Víkend byl ve znamení triatlonu

12.06.2016 -
Závodilo se v Austrálii na Ironman Cairns, co by šampionát Oceánie, Evropě potom dominovaly půlky- Itálie, Anglie, Dánsko. Nejlepší České umístění vybojoval Filip Ospalý. Více v článku

V předchozích letech dějištěm šampionátu Oceánie byl Ironman v Melbourne. Ale Melbourne byla pro letošní rok zrušená a tak dějiště šampionátu se přesunulo do Cairns. Závod s tímto statusem automaticky znamená, že vítězové kategorie profesionálů mají právo startu na Havaji. Age Group má k dispozici 75 kvalifikačních míst.  Na horké domácí půdě se chtěli předvést domácí závodníci v čele s McKenzim, Berkelem či havajským šampiónem Jacobsem. Z „cizinců“ k favoritům patřil Francouz Guillem, či Američan Rapp. Závodu suverénně dominoval Tim Van Berkel, který se v dobrém představil již v Jižní Africe. Finišoval v čase 8:15. Druhé místo bral jeho krajan David Dellow, který za vítězným Berkelem zaostal o 4 minuty. Třetí místo vybojoval Pete Jacobs, který se po letech trápení opět vrací do dobré formy. V ženách nenašla přemožitelku Britka Swallow, její vítězný čas se zastavil na 9:06. Druhá Američanka Linsey Corbin zaostala o šest minut. Třetí místo k radosti domácích vybojovala Sarah Crowley 9:19.

Ve věkové kategorii M30-34 finišoval na 36. místě Adam Votava v čase 10:38. Vítek Toman obsadil v M35-39 45. místo s časem 10:45.

Ironman 70.3 Italy – Pescara. Italské letovisko Pescara přivítalo závodníky ne zcela typickým počasím pro Itálii. Plaveckou část absolvovala pouze kategorie profesionálů a profesionálek, pro AG byla plavecká část zrušena. Z vítězství se radoval Švýcar Reudi Wild. Druhé místo obsadil loňský vítěz Rakušan Paul Reitmayr. Třetí byl Reimayreho krajan Steger. Ženský závod byl ve znamení „one woman show“ v podání Nicoly Spirig. Ta deklasovala celé startovní ženské pole. Druhé Rakušance Steurer nadělila více než dvacet minut. Třetí byla Němka Carina Brechres. V Itálii se objevila i početná česká posádka. AG byla k cílovému času připočtena hodina navíc – kvůli zrušenému plavání.

M25 – 29 Martin Olšan 10. místo (5:11:34)

M30-34: Filip Novák 112. místo (5:59)

M35-39: David Sajner 11. místo (5:03)

M40-44: Tomáš Přitasil 20. místo (5:18)

Ironman 70.3 Staffordshire anglickou klasiku opanoval Jihoafričan Matt Trautman, který jako jediný prolomil hranici 4 hodin. Druhé místo bral domácí závodník Harry Wiltshire, který za Jihoafričanem zaostal o více jak šest minut. Třetí místo vybojoval Němec Markus Thomschke. Ženskému závodu dominovaly domácí závodnice. Tou nejrychlejší byla Lucy Gossage. Stříbrná Kim Morrison zaostala o 2 minuty. Bronz má Nikki Barlett.

Challenge Denmark přichystal zajímavou podívanou. Ve startovní listině figuroval Filip Ospalý. Před závodem si český suverén věřil na pódiové umístění. To mu nakonec nevyšlo a Ospalý doběhl na čtvrtém místě. Z vítězství se radoval favorit závodu Andreas Dreitz z Německa, který opět dominoval v cyklistické části. Na Twitteru byla zveřejněna zpráva, že 90 kilometrů zvládl na 360 wattech! Druhé místo bral k radosti domácího publika Henrik Hyldelund. Třetí byl Brit Will Clarke. V ženách zvítězila Maja Stage, druhá byla Michelle Vesterby, trio nejlepších doplnila Cathrine Jameson.