Rekapitulace sezóny 2013 – Ironman

26.12.2013 -
Přinášíme Vám výsledky ze seríalu Ironman a Ironman 70.3 Rekapitulujeme nejzajímavější závody této sezóny.

Ironmanská sezóna byla odstartována půlkou v Jižní Africe. Premiérový ročník patřil belgickému talentu Bartu Aernoutsovi, v ženách pak závod ovládla super plavkyně Britka Jodie Swallow. Z kraje sezóny Lucie Reed Zelenková zaznamenala pódiové umístění v podobě třetího místa.

Prvním tradičním železňákem byl druhý nejstarší ironman vůbec, a to Ironman New Zealand. Zde nenavázal na své předešlé úspěchy Cameron Brown, který se musel spokojit se třetím místě. V novém traťovém rekordu zvítězil Bevan Docherty. V ženách se prosadila Meredith Kessler. O dva týdny později se konala ironmanská premiéra v Los Cabos, kde suverénně zvítězil Němec Timo Bracht a v ženách maďarská stár Erika Csómor.

Druhý ročník Ironman Melbourne coby mistrovství Asie a Pacifiku patřil Eneku Llanosovi. Plavecká část, kvůli nepřízni počasí musela být zkrácena. Petr Vabroušek v nabité konkurenci obsadil deváté místo. V ženách favoritky závodu překvapila Corinne Abraham.

Na Ironman South Africa zaznamenal skvělou formu Ronnie Schildknecht a závod v rychlém čase (8:11) vyhrál. Slovák Džalaj uzavřel Top Ten a připsal si skalp Vabrouška, který dokončil na 17. místě. V ženách zvítězila Američanka Jessie Donovan. Lucie Reed byla stejně jako na půlce bronzová.

Ironman Australia ovládli domácí závodníci  - Luk Bell a Rebecca Hoschke. Slunný Ironman Texas opanoval Paul Amey a budoucí hvězda z letošní Havaje Britka Rachel Joyce, která zaznamenala cílový čas hluboko pod 9 hodin (8:49,11).

Prvním evropským ironmanem byl Ironman Lanzarote, zde si po nevydařeném vstupu do sezóny spravil chuť Faris Al-Sultan, který na Kanárských ostrovech nenašel přemožitele. V ženách si cenné vítězství na své konto připrala Kristin Moeller.

Ironman Brasil byl pouze o jednom muži. Stylem start cíl si závod podmanil Timothy Odonnell. Petr Vabroušek bere šesté místo. Mezi ženami vítězí  Amanda Stevens. Jana Candrová finišuje na 13. místě.

Ironman 70.3 St. Poelten – zvítězí opět Filip Ospalý? Už i pořadatelé konečně favorizovali českého reprezentanta. Ospalý se ale trápí, nemá formu a končí na 11. místě. Závod bez plavání vyhrál Bart Aernouts. V ženách vítězí Lisa Hutthaler.

Na Ironman Cairns dominuje Luke McKenzie, který poráží zvučná jména jako je McCormack či Tim Berkel. V ženách vítězi Liz Blatchfordt.

Na Ironman Nice zničujícím způsobem v novém traťovém rekordu vítězi Frederik Van Lierde (8:08). V ženách nenašla přemožitelku Mery Beth Ellys. Ironman Coeur d´Alene ovládnou favorité – Ben Hoffman a Heather Wurtele.

Rakouský Klagenfurt 30. června hostil tradiční Ironman Klagenfurt – největší hvězdou závodu byl Němec Andreas Raelert, který dostál svého postavení a závod vyhrál v čase pod 8 hodin (na nezkrácených tratích byl letos prvním závodníkem, který zajel pod 8hodin). Petr Vabroušek byl devátý.  V ženách opět vítězí Csómor.  Jana Candrová, stejně jako v Brazílii, bere 13. místo., Vykoukalová je 14.

Půlku v Norsku si podruhé podmanil Filip Ospalý, v ženách pak Lisa Hutthaler.

Nabitá startovka slibovala triatlonové drama ve Frankfurtu. Zde vítězí Eneko Llanos časem pod 8 hodin. Za svůj počin byl oceněn v anketě  ,,výkon roku´´. V ženách vítězí v čase pod 9 hodin Camilla Pedersen.

Ve Švýcarsku vyhrává, kdo jiný než, Ronnie Schildknecht a připisuje si rekordní sedmé vítězství v řadě. Petr Vabroušek obsadil deváté místo. Brynda v profi mužích je třináctý. V ženách se nejlépe s tropickými podmínkami vypořádala Anja Beranek. Simona Vykoukalová bere 14. místo. Paralelně se Švýcarskem se konal Ironman Lake Placid, který vyhrál Andy Potts a v ženách pak vítězí Jennie Hansen.

Ironman UK –Bolton podruhé za sebou patří domácímu Danu Halksworthovi. Mezi ženami se prosadí Lucy Gossage.

Mistrovství Evropy na polovičních tratích tradičně hostí německý Wiesbaden. O kvalitní konkurenci zde není nouze. Na startu se objevil vítěz z Pekingu Jan Frodeno, který nakonec bral druhé místo. Závod si podmanil rychlonohý Brit Ritchie Nicholls. Mezi ženami se v nejlepší formě představila olympionička Daniela Ryf.

Na severu se během jednoho víkendu konaly dvě významné akce – Ironman Kalmar a Ironman Kodaň. Ve Švédsku se prosadili Pedro Gomés a Jodie Swallow (Candrová 5.,Vykoukalová 8.). V Dánsku vítězí Jens Petersen a Eva Wutti (8:37). Lucie Reed bere opět třetí místo.

Poslední víkend v srpnu byl ve znamení dvou podniků. Ironman Louisville, kde vítězí Chris McDonald a Kate Bevilaqua. Ironman Canada, kde se prosadil, k radosti domácích, Trevor Wurtele  a Uli Brome.

31. srpna byla obnovena tradice v podobě Ironman Japan s českými závodníky ve startovní listině. Závod vyhrál Dán Martin Jensen. Petr Vabroušek bere druhé místo. Josef Svoboda je mezi profíkama jedenáctý. V ženách vítězí Thajka Li-Yu.

MS v půlce letos naposledy hostilo Las Vagas – v mužích se opět prosadil Sebastian Kienle a v ženách pak po roční pauze Mellissa Hauschildt. Letos v kategorii profesionálů neměla Česká republika žádné zastoupení.

Náročný závod ve Wisconsinu si podmaní domácí závodníci – Maik Twelsiek a Jackie Arendt. Ve Walesu pak vítězí Brit s českými kořeny Scott Neyedli a v ženách si letos druhé vítězství připisuje Lucy Gossage.

Ironman Lake Tahoe – nový americký závod zlákal i Petra Vabrouška. Tomu ale vysokohorské prostředí nesedlo a skončil hluboko v poli poražených (34.). Závod vyhráli Chris McDonald a Asa Lundstrom.

Půlku Pays d´Aix si podmaní Filip Ospalý, v ženách pak vítězí Britka Sussie Hignett. Evropská sezóna skončila půlkou na Lanzarote, zde zvítězí Victor del Corral, mezi ženami se prosadí Agnieszka Jerzyk.

V Mekce triatlonu v Koně, vyvrcholila letošní sezóna – mezi muži se systematickou prací prosadil Frederik Van Lierde. V ženách pak nadlidským výkonem na maratónu Mirinda Carfrae.

Filip Ospalý avizoval svůj debut na ironmanských tratích, přípravným závodem byla půlka na Miami, kde skončil druhý a ostrý start proběhl na Ironman Florida. Zde zvítězil Victor del Corral v čase hluboko pod 8 hodin. Oči českého diváka se ale soustředily na výkon Filipa. Ten svůj debut proměnil ve třetí místo v novém českém ironmanském maximu (7:58,44). V ženách zvítězila nestárnoucí Nizozemka Yvonne Van Vlerken. Vítěz Floridy se postavil na start i Ironman Arizona, který se konal za 14 dní. – Corral opět zaúřadoval a opět zvítězil. V ženách závod vyhrála Němka Julie Gajer v čase pod 9 hodin.

Závěr sezóny nabídl dva závody Ironman Cozumel, kde zvítězil navrátilec Michi Wiess a druhá žena z letošní Havaje Rachel Joyce. Druhým podnikem byl Ironman Western Autralia, kde vítězí Jeremy Jurkiewicz a Eliz Lyles.