Alpe d´Huez triathlon pro Guilloux a Pooley

1.08.2015 -
Desátý ročník legendárního francouzského Alpe d´Huez triathlon ovládli Arnaud Guilloux a Emma Pooley. Horský triatlon, který má v itineráři legendární stoupání na Alpe d´Huez každoročně přiláká stovky odvážlivců. Čtěte více

Jak samotný název napovídá Alpe d´Huez triathlon je horský triatlon, kde hlavní dominantou závodu je legendární stoupání na Alpe d´Huez známé z Tour de France. Stoupání na Alpe d´Huez se v itineráři TdF poprvé objevilo v roce 1952 a prvním vítězem byl fenomenální Ital Fausto Coppi, který kopec zdolal za 45:22 min. Stoupání je dlouhé 13,8 kilometrů s průměrným sklonem 8,1 %. Je zde 21 ostrých serpentýn (les virages) a každá zatáčka je pojmenována po předchozím vítězi. Traťový rekord zde drží Marco Pantani, který kopec vylétl za 37,35. Nairo Quintana při letošním útoku na žlutý trikot zde zajel 14. nejlepší čas historie 39,50.

Alpe d´Huez triathlon je jedinečnou příležitostí pro milovníky triatlonu, jak okusit tuto legendu. Triatlonový festival odstartují duatlonové závody. Potom následuje krátká varianta hlavního závodu, která se jede na tratích (1,2-30-7,3). Hlavní závod má vzdálenosti (2,2 – 115 – 22). V hlavním závodě čeká triatlonisty pekelný profil. První vrcholem je Col de l´Alpe du Grand Serre, potom následuje Col d´Ornon a na závěr ona zmiňovaná legenda v podobě Alpe d´Huez. Letošní ročník již zná své vítěze. Desátý ročník ovládl domácí Arnaud Guilloux. Druhé místo obsadil Jihoafričan James Cunnama a trio nejlepších doplnil Scott De Filipis. Mezi ženami zazářila několikanásobná britská mistryně v časovce Emma Pooley. Druhé místo patří Američance Mery Beth Ellis. Třetí byla domácí stár Jeanne Collonge.

Francouzi náročné triatlony prostě milují. Kromě Ironman Nice, který je považovaný za jeden z nejnáročnějších závodů ze seriálu Ironman, se Francie pyšní vražedným Embrunmanem či Triathlon de Gérardmer. Na oblibě pomalu, ale jistě získává i jeden z otvíráků evropské sezóny Cannes triathlon, který umí na start přilákat velmi zvučná jména světového triatlonu.

 

Hodnocení:
Přečteno 577x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně