Triumf Vabrouška ve strhujícím Czechmanovi

5.06.2011 -
Jak málem porazit sám sebe předvedl triatlonista Petr Vabroušek na Czechmanu ve Starých Ždánících. Jeho dramatický souboj ozdobil jeden z nejlepších českých závodů posledních let – kvalitou i počtem startovního pole, skvělou atmosférou i napínavými bitvami o vítězství.

Ve druhém díle Ford českého dlouhého poháru startovalo rekordních 352 závodníků (tratě 1,9 km plavání – 90 km kolo – 21 běh), k tomu další téměř stovka v závodech firemních štafet a dětí. Nejmladšímu byly 4 roky, 3 měsíce – jen samozřejmě kratší distance... Na prémiích se to rozdávalo 30 000 Kč.

„V posledních metrech jsem to musel kousat, ale o vítězství jsem přijít nechtěl, to tedy ne,“ říkal v cíli Vabroušek, unikát světového triatlonu, který před dvěma týdny dokončil svého stého Ironmana, z toho 60. v první desítce...

Vabroušek se nejprve tři hodiny před startem udeřil o zadní dveře auta a utrpěl zřejmě otřes mozku. „Zvládal jsem to, ale motám se,“ říkal pak v cíli se zalepenou hlavou, když odmítl šití. Poté, co nad závodnickým depem kroužil vrtulník s televizní kamerou, shodil některým borcům nachystané přilby a Vabroušek si pak omylem nasadil tu skoro stejnou, jež patřila jeho „sousedovi“ Wainerovi. A musel se pár metrů vracet. Při běhu pak téměř přišel o náskok, neboť za ním začala spolupracovat skupinka. A on ještě musel odběhnout na toaletu... Přesto zvítězil.

Necelých šedesát metrů za ním proťal cílovou čáru všestranný Karel Zadák. Po kole vybíhal z depa těsně první před Vabrouškem. Jenže pak ho křeče v nohou i břiše zabrzdily a nabral ztrátu. Přesto statečně dotahoval. „Nebyl to můj den, ale chyběl jen kousek. Potkávali jsme se na obrátkách, měl jsem přehled. Ještě dva kilometry a vyhrál bych,“ vyprávěl.

Třetí skončil slovenský reprezentant Andrej Orlický. I on prožil na trati dlouhý příběh. Výborně zaplaval. „Jenže asi jsem se příliš vydal a na kole se propadl až na šestnácté místo a ztrácel pět minut.“ Pak však opět skvěle běžel a dosáhl až na stupně vítězů.

Čtvrtý byl jeho krajana Karol Džalaj a pátý ještě český veterán, držitel nejlepšího havajského času 40letý Martin Matula. Na kole vedl celé pole, v běhu však už nestačil. „Trénuju dvě tři hodiny týdně, jak zbyde čas. Už to bylo trápení,“ říkal. Jenže takhle mluvil i ve svých nejslavnějších letech, znáte ho. Řada předních závodníků jako Bednář, nebo Wainer podlehla horkému počasí a zničující rovinaté trati.

Mezi ženami dlouho vedla vynikající plavkyně Eva Nováková-Potůčková, která se vrátila po mateřské dovolené. Její 15měsíční synek Adam ocenil i druhé místo. Pět kilometrů před cílem ji totiž předstihla slovenská závodnice Kristína Lapinová, která to má přesně naopak. Hůř plave, slušně jezdí na kole a znamenitě běhá. Však byla před třemi týdny třetí na světové sérii Powerman v Německu. „Ale to bylo hodně náročné, ještě jsem to cítila. Bolelo to, ale věděla jsem, že když poběžím, vyhraju.“ Po kole totiž ztrácela pět minut, ale v polovině běhu už jen minutu.

Dlouhý pohár pokračuje 25. 6. Moraviamanem v Otrokovicích na klasických železných tratích 3,8 – 180 – 42.

Czechman (1,9 – 90 – 21). Muži: 1. Vabroušek (Author Titan Zlín) 4:10:29, 2. Zadák (Ekol Brno) -17,2, 3. Orlický (Triatlon Trnava) -31,1, 4. Džalaj (Rocktechnik Olomouc/oba Slovensko) -1:17,9, 5. Matula (Hisport) -1:54:1, 6. Vrobel (No limit Praha) -4:09,8. Ženy: 1. Lapinová (Rocktechnik Olomouc/Slov.) 4:38:28, 2. Nováková-Potůčková (Slávia VŠ Plzeň) -1:47, 3. Vykoukalová (Rocktechnik Olomouc) -11:46.

Hodnocení:
Přečteno 1738x

Komentáře

k ženám Reagovat
Re: k ženám Reagovat
Re: k ženám Reagovat
Re: k ženám Reagovat
Re: Re: k ženám Reagovat
Re: Re: Re: k ženám Reagovat
Re: Re: k ženám Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně