McMahon v Arizoně trhl traťový rekord, v ženách dominovala Kessler

17.11.2014 -
Brent McMahon na Ironman Arizona překonal letitý traťový rekord Španěla Llanose a zařadil se tím do klubu SUB8. V ženách nenašla přemožitelku Meredith Kessler. Čtěte více v článku

Závod v Arizoně patří mezi rychlé americké závody s letitou tradicí. V roce 2011 se v Americe konečně prolomila hranice 8 hodin na tratích Ironmana. Nejprve Švýcar Schildknecht na Floridě finišoval v čase 7:59,42 a byl prvním mužem, který v Americe zajel pod 8. Za pár týdnů na to Španěl Llanos zaúřadoval právě v Arizoně a stanovil nové maximum časem 7:59,38, čímž pochopitelně vytvořil i nový traťový rekord. Zajímavostí tohoto ročníku je, že jako šestý finišoval Sebastian Kienle v čase 8:19. Od té doby na Ironmanu nebyl horší než čtvrtý.

Letošní ročník přinesl strhující podívanou, silná světová konkurence se sešla v šestém největším státě Ameriky. Silné ambice před závodem měl domácí Jordan Rapp, který už tady poznal, co znamená vyhrát v Arizoně. Adeptů na vítězství ale byla celá řada: Twelsiek, Zyemtsev, Buckingham, Fachbach a nejen ti patřili mezi žhavé kandidáty.

Kanaďan Brent McMahon ale zaskočil všechny své soupeře. Opanoval úvodní plaveckou část, vyrovnanou cyklistikou se udržel na čele závodu a nekompromisním během (2:43) doběhl do cíle jako první. Navíc jako šestý muž dosavadní historie prolomil hranici 8 hodin. V historických tabulkách mu patří třetí místo a samozřejmě čas 7:55,48 znamená nový traťový rekord. Druhý doběhl Španěl Alonso Clemente (8:00,42). Třetí místo obsadil Jordan Rapp (8:03). Závodu se zúčastnil i Slovák Němčík, který v konečném účtování obsadil časem 12:42 889. místo.

Mezi ženami kralovala domácí Meredith Kessler (8:50). Se ztrátou 8 minut přiběhla do cíle Rakušanka Lisa Huetthaler, která rovněž pokořila hranici devíti hodin (8:58). Třetí místo obsadila domácí Heather Jackson (9:08).