Vojte Hec, "Pane Řípa, jak se vám plavalo?"

7.12.2007 -
Druhý příběh, který se vztahuje k II. Otevřeném mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu v Säteru 1986 byl neméně zajímavý příběhu prvního o středovém složení Walter. Dokončil jsem tehdy mistrovské plavání a namířil si to do velkého stanu – šatny. Převlékám se a najednou: „Pane Řípa, jak se vám plavalo?“ Slyšet krásné „ř“ uprostřed Švédska, kdo by se nadál.

Ten dlouhán v reklamami posetém triku na reprezentanta socialismu zdaleka nevypadal. „Asi halucinace,“ řekl jsem si a pokračoval v transformaci plavce na cyklistu. „“Pane Řípa, vy jste mě neslyšel?“ Opravdu dlouhán na lavičce mluvil česky!

Pak jsme se setkali ještě po závodě, kdy jsem vyrozuměl, že to je emigrant. Nechtěl mě zavléct do průšvihu a tak jsme se brzy rozloučili.

Po revoluci mi vyprávěl Roman Böhm, že se setkal ve Švédsku s nějakým Čechem, který prý jel Havaj a nějak podezřele brzy. Dokonce snad dříve než Václav Vítovec. Slyšel jsem podobných příběhů dvanáct do tuctu a tak jsem Romanovi nevěnoval velkou pozornost. Ovšem za nějakou dobu se Roman ozval znovu a prý, že Vojta Hec, tak se emigrant jmenoval, se v Säteru 1986 setkal s nějakým Čechem. To už jsem zbystřil pozornost! V Säteru byl z Česka pouze Řípa! Pan Hec si nepamatoval jméno, ale prý se ten Čech jmenoval jako nějaká zelenina!?

„Řípa?“ napověděl Roman a Hec se uhodil do čela: „No jasně, byl to Řípa!“

V roce 1991 jsem pomáhal při Pražském triatlonu na dejvickém Džbánu. Kdo se ke mně nežene – jako Vojta Hec. První návštěvu Česka spojil s účastí na triatlonu.V roce 1997 jsem se s Vojtou Hecem setkal v roli zpovědníka a výsledkem byla první tištěná zmínka o skutečně prvním českém Ironmanovi. Do té doby byl při všech příležitostech jmenován co by první český absolvent havajského Ironmana Václav Vítovec z Plzně. Dokonce i v mediálním mauálu Ironman Triathlon World Championship. Ovšem Vítovec dokončil svého prvního v roce 1984 a Hec již dva roky před ním dokonce vyhrál svoji věkovou kategorii! Více si dobrodružství Vojty Hece přečtete v příloze.

Prosadit Hecovo prvenství na české triatlonové scéně nebylo jednoduché. Při tom o co šlo? Vítovcovy zásluhy o český triatlon byly nezpochybnitelné a na Havaji byl sice druhým Čechem, ale první zpoza Železné opony. Hece ignoroval svaz. Pamatuji se jak předseda Pavel Kořan se vyjádřil o Hecovi, poněkud pohrdlivým tónem jako o „nějakém emigrantovi.“ Místo, aby na Vojtu byli hrdí, přehlíželi ho funkcionáři, přehlíželi ho novináři, zejména ti, kteří byli pupeční šňůrou spojeni s výkonným výborem svazu.

Psal jsem o Vojtovi Hecovi, kde jsem mohl, bral jsem ho sebou na různé triatlonové akce – Nohejlův Triatlet roku, vyhlášení Poháru, tiskové konference před odjezdem na Havaj, atd. Pak přišel zlom. Seznámil jsem Vojtu Hece se Standou Bartůškem, velkým triatlonovým nadšencem a dramaturgem sportovní redakce České televize. Už nevím co bylo dříve, ale faktem je, že se Vojta Hec objevil v jedné z Bartůškových havajských reportáží a při tradičním vyhlášení Triatleta roku Vojtu Hece pozval Bartůšek, který vyhlášení uváděl, na pódium jako „praotce“ českého triatlonu. Vojta Hec konečně prorazil a od to doby je uznáván jako první Čech, který dokončil slavný havajský triatlon.

Dnes Vojta Hec žije střídavě v Goterborgu a v Praze. Když přijede, nezapomene mi zavolat a v telefonu se ozve: „Tak co pane Řípa? Jak se vám plavalo?“


Obrázky: První zmínka o Vojtovi Hecovi, prvním českém Ironmanovi: Sport plus, prosinec 1997, stránky 8 a 9.


Hodnocení:
Přečteno 705x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně