Je to pro mě cenné a nečekané vítězství, říká Lukáš Kočař po MČR v terénním triatlonu

25.07.2017 -
Lukáš Kočař v barvách brněnského Ekolu triumfoval na sobotním republikovém šampionátu v terénním triatlonu v Mostě. Nechal za sebou i takové zkušené borce, jakými jsou Honza Kubíček, Pavel Jindra či Venca Holub. A na konci sezony se chystá na obhajobu vítězství na MČR ve středním triatlonu v rámci žďárského Pilmana. Více v rozhovoru
Co tě přilákalo na start Krušnoman Xterra v Mostě?

Především chuť. Po náročnějším jarním období z hlediska studijních povinností a nyní již téměř sedmi týdnech tréninku si zazávodit, hrábnout si do rezervoáru svých sil a konečně ukázat, že ve mě něco pořád zůstalo. To znamená, že při prostudování všech možných termínových listin závodů padla tento víkend volba právě na Xterru v Mostě. V Ústí nad Labem máme navíc příbuzné, a proto se nabízelo po delší době zavítat i sem a jednu noc zde přespat.

Závodíš především v silničním triatlonu. Jaké byly tvé dosavadní zkušenosti s terénním triatlonem?

Za necelé tři týdny to budou přesně dva roky, kdy jsem měl poměrně těžký pád při SP Xterra Prachatice, což byl můj první významný terénní triatlon v životě. V tomto pro mě ''přechodném'' roce (2015) jsem se opravdu hledal a po zklamáních z ITU závodů jsem chtěl stále ve výborné kondici najít něco nového. To vše tento pád výrazně zbrzdil a hledal jsem dál. Triatlon však, se jménem které "nosím" na dresu, nejde jen tak přejít, hodit za hlavu, nebo znechuceně bojkotovat, proto jsem již v loňském roce jel několik málo závodů a jak jsem psal již v rozhovoru po loňském Pilmanovi, z toho minima tréninku jsem byl stále schopen podat slušný, pro mě až nepochopitelný výkon v porovnání s roky, kdy jsem triatlonem žil a často i trénoval na 110%. Abych nezapomněl, druhý terénní triatlon (ValachyMan) jsem absolvoval v loňském roce a letos (konkrétně za dva týdny) plánuji předchozí umístění ještě o místo vylepšit, proto jsem tento závod bral i jako takovou xterráckou předpřípravu.Jak ses chystal na závod v Mostě?

Nechci zde psát, kolik mám letos najeto cyklistických km, ani kolikrát jsem byl na horském kole. Poslední tři roky se opravdu rád místo silnice projedu na biku a snažím se vyjet taková stoupání, při kterých jsem často nad prahem a bez pořádného zadýchání se domů nevracím. Občas se snažím kolo pustit i ze sjezdu, ovšem zde se stále považuji spíše za hobby jezdce.

Jaké jsi měl ambice před startem?
 
Den před závodem jsem si trať cyklistiky projel a po dokončení okruhu jsem byl z poloviny rozhodnutý, že se závodu vůbec nezúčastním. Nakonec jsem i v rámci tréninku (samozřejmě jsem byl plně nachystán) do závodu o 20 hodin později vyrazil a pro mě dopadl nad očekávání. Ale nebudu zde předstírat, že po neoptimálním výkonu na Hamrmanovi ČP (minulý týden) jsem na začátku týdne a vlastně i před samotným projetím cyklistiky den před závodem neměl ty nejvyšší ambice!

Na plavecké části sis vypracoval náskok na ostatní pronásledovatele, který jsi držel i po zbytek závodu. Jak jsi  prožil závod?

Plavání bylo ve třech okruzích, přičemž po každém následoval asi 100 m přeběh, který mi vždy pomohl únavu z rukou setřepat, nakonec z toho byl náskok na Honzu Kubíčka kolem 1,5 minuty, na další favority dokonce přes minuty tři. Do cyklistiky jsem tak vyrážel s hlavním cílem zůstat na čele závodu co nejdéle. Stále jsem podvědomě očekával, kdy a kdo se na mě v některém ze sjezdů (v single trailu) dotáhne. Před závodem jsem si však řekl, že pokud vydržím na čele s náskokem i po prvním ze dvou okruhů, mohl bych velmi reálně bojovat o vítězství. To se vyplnilo a po příjezdu do druhého depa s prakticky minutovým náskokem jsem si již nepřipouštěl, že bych měl první místo někomu přenechat. Na běhu jsem si vítězství pohlídal, a nakonec slavil pro mě opravdu velmi cenné a zároveň i nečekané vítězství.Jak ses popasoval s technickou náročností cyklistické trati?

Rozhodně nad moje očekávání.. Takto technická trať s četnými single traily rozhodně není můj šálek čaje.

Získal jsi „skalp“ Honzy Kubíčka, zkušeného reprezentanta v terénním triatlonu a vyhrál jsi titul mistra republiky. Jak si tohoto úspěchu ceníš? 

Jsem opravdu rád, že se mi povedlo nejen zvítězit, ale i dojet ve zdraví do cíle. Vybojovat mistrovský titul v seniorské kategorii se mi v OH TT nepodařilo, proto si tohoto výsledku cením o to víc! 

Jaké jsou tvé další triatlonové plány? Pokusíš se o obhajobu loňského triumfu na Pilmanovi?

Ty dlouhodobější si nechám s dovolením pro sebe, navíc je zde více variant, jak vše může a nemůže dopadnout. Co se týče zbytku letošní sezóny, jako vrchol vidím právě obhajobu na Pilmanovi, který je letos zároveň MČR ve středním triatlonu. Proto se zde chci předvést ve 100 % formě a uvidím, jaký výkon předvedu. Podle něj bych případně uvažoval i o nějakém dalším podzimním startu.Hodnocení:
Přečteno 1161x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně