BEST OF světového triatlonu – muži

18.12.2014 -
Po výběru toho nejlepšího, co předvedly ženy na triatlonových kolbištích, Vám přinášíme druhý díl BEST OF. Tentokrát se zaměříme na mužskou kategorii. Trefili jsme se i do Vašeho výběru?

Javiér Goméz

Fenomenální Španěl Goméz je rozhodně nejuniverzálnějším závodníkem napříč triatlony. V kanadském Edmontonu letos slavil čtvrtý titul Mistra světa na olympijských distancích. Dva týdny po tomto počinu vítězí i na MS v polovičním Ironmanu v nabité konkurenci světové triatlonové špičky mu byl schopný sekundovat pouze Frodeno. Goméz ale nasadil tak vysoké běžecké tempo, že nakonec ani olympijský šampión z roku 2008 neudržel se Španělem krok.

Sebastian Kienle

Němec, který se roky připravuje pod taktovkou Luboše Bílka, dokázal proměnit sen ve skutečnost! Na Havaji Kienle nikdy nehrál druhé housle, ale vždy mu k vítězství kousek chyběl. Na Havaji se Kienle představil ve výtečné formě, po tradiční ztrátě v plavecké části se Sebastian brzy dostal do čela závodu. Ve velkém stylu si doběhl pro titul Mitra světa v Ironmanu. Kienle zvítězil i ve Frankfurtu, kde prolomil hranici osmi hodin a porazil řadu zvučných jmen v čele s Lierdem, či debutujícím Frodenem.

Jan Frodeno

Vytáhlý Němec letos zažil velmi zvláštní sezónu! Všichni se těšili na jeho debut na dlouhých tratích, který si naplánoval na Ironman Frankfurt a premiéra byla nemilosrdná. Nejprve Frodeno musel opakovaně řešit defekty v cyklistické části, potom se musel vypořádat s křečí na běhu. I přes trable Němec působil odhodlaně a silně, ve Frankfurtu doběhl třetí. Na MS v Ironman 70.3 doběhl druhý za Gomézem. Na Havaji musel opět řešit defekt, penalty box, ale opět ho nepřízeň závodu nezlomila a Jan Frodeno doběhl jako třetí muž v celkovém pořadí. Jeho bojovnost je obdivuhodná, stejně tak jako jeho dlouholetá výkonnost.

Ben Hoffman

Nenápadný Američan, kterého moc lidí do letošní Havaje ani neznalo. A není se čemu divit, jeho portfolio úspěchů se nemůže rovnat borcům typu Alexander, Raelert, či Al-Sultan. Na Ironmanu se poprvé objevil v roce 2008 v Arizoně, kde časem 8:24 bral šesté místo. V roce 2010 zvítězil na Ironman Lake Placid a na Havaji končí na 42. místě. V roce 2012 ovládl Ironman Wisconsin i Ironman St. Goerge. V roce 2013 vítězí na Ironman Coeur d´Alene a na Havaji finišuje na slibném 15. místě. A letos svět šokuje druhým místem na Ironman Hawaii! Systematickou prací se posouvá pořadím vpřed. Dobíhá jako druhý muž v celkovém pořadí se ztrátou pěti minut na vítězného Kienleho.

Michael Raelert

Mladší z bratrské dvojice Raelertů si prožil sezónu plnou zvratů. Nejprve zdravotní problémy mu nedovolily závodit až do konce srpna. Ale jakmile odepisovaný Michael nastoupil konečně do závodního kolotoče, byl k neporažení. Hořkost porážky zažil pouze Na Challenge Walchsee, ale od té doby proměnil každý start ve vítězství. Své vítězné tažení vyšperkoval v Bahrainu, kde v obrovské konkurenci nenašel přemožitele a připal si na své konto tučnou odměnu.

Ivan Raňa

Drobný Španěl je držitelem letošního nejrychlejšího ironmanskýho času. V rakouském Klagenfurtu se blýskl časem 7:48,43 (což je 3. nejlepší čas historie).

Andreas Dreitz

Tento mladý Němec zažil sezónu snů. Poprvé dal o sobě vědět na Challenge Fuerteventura, kde v nabité konkurenci závod ovládl. Další vítězství si připsal na Ironman Mallorca 70.3. Úspěšnou sezónu završil na Challenge Bahrain, kde stanovil nové cyklistické maximum. Tamní super rychlou tratí prolétl průměrem přes 46km/h ( čas kola 1:57,21).

Mario Mola

Tento Španěl v letošní sezóně dokázal rozbourat hegemonii nadvlády Brownlee´s a Goméze. Do sezóny 2014 vstoupil vítězstvím na SP v Mooloolabě, triumfoval i na SP New Plymouth. V Yokohamě podlehl pouze Gomézovi a v Londýně opět vyhrál. Při světovém finále v kanadském Edmontonu Mario Mola finišuje jako druhý muž, v nejrychlejším běžeckém čase dne (29:49).