Alpe d´Huez triathlon pro Guilloux a Pooley

1.08.2015 -
Desátý ročník legendárního francouzského Alpe d´Huez triathlon ovládli Arnaud Guilloux a Emma Pooley. Horský triatlon, který má v itineráři legendární stoupání na Alpe d´Huez každoročně přiláká stovky odvážlivců. Čtěte více

Jak samotný název napovídá Alpe d´Huez triathlon je horský triatlon, kde hlavní dominantou závodu je legendární stoupání na Alpe d´Huez známé z Tour de France. Stoupání na Alpe d´Huez se v itineráři TdF poprvé objevilo v roce 1952 a prvním vítězem byl fenomenální Ital Fausto Coppi, který kopec zdolal za 45:22 min. Stoupání je dlouhé 13,8 kilometrů s průměrným sklonem 8,1 %. Je zde 21 ostrých serpentýn (les virages) a každá zatáčka je pojmenována po předchozím vítězi. Traťový rekord zde drží Marco Pantani, který kopec vylétl za 37,35. Nairo Quintana při letošním útoku na žlutý trikot zde zajel 14. nejlepší čas historie 39,50.

Alpe d´Huez triathlon je jedinečnou příležitostí pro milovníky triatlonu, jak okusit tuto legendu. Triatlonový festival odstartují duatlonové závody. Potom následuje krátká varianta hlavního závodu, která se jede na tratích (1,2-30-7,3). Hlavní závod má vzdálenosti (2,2 – 115 – 22). V hlavním závodě čeká triatlonisty pekelný profil. První vrcholem je Col de l´Alpe du Grand Serre, potom následuje Col d´Ornon a na závěr ona zmiňovaná legenda v podobě Alpe d´Huez. Letošní ročník již zná své vítěze. Desátý ročník ovládl domácí Arnaud Guilloux. Druhé místo obsadil Jihoafričan James Cunnama a trio nejlepších doplnil Scott De Filipis. Mezi ženami zazářila několikanásobná britská mistryně v časovce Emma Pooley. Druhé místo patří Američance Mery Beth Ellis. Třetí byla domácí stár Jeanne Collonge.

Francouzi náročné triatlony prostě milují. Kromě Ironman Nice, který je považovaný za jeden z nejnáročnějších závodů ze seriálu Ironman, se Francie pyšní vražedným Embrunmanem či Triathlon de Gérardmer. Na oblibě pomalu, ale jistě získává i jeden z otvíráků evropské sezóny Cannes triathlon, který umí na start přilákat velmi zvučná jména světového triatlonu.

 

Hodnocení:
Přečteno 582x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár