Raději než na Maui, tak do reprezentace, říká Lenka Cibulková, vítězka xterra Klíny

24.07.2014 -
V sobotu zvítězila Lenka suverénním způsobem na profilově náročném závodě xterra Klíny. Na nedávném xterra France brala místo v Top Ten, ale její ambice byly ještě vyšší. Na tuzemské scéně terénního triatlonu se pohybuje na druhé pozici za suverénní Helenou Erbenovou. Jak hodnotí svůj krušnohorský výkon a jaké jsou její další plány se můžete dočíst v našem rozhovoru.

O víkendu jsi opanovala ženské startovní pole na těžké trati xterra Klíny zvítězila. Jak se ti závodilo? Jak jsi spokojená se svým výkonem?

S výkonem v závodě jsem docela spokojená, možná jsem mohla víc zabrat na kole, ale když vás nedohání soupeřka, nenutí vás to jet naplno. Plavala jsem v první skupince s muži a vytvořila si asi 4minutový náskok, který jsem na kole ještě o něco navýšila. Běh už byl celkem na pohodu, věděla jsem, že náskok udržím. Popravdě jsem to takto čekala, protože na závod nedorazily moje dvě největší soupeřky – Helena Erbenová a Ivana Loubková.

Organizační tým v čele s Tomem Langhammerem závodníky nikterak nešetří a servíruje jim těžké profily, které se v Krušných horách najdou. Jaká ti přišla trať závodu?

Trať xterry v Klínech je těžká svým profilem, nastoupáte 1500m během bikové části 30 Km a dalších 250m na 8 Km běhu. Jinak technicky tato trať náročná není, jede se většinou po širokých kamenitých či písčitých cestách. Vyloženě krize nepřišla, jen mi na běhu vadilo velké teplo, mám radši na závody nižší teploty než 30 stupňů.

Jak se ti líbil závod po organizační stránce? Jaká byla atmosféra?

Organizace závodu byla výborná. Tratě byly čitelně značené, občerstvovačky nabízely závodníkům vše, co je v horkém počasí potřeba a po dokončení závodu jsme mohli využít sprchy a perličku v místním hotelu. O správnou atmosféru a motivaci závodníků se staral neúnavný komentátor.

Kam stavíš tento úspěch?

Jsem ráda, že jsem vyhrála a získala další body do hodnocení ČP. Ale jak už jsem zmínila, ve větší konkurenci by byl pro mě úspěch cenější.

Letos už jsi objela několik závodů terénního triatlonu u nás i v zahraničí. Jak se ti zatím daří?

Ve Švýcarsku jsem závod nedokončila kvůli žaludečním problémům. Ve Francii jsem se umístila na 10.místě mezi elitními ženami, ale nebyla jsem úplně spokojená, myslela jsem si výš. Ale je to nádherný těžký závod, zajímavě finančně ohodnocený a tudíž konkurence tam byla velká.

Poodkryla bys našim čtenářům něco o tvé triatlonové minulosti? Jak jsi začínala? Jezdíš téměř výhradně xterru, proč ne silniční verzi?

Od dětství do ukončení vysoké školy jsem závodně plavala. Triatlon mě vždycky lákal a tak jsem si ho v roce 2008 poprvé zkusila. Nejdřív jsem jezdila klasický silniční triatlon. K terénnímu triatlonu jsem se dostala přes svého přítele, který v něm také závodí. Závodit v terénu na biku mě baví mnohem víc než na silnici.

Kolik dáváš tréninku v současné době?

Vedu plaveckou školu a také trénuji děti v plaveckém oddíle, takže sama trénuji jak mi to čas dovolí..

Tuzemskou jedničkou xterry je suverénní Helena Erbenová, která reprezentuje skvělě i na mezinárodních kolbištích. Dá se porazit?

Helena je jedna z nejlepších závodnic xterry na světě, je těžké se s ní srovnávat.

Na které další závody se chystáš?

V srpnu mě čeká xterra Prachatice a týden potom MS ITU v Žitavě v Německu.

Pro mnoho triatlonistů je největším motivátorem sen v podobě účasti na světovém šampionátu. Pro Ironmany je to havajská Kona, pro vás xterráky je to ostrov Maui. Máš to taky tak?

Vyloženě triatlonový sen o havajském Maui nemám. Radši bych měla možnost dostat se do reprezentace a věnovat se trénování a závodění naplno.