Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa

27.01.2023 -
Jičínský triatlonista Petr Soukup zahájil letošní sezonu terénním závodem v exotické destinaci a po výborném výkonu bere stříbro. Jaké měl ambice, jak hodnotí tratě závodu a co jsou jeho další plány? více v rozhovoru

Získal jsi stříbro na Xterra v Jihoafrické republice. Jaké jsou bezprostřední dojmy? 

Jsem spokojený. Podal jsem kvalitní výkon na hraně svých možností. Mohl jsem více riskovat, ale dnes jsem závodil chytře. Všechno okolo Xterra South Africa předčilo moje očekávání, a to jsem je neměl malá. 


Jak se pro tebe závod vyvíjel? 

Podrobnější popis závodu a pobytu v Africe bude na mém blogu 29.1., takže zde stručně. Po plavání se na špici osamostatnil Bradley Weiss. Já držet 3. pozici a ztrácel jsem 50 vteřin. Hned za depem jsem si Bradlyho docvaknul, ale moc dlouho jsem nevydržel. Had závodníků se natahoval a já držel průběžně 2. pozici. Bohužel na 13. km přišlo k nečekanému přeznačení trati, které spojilo závodníky 2.-5. místo. Závod začal opět od začátku. V závěru cyklistiky jsem se dokázal odpoutat na 30 vteřin od pronásledovatelů a v běhu jsem náskok ještě navýšil. Proč měl Bradley tak pomalé depo? Kolik času jsem ztratil zajetím? Co nového jsem zažil na běhu? Budeš muset mrknout na můj web 😉. 


Jak se ti líbily tratě jednotlivých disciplín? 

Jedny z nejhezčích, jaké jsem kdy zažil a to myslím vážně! Plavání 1,5 km v čistém jezeře s bílým pískem na pláži. Cyklistika 30 km nikterak fyzicky náročná (převýšení 650 m), ale o to více technicky. 80 % trati vedlo po single trackových tratích s krásnými scenériemi. Hodně písku, oranžové šotoliny a kamení. Závěrečný 10km běh opět po single trackových stezkách s pár nezapomenutelnými vložkami: brod řekou, poslední kilometr v písku po kraji jezera… Vše bylo perfektně promyšlené a Conrad Stoltz vytěžil maximum z této lokality. 

Kde jsi rozhodnul o svém podiovém umístění? 

První zlomový okamžik byl na 1,5 km cyklistky, kdy se odpoutal Bradley a rozhodl o svém 1. místě. Já jsem zaútočil v předposledním 2 minutovém stoupání na 21. km cyklistiky. O bronzové medaili se rozhodovalo mezi klukama až na běhu. 

S jakým plánem a strategií jsi šel do závodu? Jak se ti ji dařilo plnit? 

Vždy je potřeba mít do závodu nějaký plán, ale z praxe jsem již pochopil, že nikdy nejde nic dle plánu. Důležité je udržet koncentraci a klid. Předpokládal jsem, že Bradley pojede svůj vlastní závod, takže jsem s ním chtěl udržet krok co nejdéle a následně nepustit první skupinu. Případný rozhodující úder jsem plánoval až na běh. Takže vlastně ano, relativně jsem ji dodržel.


Co bylo důvodem pro výběr tohoto závodu? 

Nikdy jsem ještě v JAR nebyl a dlužil jsem Karče dovolenou v teple za minulý rok. JAR má na wishlistu (s dalšími 148 místy), takže jsme spojili příjemné s užitečným. 

Koho jsi považoval za největší favority? Jaké jsi měl ambice? 

Dopředu nebyla vyvěšena oficiální startovní listina. Netušil jsem, kdo se nakonec postaví na start. Moje startovní číslo 3 mě ujistilo, že bych se měl pohybovat v popředí. Chtěl jsem rozhodně stát na pódiu. Jasný favorit byl domácí dvojnásobný Mistr světa Xterra Bradley Weiss. Měl startovat i Richard Murray, ale ten nakonec za zdravotních důvodů nenastoupil. 


Jaké bylo cestování, ubytování, logistika,..? 

Letenky již dlouhodobě řeším přes Fly4Sport a dostali jsme se na nějakých 20 000 Kč včetně kola a kufru. Praha – Doha – Cape Town (lehce se nám to prodloužilo, takže jsme byli okolo 26 hodin na cestě). Auto s plným pojištěním vyšlo lehce přes 1 000 Kč/den, ale bez něj by to tu nemělo smysl. Pouze si zvyknout na volant na druhé straně, a to stejné platí i o jízdních pruzích. Jezdí se zde vlevo. Ubytování je cenově velice rozdílné a lze sehnat opravdu za pár kaček. Já však volím před závodem komfort a dostupnost, což je lehce dražší, ale vyplatí se. Opět cena okolo 1000 Kč/den. Vše je nepatrně levnější než u nás, takže když už jste na místě, máte vyhráno. Organizace celého závodu na nejvyšší úrovni. Byl jsem maximálně spokojen. Možná jenom občerstvovačka na kole s kelímky nepotěší a free pivko v cíli nebylo, ale těch 30 Kč jsem obětoval 😊. 

Jak jsi stříbrnou medaili oslavil? 

Skromně, jako vždy. Dostal jsem 5l sud místního piva Devil´s Peak a 0,5l červeného vína. 

Zůstaneš ještě pár dní v JAR a podniknete něco z turistiky? 

Společně s přítelkyní zde zůstáváme ještě týden, takže konečně bude dostatek času na prošmejdění okolí bez nutnosti vpasovat do dne i tréninky. Karča má naplněný harmonogram od rána do večera, takže se rozhodně nudit nebudeme. 

Jaké máš další triatlonové plány? 

V únoru pojedu na soustředění s naší triatlonovou reprezentací (Kanárské ostrovy). Březen bude ve znamení běžeckých závodů a velmi vážně zvažuji 22.4. Xterra Greece.


 

Hodnocení:
Přečteno 773x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek
8.10.23Mistrovství světa v IRONMANu pro ženy je tady!