Garmin fénix5 je nová generace kultovních sportovních hodinek.

4.01.2017 -
Jen málokteré chytré GPS hodinky vzbudily takovou pozornost, jako Garmin fénix. Původně outdoorové hodinky dostaly v průběhu několika vylepšení do výbavy neuvěřitelnou škálu sportovních funkcí. Současně s mimořádně dlouhou výdrží, odolností a vzhledem blížícím se klasickým hodinkám tyto hodinky na trhu získaly mnoho svých příznivců. Poslední verze s označením Garmin fénix3 je na trhu k dispozici od roku 2015 a dosud nemá mezi sportovními GPS hodinkami rovnocennou konkurenci. Na právě probíhajícím veletrhu spotřební elektroniky CES v americkém Las Vegas představuje značka Garmin zcela novou generaci hodinek fénix, tentokrát označenou jako Garmin fénix5.

Proč právě FÉNIX PĚT?

Možná se chcete zeptat, proč je nová generace označena jako pátá a ne čtvrtá verze, jak by odpovídalo vývojovému pořadí. Původní plán na samostatnou čtvrtou verzi existoval, ale nakonec byly tyto inovace uvolněny jako nová software verze pro stávající model fénix3 a všichni uživatelé třetí verze tak dostali zdarma možnost přejít na čtvrtou generaci vlastností zdarma. Připomeňme si, že mezi tyto nové funkce patří například golfové funkce hodinek, test přetrénování organizmu, známý jako Stress skóre, podrobné vyhodnocení běhu, známé jako Running dynamics nebo optické měření srdečního tepu na zápěstí dostupné u modelů fénix3 Optic. Současně s ohledem na čínský trh, kde v místním jazyce nezní jméno fénix4 nejlépe, bylo rozhodnuto, že nové fénixy ponesou označení fénix5.

Co přináší fénix5 nového?

Největší změnou je v porovnání s předchozími verzemi menší velikost nového modelu. Hodinky Fénix5 jsou představeny hned ve třech velikostech, kdy největší model, označený jako Fénix 5X je ve velikosti současného modelu Fénix3. Standardní verze Fénix5 je oproti Fénix3 znatelně menší a nejmenší model Fénix5S ocení ženy a sportovci s menší postavou a skutečně štíhlým zápěstím. Právě pro tyto sportovce byla velikost často jedinou překážkou při úvahách o koupi Fénix3.


Mezi nejzajímavější model nové série hodinek se dá považovat model Fénix5X. Jako jediný a první fénix nabízí plnou mapovou podporu a rozšířené navigační funkce. Fénix5X nabízí neuvěřitelných 12GB paměti a možnost dohrávání a práce s podrobnými mapami. Společně s dlouhou výdrží baterií půjde o model, který zaujme ty, kteří se rádi a často pohybují v neznámém terénu.


Všechny nové modely řady Fénix5 jsou standardně vybavené optickým snímačem srdečního tepu a jsou schopné měřit srdeční tep průběžně po celý den. Oproti ostatním hodinkám řady fénix je optický snímač u řady Fénix5 plně zarovnaný se zadní stěnou hodinek a tudíž ze zadní stěny nevystupuje. Drobná, ale příjemná změna.

Hodinky Fénix5 jsou vybavené vylepšenými displeji s vyšším rozlišením. Hodnoty na displeji jsou proto ještě snadněji čitelné a hodinky nabízí více volnosti i pro vývojáře Connect IQ aplikací (stažitelné ciferníky hodinek, uživatelské funkce a datová pole).

Nově je k dispozici dlouhodobé vyhodnocení tréninkové zátěže, které umožnuje lépe sledovat tréninkové zatížení a vést trénink k efektivnějším výsledkům.

Hodinky používají nové uchycení řemínků, které je nyní možné měnit rychle, bez nutnosti použití speciálních nástrojů. Můžete tak používat dvojici nebo více typů řemínků a před tréninkem v šatně v případě potřeby rychle vyměnit stylový řemínek za sportovní. Hodinky tak mohou mimo trénink na první pohled působit jako klasické hodinky a změna řemínků Vás před tréninkem přitom nezdrží a neomrzí.

Fénix5 je nově kompatibilní s oblíbenými STRAVA segmenty a jejich nahrání do hodinek je opravdu snadné. Hodinky navíc nabízí podporu skupinového Live sledování, podobně, jako cyklopočítače Edge 820. Pokud se chystáte s přáteli na vyjížďku nebo na společný závod, můžete svoje pozice na trati společně přenášet nejen svým známým, ale sdílet i přímo během závodu mezi sebou.

Vůbec poprvé mezi sporttestery Garmin nabídne Fénix5 podporu nejen pro bezdrátové ANT+ senzory, ale také pro Bluetooth Smart senzory, které jsou na trhu dostupné jako příslušenství k chytrým mobilním telefonům (například snímače srdečního tepu nebo cyklistická čidla kadence a rychlosti).

K dalším inovacím patří i delší výdrž baterií v úsporném UltraTrac módu. Modely Fénix5 a Fénix5X nabízí v tomto režimu až 100 hodin výdrže, model Fénix5S až 50 hodin. UltraTrac mód využívá nižší frekvenci výpočtu a záznamu GPS pozice. Zatímco v běžném režimu je GPS pozice počítána a zaznamenávána každou vteřinu, v UltraTrac módu je frekvence výpočtu/záznamu GPS pozice 1x za minutu a případně i méně.

Kdy budou dostupné?

Nové modely byly oznámené nyní na veletrhu CES, dostupnost nových modelů na trhu by měla být v průběhu dubna 2017.


 

Ceny

Fénix5S, (minerální sklo, nejmenší velikost 42 mm v průměru) ... 15.990 Kč s DPH
Fénix5S Sapphire, (safírové sklo, WiFi, nejmenší velikost 42 mm v průměru) ... od 18.990 Kč s DPH

Fénix5, (minerální sklo, základní velikost 47mm ) ... 15.990 Kč s DPH
Fénix5 TRI Performer, (minerální sklo, základní velikost 47mm , v ceně navíc hrudní snímač pro triatlon) ... od 17.990 Kč s DPH

Fénix5 Sapphire, (safírové sklo, Wi-Fi, základní velikost 47mm v průměru) ... od 18.990 Kč s DPH
Fénix5 Sapphire TRI Performer, (safírové sklo, Wi-Fi, základní velikost 47mm , v ceně navíc hrudní snímač pro triatlon) ... 20.990 Kč s DPH

Fénix5X Sapphire (safírové sklo, Wi-Fi,největší model,51 mm) paměť 12GB a mapové funkce) ... od 19.990 Kč s DPH

Hodnocení:
Přečteno 1753x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland