Triatlon Team Tábor - představení klubu
Jak by jste v pár větách krátce popsali svůj oddíl?
Jsme klub s velkou triatlonovou historií, který si zakládá, jak na pořádání kvalitních závodů (spíše tradičního táborského závodu v létě, letos již bude 37. ročník!), aby měli sportovci kde závodit, tak i na celkové sportovní činnosti mládeže. Tyto věci u nás jsou poměrně v rovnováze, ačkoliv práce s mládeží je celoroční náročná činnost pro řadu trenérů. Závodu se přes rok věnuje organizačně pouze několik členů klubu. Ostatní se připojují až nárazově v období konání závodu.
Asi mohu říci, že vždy budeme mládežnický klub (cca do 19ti let), protože v Táboře není vysoká škola a sportovci po maturitě odcházejí do jiných měst.
Začneme od historie. Kdy a Jak vznikl samotný klub a jak vlastně vznikl název klubu?
Klub vznikl původně v rámci TJ Tábor v 80. letech. V roce 1991 se oddělil do samostatné právnické jednotky (sportovního klubu) a tak funguje dodnes. Původní název SK triatlon Tábor, se již moc neliší od současného Triathlon Team Tábor z.s.. Mezitím se název klubu měnil jen v souvislosti s hlavním partnerem klubu, jakými byly (Informex, Kovosvit, E.ON)
Kolik trenérů nyní působí v oddíle?
Momentálně je nás sedm statečných.
Jaké máte týdenní rozložení tréninků?
Nejmladší skupina má v pondělí suchou přípravu, úterky a čtvrtky plavou.
Mladší skupina triatlonových nadějí plave v pondělí, čtvrtek, pátek a někdy i v sobotu. Úterky pilují atletickou techniku na oválu.
Starší skupina má navíc úterní a čtvrteční raňáky v bazénu, ve středu posilují a ve čtvrtek rozvíjí tempo a sílu v běhu. O víkendech pak najíždějí potřebné objemy na kole či běžkách.
Kolik je v oddíle aktivních triatlonistů? V jaké věkové kategorii máte největší zastoupení a v jaké nejmenší?
Do pravidelného tréninkového procesu je zapojeno přes 50 triatlonistů. Z toho přibližně 3/4 ve věku od 10-16 let.
Dostáváte dotace na fungování oddílu? Máte sponzory, kteří podporují materiálně nebo finančně váš oddíl?
Ano, dotace na fungování klubu dostáváme, stejně tak máme i sponzory klubu. V jakém je to poměru se však v různých období existence klubu lišilo a lišit bude.
Doplňky výživy nám zabezpečuje firma Inkospor. Plavecké pomůcky nakupujeme se slevou u Sportexu. Oblečení a závodní kombinézy si necháváme šít u Alisy. Navazujeme kooperaci se Zlínským klubem Titan Trilife respetive s mecenášem triatlonu Petrem Bludským.
Kdy byl o triatlon ve vašem oddíle největší a kdy nejmenší zájem? Jste spokojeni se současným stavem?
Šlo to v spojitosti s celkovým vývojem klubu. Nejdřív jsme byli záměrně malý, ale výkonný klub jak výsledky, tak i zajištěním. Pak přišla dvě období vysokých počtů mladých členů. To první období bylo v letech 2002 – 2007, kdy fungovala u klubu první triatlonová třída v ČR, dále pak SCM. Pamatujeme silné ročníky 95 z nichž se triatlonu věnuje již jen Lukáš Červenka, po té triatlon malinko upadal a poslední 4 roky jdeme postupně se zájmem a výsledky vzhůru.
Se současným stavem jsme spokojeni. Naše kapacita je naplněna na 100%. Momentálně musíme případným zájemcům stanovovat limity přijetí, protože jsme kapacitně plně vytíženi a spíše jen doplňujeme.
Nemyslím si, že je problém nyní „sehnat“ mládež, ale problém je sehnat ochotné a kvalifikované trenéry, kteří mají čas, nasazení a chuť se sportující mládeží pracovat. Jsme rádi, že jich máme zatím potřebný počet.
Máte sportovce, kteří jsou zařazeni v mládežnických výběrech Sps nebo SCM? Jsou ve vašem oddíle spíše hobby sportovci nebo reprezentanti?
Momentálně jsme v tomto směru českým gigantem ve Středisku pro sport (Sps)máme zařazeno 20 dětí a ve Sportovním centru mládeže (SCM) dalších 6. V áčkovém žákovském výběru máme nyní Jakuba Homolu a Kateřinu Hadravovou, v širším kádru je pak i Ondřej Kozojed a Nikola Korousová. Dorostenecká reprezentace se bude jistě opírat o výkony Roberta Kostlána, Martina Kozojeda, Davida Korouse a Kateřiny Mičkové.V juniorském týmu je stále Jiří Stuchlík a nově tam proklouzla i Eliška Říhová. V našich řadách jsou i top sportovci jako je Lukáš Červenka či Hana Kolářová. Mezi AG si svými výkony zasluhuje pozornost Martin Korous.
Kde podle vašich slov mají největší rezervy vaši svěřenci a kde naopak mají silné stránky?
Slabiny našich svěřenců jsou tradičně v tom co nemají přímo na podnose. Je třeba pracovat na zodpovědném zapisování tréninkového deníku, strečinku, kompenzaci, posilování, najíždění potřebných objemů na kole. Naopak silnou stránkou je pojetí triatlonu jako týmového sportu a skvělá parta. Těžíme z toho že máme silnou, početnou a vyrovnanou skupinu starších žáků a dorostenců.
Když by jste měli porovnat vaše svěřence žákovských kategorií před pěti/deseti lety a nyní, budou tam rozdíly? Jaké?
Moc rozdílů není u těch, co skutečně přijdou plnohodnotně sportovat. Trenéři se však musí více „snažit“ udělat sport/trénink zajímavějším a podněcovat u sportovců jejich vnitřní motivaci proč sport prioritně dělat, protože na mládež nyní obecně číhá mnoho vnějších lákadel, které dříve nebyly. Udržet děti u sportu je tedy o něco těžší.
Před deseti lety jsme měli žáky výsledkově hodně vysoko jako teď. Od té doby se hodně událo.České soutěže se hlavně za posledních 5 let hodně zkvalitnili jak po stránce počtu startujících tak i po stránce výkonnosti. To je dobře vidět na výsledkových listinách i na mezinárodním Závodu olympijských nadějí, kde srovnáváme krok s kdysi neporaženými Maďary.
25.7.23 | Motivace dětí je jednoduchá, dělají to co rodiče, říká Marek Mixa |
7.1.20 | Triatlon Team Tábor - představení klubu |
19.11.19 | České Triatlonové oddíly vol. 1 Tri Ski Horní Počernice |