Havaj hostila tradičního ultramana

3.12.2015 -
Když Ironman, tak ten havajský! A to stejné platí i o ultramanu. Na Big Islandu se minulý víkend konalo mistrovství světa v extrémním triatlonu – ultramanu. Více o závodě čtěte v článku

Přijde vám ironman jako malá výzva? Zkuste přejít na ultra tratě. Mistroství světa v ultramanu se koná jako třídenní závod. Tři etapy a tři obrovské porce kilometrů. Závod se odstartuje tradiční disciplínou, tedy plaváním. Místo klasických 3,8 kilometrů čeká závodníky kilometrů deset (6,2 mil). Plave se z legendární Kailua Bay do Keauhou Bay. Následuje „pouhých“ 145 kilometrů (90mil) ale s převýšením přes 1800 metrů. Druhý den závodníky čeká jízda o délce 276 kilometrů (171,4 mil). Trať lemuje národní park Volcaneos a končí v proslulé obrátce v Hawi. Celkové převýšení je o něco menší než v prvním dnu – okolo 1200 metrů. Den třetí je ve znamení běhu. Ultramany čeká 84 kilometrů (52,4 mil), neboli doublemaratón. Běžecká trať začíná v Hawi a běží se na staré Kona letiště. Pravidla platí podobná jako při klasickém ironmanu. Tedy je zakázána jízda v háku během cyklistické části. Jen časový limit je o něco mírnější. Každá disciplína musí být dokončena pod 12 hodin. Plavecká část má limit 5,5 hodin.

Účastnický limit je pouhých 40 atletů, kteří se kvalifikují na těchto závodech: Argentina, Brazílie, Kanada, Itálie, Mexiko, Porto Rico, Španělsko, Švédsko, Slovinsko a USA. Oproti Ironmanu, závodníkovi musí být v den závodu minimálně 20 let a podobně jako při extrémních závodech musí mít každý zúčastněný svůj doprovodný tým.

Překvapivě historie tohoto závodu má dlouhé kořeny. První ročník se datuje od roku 1983! Podobně jako u zrodu havajského ironmanu, i u zrodu Ultramanu stála hrstka dobrodruhů, kteří chtěli ukázat ostatním, že lidské výkony nemají hranice. První ročník ovládl Američan Kurt Madden ve věku 28 let, první vítězkou ultramana byla jeho krajanka Ardis Bow, která byla ještě o rok mladší. V roce 1984 se na startu závodu objevil Scott Molina, mladý 24 letý Američan zvítězil. Později se na Havaj vrátil a v roce 1988 slavil druhý titul, tentokrát ten ironmanský. V novodobější historii závodu je velkou ikonou šestinásobný vítěz Alexandre Ribeiro z Brazílie. To co byl v mužích Ribeiro, to byla mezi ženami Shanna Armstrong z USA, ta má na kontě také 6 titulů.

Letošnímu ročníku dominoval mezi muži Mike Couglin ve věku 42 let. V ženách zvítězila Stuci Studer (42). Zajímavostí tohoto závodu je, že nenabízí žádné finanční prémie. Ostatně tak to u většiny ultra sportů bývá. Nedávno legendární Petr Vabroušek se nechal slyšet, že ho tato havajská výzva láká a má to v hledáčku svých nových výzev. Zajímavé bude sledovat Vabrouškův výkon na Norsemanu 2016.

Hodnocení:
Přečteno 648x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek