spring vzdalenosti Reagovat
Citlivem veku Reagovat
Re: Citlivem veku Reagovat
Lákání špičky na start Reagovat
A co dlouhý? Reagovat
nechci rejpat Reagovat
Re: nechci rejpat Reagovat
Re: nechci rejpat Reagovat
Re: Re: nechci rejpat Reagovat
Re: Re: Re: nechci rejpat Reagovat
Rozdrobení závodů Reagovat
Je to spatne Reagovat
Prize money Reagovat
Re: Prize money Reagovat
Re: Re: Prize money Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně