Helena Karásková třikrát zlatá: ovládla Xterru, swimrun i MČR v terénním triatlonu

8.06.2018 -
Dva týdny, tři vítězství. Taková je zlatá bilance Heleny Karáskové. O jejích dojmech ze závodu se můžete dočíst v našem rozhovoru

Už tvoje první světové triumfy dělil jediný týden. Jak ses na tenhle závodní dvojboj ve swimrunu a Xteře připravovala, a který start byl pro tebe náročnější? 

Obě vítězství byla těsná. Při swimrunu jsme museli i kvůli jedné přeběhnuté odbočce bojovat až na cílovou čáru a vlastně téměř po celou dobu závodu jsme se měli s druhým týmem pořád na dohled. My byli lepší v trailech, oni na rovinách. Byl to krásný závod! Vlastně ani nechápu, jak jsem těch 42 kilometrů mohla zvládnout tak v pohodě… V Itálii na Xteře se mi pak běželo skvěle a děkovala jsem organizátorům, že běh měl ne 10, ale 11 kilometrů (smích).

Cestovala jsi ze Švédska rovnou do Itálie, nebo jsi měla zastávku ještě doma? Jak probíhala regenerace po swimrunu?

Jela jsem domů a do Itálie jsme se pak vydali celá rodina. Já jsem se vlastně necítila ani moc unavená, ale tréninky jsem si trošku zkrátila. Jedla jsem hodně magnesia a myslela jsem také na bílkoviny – Enervit Time Release 4 jsem si dávala po každém tréninku. V sobotu se mi zdálo, že na mě jde únava a nechtělo se mi vůbec nic, ale v neděli jsem se při závodě už zase cítila dobře.

V Xteře sis připsala první vítězství v letošní sezoně. Jaká k němu vedla cesta?

Po plavání jsem ztrácela hodně, přes 5 minut, ale věděla jsem, že to bude neskutečně dlouhý a těžký závod. Na biku jsem se posunula na 3. místo a ztrácela malinko přes 4 minuty. Snažila jsem se trochu šetřit, ale ve stoupáních to moc nešlo. Byla jsem hrozně záda, že už jsem v depu a budu moct běžet. Jen jsem se říkala, abych to nepřeháněla, přece jenom 550 metrů převýšení je hodně. Brzy jsem se dostala na druhé místo a zkracovala z náskoku na vedoucí závodnici. V trailech z kopce i po rovinách jsem se cítila skvěle a pak jsem měla asi 3 kilometry před cílem info, že ztrácím jen minutu a půl. Říkala jsem si, že už to asi nestihnu, ale nepolevila jsem a po kilometru jsem ji už viděla před sebou. Nebyla jsem si ale pořád jistá, jestli to vyjde…

Nakonec to klaplo. Jaký byl finiš závodu?

Nechala jsem tam všechno a necelý kilometr před cílem jsem šla na první místo a dívala se jen dopředu. Kousek před cílem stála mamka s dcerkou a byly neuvěřitelně překvapené, že běžím první. Běh mi vyšel opravdu skvěle a určitě tomu všemu nesmírně pomohl dobrý plán co a kde jíst. Myslím, že byla skvělá volba si celou cestu nést Enervitene Sport Gel s kofeinem a použít ho až na konci závodu.

Jaké panovaly v Itálii podmínky? Česko zasáhla vlna veder…

Já jezdím ve vedru ráda, asi ho snáším lépe než zimu. Profil trati byl ale šílený! Na biku převýšení 1100 metrů a na běhu 550. Italové jsou prostě rádi za extremisty. Buď byl krpálu nahoru, a nebo dolů…

Jak ses cítila o týden dřív během závod ve swimrunu? Opět jste dokázali s týmovým kolegou vyhrát soutěž smíšených párů, i když byl Martin Flinta nemocný.

Od půlky závodu jsme si vyměnili role v běhu a táhla jsem já jeho. Traily jsem si užívala, ale je pravda, že poslední 4 kilometry bolely hodně. Tentokrát bylo 21 běžeckých úseků a 19 plaveckých, což mi vyhovovalo víc než 3 kilometry v kuse. A hlavně mi nebyla taková zima (smích).

Předpokládám, že stejně jako na Xteře v Itálii, i na swimrunu ve Švédsku jsi měla zmáknutý výživový plán…

Výživa je hrozně důležitá. Já mám výhodu, že už řadu let spoléhám na sportovní výživu Enervit a přesně tak vím, jak a kde mi může pomoci. Je se mnou vlastně pořád a všude. Před závodem si beru magnesium, před startem energetické tablety Enervit GT Sport, během závodu mám ionťák a energetické gely Enervitene. Hned v cíli si pak beru Enervit R2 Sport na regeneraci. A poslední dobou se snažím přidávat i víc bílkovin a aminokyselin.

Regeneraci musíš mít zmáknutou, protože i v dalším víkendovém závodě jsi zvítězila, tentokrát v rámci mistrovství republiky v terénním triatlonu. Přijela tě do Plzně povzbudit rodina?

Po těžkém závodě v Itálii a třetím závodním víkendu za sebou jsem nad tím raději moc nepřemýšlela, ale v týdnu jsem se cítila už hodně unavená. Rodina se mnou tentokrát nejela, jen táta. Manžel s dcerkou byli už v Novém Městě na Moravě, kde se jel Český pohár horských kol a já jsem se tam po závodě v Plzni přesunula za nimi. Na druhou stranu tam byla ale sestra s dcerou, která také závodila.

Jaký to byl pro tebe závod?

Řekla bych, že takový trochu nervózní. Trať jsem neznala a nechtěla jsem si ji před závodem ani projet, přece jen 12 kilometrů je docela dost. Nakonec jsem se ale nechala zviklat a projela ji, ale to už jsem věděla, že to nebyl úplně dobrý nápad… Zdálo se mi, že plavu dobře, ale ztráta byla celkem velká. Postupně jsem holky stahovala, ale celé první kolo jsem si musela tahat sama, a to mi ubralo hodně sil na poměrně dost rovinaté trati. Při nájezdu do druhého okruhu už jsem ale měla náskok a byla zabudovaná ve skupince s klukama. I tak se nám podařilo trochu zakufrovat na jedné z odboček, naštěstí to nebyla víc jak minuta...

Pak sis doběhla pro titul mistryně České republiky. Takže spokojenost?

Běh už byl docela v pohodě. Také víceméně po rovině, což jsem po předchozím týdnu opravdu hodně ocenila. Samozřejmě jsem z vítězství měla velkou radost, ale zadarmo to rozhodně nebylo. Po pravdě jsem za lehčí profil trati byla ráda, nohy mě na kole hodně bolely. No a teď už se zase chystám na swimrun…

Hodnocení:
Přečteno 1517x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.