Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou

16.03.2023 -
Australanka a trojnásobná havajská šampiónka Mirinda Carfrae se loučí se s bohatou triatlonovou kariérou.


V roce 1999, ve věku 18 let, se Carfrae zúčastnila svého prvního triatlonu a rychle se dostala do australských juniorských a U23 národních týmů. Tam získala první stříbrné medaile na mistrovství světa ITU v letech 2002 a 2003 a kvalifikovala se do australského juniorského týmu, což jí umožnilo získat stipendium na Australian Institute of Sport a stát se profesionální sportovkyní. Prví dlouhý triatlon Rinny absolvovala až o deset let později.

Carfrae dosáhla svého prvního profesionálního stupně vítězů na mistrovství světa v roce 2005 na ITU Long Distance Championships v dánské Frederici, kde obsadila druhé místo. Na Havaji mohla startovat již v roce 2007, ale svůj plán odložila až na rok 2009. Toto rozhodnutí se vyplatilo, když ve svém debutu v Kailua-Kona skončila na druhém místě za Chrissie Wellington a vytvořila ženský rekord v běhu (2:56:51). O rok později Carfrae získala titul mistryně světa. Na čele se dlouho držela Švýcarka Steffen, ale Rinny předvedla běh z jiné galaxie (2:53 h) a oprávněně ovládla tento ročník. V roce 2011 se šampionkou opět stala Chrissie Wellington, Carfrae skončila druhá. O rok později zvítězila Cave, a Rinny skončila třetí.


Carfrae však v roce 2013 dokázala, že je stále výborná. Vítězila v novém traťovém rekordu 8:52 a dokázala tak získat svůj třetí titul mistryně světa. Následující rok byl napínavý až do samotného konce. Na triatlonové scéně se objevila Švýcarka Ryf, která si zažívala úspěšný debut. Dlouho vedla, ale Carfrae se nebezpečně přibližovala i když po cyklistické části chytila manko 14 minut. Nikdo nevěřil, že ještě zasáhne do boje o zlato, ale Carfrae umí běhat a svůj um předvedla v plné míře. Vystřihla maratón za 2:50:26, což stále platí jako traťový běžecký rekord a odsunula Ryf na druhé místo pár kilometrů před cílovou branou. Carfrae slavila svůj třetí a poslední titul mistryně světa. V roce 2016 skončila na Havaji druhá za Daniela Ryf, která v té době prakticky neměla konkurenci.

Mirinda Carfrae za svou kariéru nasbírala úctyhodnou sbírku sedmi pódiových umístění na Big islandu, včetně tří titulů mistryně světa. Kromě toho si vytvořila úctyhodný osobní rekord na  Challenge Roth v roce 2014, když dokázala trať zdolat na 8:38.

Mirinda Carfrae je bezesporu jednou z nejúspěšnějších triatletek v celé historii, její kariéra je plná úspěchů a rekordů. Její vítězství na mistrovství světa v roce 2014 patří mezi největší triatlonové výkony v historii vzdory tomu, že se jí nedostává tolik pozornosti jako jiným hvězdám sportu. Carfrae si získala srdce fanoušků svým skromným a přátelským přístupem.


V současné době Mirinda Carfrae žije se svým manželem Timothyem O'Donnell, také profesionálním triatlonistou, a jejich dvěma dětmi. V srpnu 2017 se stali rodiči pro poprvé, když se jim narodila dcera Izzy. V roce 2019 se jim narodil druhý potomek, syn Mak. Mirinda a Timothy se setkali na triatlonové scéně a od té doby jsou nejen partnery v osobním, ale i profesionálním životě. Oba jsou nejen velmi úspěšní triatlonisté, ale také se snaží podporovat druhé v tomto sportu a organizovat benefiční akce.

Hodnocení:
Přečteno 845x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.