Vabroušek osmý na legendárním Norsemanu

7.08.2016 -
V portfoliu zkušeného matadora Petra Vabrouška najdete jen málo závodů, kterých se za svou kariéru nezúčastnil. Jedním z takových závodů byl legendární Norseman, extrémní dlouhý triatlon. Více v následujícím textu.

 

Norseman patří mezi klenoty vyhledávačů extrémních zážitků. Na světě je jen málo závodů na plné distanci, kde vítěz finišuje v čase přes 10 hodin. Norseman si svou brutální pověst  vybudoval během relativně krátké doby. První ročník se konal v roce 2003 a z vítězství se radovali domácí borec Christin Houge Thiis, který zvítězil v čase 12:48, závod byl bez účasti žen. První žena se v cíli objevila až o rok později v čase 13:15, z vítězství se radovala Norka Trude Andersen. Historie závodu pamatuje i slavné vítěze. Jedním z nich je Američan Tim DeBoom. DeBoom triumfoval dvakrát na Havaji, v roce 2001 a 2002. Na závěr kariéry, v roce 2011 startoval na legendárním Norsemanu, kterého dokončil za 11:18. Českému publiku známá Annett Finger, která se zúčastnila například Czechmana nebo TriPrague, ovládla Norsemana v roce 2012 v ženském traťovém rekordu 12:17. Traťový rekord padl ve stejný rok i v mužském závodě. O senzaci se postaral domácí závodník Hendrik Oftedal 10:23. Minulý rok organizátoři byli nuceni zkrátit plaveckou část na polovinu a domácí Allan Hovda stanovil nový traťový rekord 9:43. Ve statistikách je ovšem uvedeno, že rekord padl se zkráceným plaváním.

Letošní ročník byl k závodníkům nemilosrdný. Teplota moře ve Fjordech se pohybovala okolo 13 stupňů Celsia. Cyklistická část, která má převýšení okolo tří tisíc metrů, dokonale prověřila odolnost všech zúčastněných. Teplota nepřesáhla 5 stupňů Celsia, vytrvalý déšť a silný vítr byly atributy 180 kilometrů dlouhé cyklistické části. Norseman, ale začíná až běžeckou částí, zde závodníky čeká „zahřívací“ rovinatá pasáž o délce 25km. Závěr běhu je na horu Gaustatoppen do výšky 1880 metrů. Zde je cíl – vysněná meta všech zúčastněných. Norseman má několik zvláštností. Tou první je, že registrace je ve formě loterie. Dalším specifikem a ikonou Norsemana je skok z trajektu do ledové vody Fjordů. Důležitým pravidlem je, že každý závodník musí mít svůj doprovod na závěrečný „Zombie Hill“, jak se s oblibou stoupání přezdívá. Organizátoři nezajišťují občerstvovací stanice, ty zařizuje povinný doprovod závodníka. Poslední zajímavé pravidlo je, že do cíle se podívá určité procento závodníků. Není zde časový limit, ale organizátoři vpustí na horu jen určitý počet, kvůli samotné kapacitě cílového prostoru a zajištění odvozu zpět

.

Závod letos ovládl Lars Stormo, který v nelidských podmínkách letošního ročníku stanovil nový traťový rekord (10:22). České publikum zajímá počínání Petra Vabrouška, který finišoval na osmém místě v celkovém pořadí v čase 11:22:51 (nové české maximum). Povinný doprovod mu dělal Tomáš Racek. V ženském závodě se traťový rekord Finger otřásl v základech. Nyní má hodnotu 12:04 v podání Kari Lingsom.

 

Kompletní výsledky: https://nxtri.app.box.com/v/2016-Norseman-Results

Hodnocení:
Přečteno 1466x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland