Kam na start v roce 2014? Zkuste alternativy

9.01.2014 -
Za značku se platí a v případě Ironmana nebo Challenge se platí dost. Za to ale máte téměř jistotu dokonalého servisu okolo závodu. Některé zahraniční závody však nabízejí kvalitní zázemí, zvučné jméno, dobrou konkurenci ve startovním poli a zaplatíte méně. Více informací v článk.

Je pravda, že pro mnohé závodníky je značka Ironman natolik jedinečná, že i když závod má parametry železného muže, není to prostě ironman! Nabízíme výčet několika závodů, které mají patřičnou kvalitu a úroveň srovnatelnou s mnohými závody ze série Ironman nebo Challenge.

Israman (ISR)

Letos se koná druhý ročník náročného až extrémního Isramana (3,8-180-42,2). Minulý rok zde zvítězil Petr Vabroušek a i letos se do Izraele opět chystá. Ve startovní listině figurují i další Češi. Závod láká brzkým termínem i svou náročností. Petr Vabroušek po svém vítězství řekl, že asi nikdy v životě neabsolvoval náročnější závod. Letos datum konání připadl na 17. ledna. 

Abu Dhabí Internation triathlon (UAE)

Exotický závod ve Spojených arabských Emirátech nabízí patřičnou úroveň servisu pro všechny závodníky.  Organizátoři nabízí tři možné vzdálenosti. Long distance (3-200-20), co by hlavní závod. O zvučná jména světového triatlonu rozhodně není nouze, neboť prize money jsou pohádkové. Minulý ročník ovládl šampión z Kony Frederik Van Lierde. Short distance (1,5-100-10) se jede na stejné trati jako hlavní závod, ale pouze v jednom okruhu. Závodníci nepřijdou o atraktivní lákadlo a to průjezd Yas Marina Circuit, kde normálně místo cyklistů krouží Formule 1. Třetím závodem je sprint triatlon (0,75-50-5).  Abu Dhabí triathlon se koná 15. března a přihlášky k závodu jsou aktivní.

ICAN Triathlon

Malý Španělsko-německý seriál závodů nabízí dobrý servis i příznivé startovné. Závodí se jak na plné vzdálenosti, tak na půlkách. Seriál nabízí 4 závody:

·         Ican Malaga (ESP) 24. dubna, „půlka“

·         Ican Madrid (ESP) 22. června, celý ironman

·         Ican Nordhausen (DEU) 24. srpna, „půlka“

·         Ican Sevilla (ESP) 8. října, „půlka“

Hervis Vienna City triathlon (AUT)

Atraktivní městská půlka ve Vídni nabízí velmi zajímavou alternativu. Hlavním závodem je půlka, doplňkovým potom sprint triatlon. Ve startovním poli často figurují i Češi v čele s Petrem Vabroušekem, který zde několikrát zvítězil. Datum konání je 17. května.

Schloss triathlon Moritzburg (GER)

V okolí německých Drážďan se nachází městečko Moritzburg, známé díky baroknímu loveckému zámku. Celé dějiště závodu se točí právě okolo této památky, což má své osobité kouzlo. Organizátoři nabízí 4 vzdálenosti (celý, půlka, olympijský, sprint). Datum konání je stanoveno na víkend  14. a 15. června.

Swissman Extreme (SUI)

Není pro Vás ironman již dostatečnou výzvou?  Swissman Extreme je dobrou volbou, jak si vyzkoušet něco extrémního. Závodí se na tratích ironmana s neuvěřitelným převýšením přes pět tisíc výškových metrů. Na běžeckou část je nutno mít doprovod. Závod je vždy vyprodaný a probíhá losování o volná místa. Datum konání je 21. června.

Triathlon Vitoria (ESP)

Minulý rok ještě Challenge Vitoria, nyní už jen Triathlon Vitoria. Závod se koná ve slunném Španělsku na ironmanské vzdálenosti a má stále otevřenou registraci.

Aple d´Huez Triathlon (FRA)

Legendární kopec Aple d´Huez, známí z cyklistické Tour de France, mohou pokořit i triatleti. 30. července, kdy se zde koná tradiční Aple d´Huez triathlon. Cyklistická část končí právě na vrcholku 16ti kilometrového stoupání. Závodí se na long distance (2,2-115-22), tak i na půlce (1,2-30-7). Registrace je stále otevřená.

Norseman (NOR)

Norseman je legendou mezi extrémními závody. Milovníci extrému, zimy a ryzí přírody ocení tento závod. Je nutné mít s sebou doprovod pro občerstvovací stanice a pro závěrečný běh. Závod se pro letošní rok uskuteční 2. srpna.

Embrunman (FRA)

Závod s dlouholetou tradicí se letos koná 18. srpna. Absolvovat můžete i kratší variantu (short triathlon 1,5-40-10). Embrunman long distance je klasikou mezi kopcovitými závody o parametrech ironmana.. Registrace je otevřená 

Triathlon Podersdorf (AUT)

Víkend 5. -7. září je ve znamení majáku! Maják je symbol Podersdorfu a právě zde se koná tradiční ironman. Rychlý, ale často větrný závod nabízí i poloviční obdobu, olympijský a sprint triatlon. Ve startovní listině často figurují Češi, v čele s Petrem Vabrouškem, který zde tradičně bere pódiové umístění.

Cologne226 triathlon (GER)

Německý Kolín nad Rýnem nabízí celou škálu závodů. Od sprintu až po ironmana. Rychlé a rovinaté tratě slibují nové osobní rekordy. Celá organizace závodu je srovnatelná s Ironmanem nebo Challenge. Závodí se celý víkend. Hlavní závod je v neděli – přihlášky jsou aktivní. Datum konání je 5. -7. září.

Elbaman (ITA)

Zakončit sezónu na slunném italském ostrově Elba je příležitostí pro vyzkoušení Elbamana. Závod má kopcovitý charakter a nabízí různé distance. Hlavním závodem je ale Elbaman (3,8-180-42.2), doplňkovým potom Elbaman 73 (půlka). Tradičně se zde sejde početné české pole závodníků. Závod bývá vyprodaný, ale přihlášky jsou stále aktivní. Datum konání je 28. září.

Ocean Lava triathlon (ESP)

V uvozovkách evropskou sezónu lze zakončit na Kanárských ostrovech přímo na Lanzarote. 1. listopadu se zde koná Ocean Lava triathlon, který vždy přitáhne i hvězdy světového triatlonu. Minulý rok si zde svůj comeback po zranění naplánoval belgický blesk Marino Vanhoenacker. Závod má již aktivní přihlášky.

Tento výčet závodů je jen malá část toho, co se po Evropě, potažmo po celém světě pořádá. Tradičně velmi dobře organizované závody s vysokou úrovní jsou v Německu, a to prakticky každý víkend. Dobrou organizaci s kvalitním zázemím má i sousední Rakousko, kde díky dobré dostupnosti můžeme ve startovní listině najít i Čechy. 

Hodnocení:
Přečteno 1384x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl