Bláto mi hodně pomohlo k dobrému výsledku, říká Helena Erbenová po MS Xterra

26.10.2016 -
Výborná terénní triatlonistka Helena Erbenová vybojovala o víkendu páté místo na světovém šampionátu v Xterra na havajském Maui. Závod okořenily velké vlny a bahenní lázeň na cyklistické části. Více v rozhovoru

Jak ses připravovala na světový šampionát Xterra na havajském ostrově Maui? 

Nijak zvlášť. Tak trochu jako přípravu jsem brala 2 Adventure závody v Číně. Domů jsem se vrátila 3 týdny před odletem na Havaj. Tak bylo nejdůležitější zůstat zdravá a trochu si odpočinout. 

Jak ti bylo ráno v den závodu na startovní čáře? 

Když jsem viděla ty vlny, měla jsem docela strach, ale všichni se tvářili, že je to v pohodě. Tak mě to uklidnilo. 

Jak jsi zvládla plaveckou část ve velkých vlnách moře? 

V klidu to nakonec moc nebylo. Nevěděla jsem, že se dá plavat mezi horami. Vůbec jsem netušila, kam plavu, dvakrát jsem nabrala špatný směr a organizátoři mě museli vracet. Při posledním výlezu z vody mě vlny semlely a musela jsem si chvíli počkat, než jsem mohla vylézt ven. Takže mě překvapilo, že kousek před sebou vidím Myriam Boisset-Guillot. To mě tady neuklidnilo, protože taky neplave nic moc. Ani jsem se v depu nepodívala kolik kol tam ještě visí. Předpokládala jsem, že už jen moje a Myriam, ale nebylo tomu tak.

 

Před závodem skropil cyklistickou trať vydatný déšť, což ještě přidalo na náročnosti. Jak se ti dařilo v druhé disciplíně? 

Na biku to byla bahenní lázeň, bláto se nabalovalo na kola a pak s nimi nešlo otočit. Závodníci stáli podél trati a sundávali bláto z přehazovaček a kol. Já to udělala jednou, a pak už jsem to dělala za jízdy. Když jsem cítila, že už to drhne moc. Musím moc poděkovat tátovi, že mi s sebou dal gumy do bláta, i když jsem mu říkala, že je nechci, že tu bláto určitě nebude. Myslím, že to byla asi ta nejlepší věc, kterou jsem před závodem udělala. Mohla jsem jet tam, kde většina lidí tlačila. Přesto jsem se necítila moc dobře, nohy mě bolely a nechtěly moc točit. Naštěstí v blátě je to spíš o síle. Předjela jsem spoustu holek na biku a posunula se na 5. pozici. Když jsem dorazila do depa, Myriam akorát vybíhala. Celou dobu jsme musely jet dost podobně, ale jak všichni byly obalení blátem, neměla jsem tušení, že je takový kousek. 

Zbyly ti po tak náročné cyklistice ještě síly na závěrečnou běžeckou část?

No, na běhu už mi moc sil nezbylo. Trochu jsem se bála, aby mě nedoběhla Michelle Flipo, která vyhrála letos obě Evropy, a tak jsem se soustředila na svoje tempo a docela mě to i bavilo, i když jsem si moc přála už být za cílovou čárou. Byl to těžký závod a myslím, že na něj všichni budou hodně dlouho vzpomínat. 

Jsi spokojená s výsledným pátým místem? 

Spokojená určitě jsem. Před závodem jsem si říkala, že do top ten by to bylo dobré, přála jsem si do šestého místa a nakonec je to o jeden stupínek lepší. Vodu vůbec hodnotit nebudu, tam jsem ráda, že jsem to zvládla a vylezla z vody celá, ale na biku určitě umím jezdit lépe. Myslím, že bláto mi hodně pomohlo k tomuto výsledku. Dva sjezdy, pár dobře projetých zatáček a sjedete minutu, kterou na suchu není možné udělat. Myslím, že jsem běžela celkem slušně. Snažila jsem se najít tempo a držet ho, i když místy to už bylo na hraně. Cítila jsem, že kdybych chtěla trochu zrychlit, nemuselo by to dopadnout dobře. 


Jak sis užila atmosféru této velké akce terénního triatlonu? 

Atmosféra je tady vždycky úžasná. Lidé si to sem jezdí užívat. Maui je nádherný ostrov, který nabízí spoustu věcí, které rozhodně stojí za to vidět. 

Co říkáš k uplynulé letošní sezoně? Mnohokrát jsi stála na medailovém podiu.. 

Sezóna byla letos hrozně dlouhá. Vloni jsem končila v prosinci v Malajsii a začínala v lednu na Novém Zélandu dvěmi Adventure závody, v dubnu v Číně a od května začínala Xterra. Během ní ještě další 3 závody v Číně, takže jsem se nenudila. Ale 5 vyhraných závodů v sezóně je super. Jen už cítím, že je potřeba si trochu odpočinout. 

Jaké máš další plány? 

Teď hlavně ten odpočinek. Kalendář Xterry na příští rok už je známý, tak to musím zkombinovat s AR, ale na to je teď času dost. 

Komu vděčíš za podporu? 

Určitě hodně rodině. Bez nich by to vůbec nešlo. Dělají mi skvělé zázemí. Táta úžasný servis. Je to spousta práce, která není vidět. Od shánění věcí na kolo, zařizování letenek, až po práci řidiče a samozřejmě také mamce, která vždycky hlídá moji dcerku. Ta už pomalu začíná chápat, že maminka není moc normální maminka, že je to závodník a chodí často na trénink. Taky bych chtěla poděkovat všem, co mě podporují finančně a materiálně. Ať už je to Lawi, Icebug,  Enervit, Bontrager nebo Royal Bay. Vím, že výsledky sledují a zajímá je to. A mě dělá radost s nimi spolupracovat. Poslední dva roky mi také pomáhá Thule tým a hodně se od kluků učím.


 

Hodnocení:
Přečteno 789x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.