Triumf Vabrouška ve strhujícím Czechmanovi

5.06.2011 -
Jak málem porazit sám sebe předvedl triatlonista Petr Vabroušek na Czechmanu ve Starých Ždánících. Jeho dramatický souboj ozdobil jeden z nejlepších českých závodů posledních let – kvalitou i počtem startovního pole, skvělou atmosférou i napínavými bitvami o vítězství.

Ve druhém díle Ford českého dlouhého poháru startovalo rekordních 352 závodníků (tratě 1,9 km plavání – 90 km kolo – 21 běh), k tomu další téměř stovka v závodech firemních štafet a dětí. Nejmladšímu byly 4 roky, 3 měsíce – jen samozřejmě kratší distance... Na prémiích se to rozdávalo 30 000 Kč.

„V posledních metrech jsem to musel kousat, ale o vítězství jsem přijít nechtěl, to tedy ne,“ říkal v cíli Vabroušek, unikát světového triatlonu, který před dvěma týdny dokončil svého stého Ironmana, z toho 60. v první desítce...

Vabroušek se nejprve tři hodiny před startem udeřil o zadní dveře auta a utrpěl zřejmě otřes mozku. „Zvládal jsem to, ale motám se,“ říkal pak v cíli se zalepenou hlavou, když odmítl šití. Poté, co nad závodnickým depem kroužil vrtulník s televizní kamerou, shodil některým borcům nachystané přilby a Vabroušek si pak omylem nasadil tu skoro stejnou, jež patřila jeho „sousedovi“ Wainerovi. A musel se pár metrů vracet. Při běhu pak téměř přišel o náskok, neboť za ním začala spolupracovat skupinka. A on ještě musel odběhnout na toaletu... Přesto zvítězil.

Necelých šedesát metrů za ním proťal cílovou čáru všestranný Karel Zadák. Po kole vybíhal z depa těsně první před Vabrouškem. Jenže pak ho křeče v nohou i břiše zabrzdily a nabral ztrátu. Přesto statečně dotahoval. „Nebyl to můj den, ale chyběl jen kousek. Potkávali jsme se na obrátkách, měl jsem přehled. Ještě dva kilometry a vyhrál bych,“ vyprávěl.

Třetí skončil slovenský reprezentant Andrej Orlický. I on prožil na trati dlouhý příběh. Výborně zaplaval. „Jenže asi jsem se příliš vydal a na kole se propadl až na šestnácté místo a ztrácel pět minut.“ Pak však opět skvěle běžel a dosáhl až na stupně vítězů.

Čtvrtý byl jeho krajana Karol Džalaj a pátý ještě český veterán, držitel nejlepšího havajského času 40letý Martin Matula. Na kole vedl celé pole, v běhu však už nestačil. „Trénuju dvě tři hodiny týdně, jak zbyde čas. Už to bylo trápení,“ říkal. Jenže takhle mluvil i ve svých nejslavnějších letech, znáte ho. Řada předních závodníků jako Bednář, nebo Wainer podlehla horkému počasí a zničující rovinaté trati.

Mezi ženami dlouho vedla vynikající plavkyně Eva Nováková-Potůčková, která se vrátila po mateřské dovolené. Její 15měsíční synek Adam ocenil i druhé místo. Pět kilometrů před cílem ji totiž předstihla slovenská závodnice Kristína Lapinová, která to má přesně naopak. Hůř plave, slušně jezdí na kole a znamenitě běhá. Však byla před třemi týdny třetí na světové sérii Powerman v Německu. „Ale to bylo hodně náročné, ještě jsem to cítila. Bolelo to, ale věděla jsem, že když poběžím, vyhraju.“ Po kole totiž ztrácela pět minut, ale v polovině běhu už jen minutu.

Dlouhý pohár pokračuje 25. 6. Moraviamanem v Otrokovicích na klasických železných tratích 3,8 – 180 – 42.

Czechman (1,9 – 90 – 21). Muži: 1. Vabroušek (Author Titan Zlín) 4:10:29, 2. Zadák (Ekol Brno) -17,2, 3. Orlický (Triatlon Trnava) -31,1, 4. Džalaj (Rocktechnik Olomouc/oba Slovensko) -1:17,9, 5. Matula (Hisport) -1:54:1, 6. Vrobel (No limit Praha) -4:09,8. Ženy: 1. Lapinová (Rocktechnik Olomouc/Slov.) 4:38:28, 2. Nováková-Potůčková (Slávia VŠ Plzeň) -1:47, 3. Vykoukalová (Rocktechnik Olomouc) -11:46.

Hodnocení:
Přečteno 1739x

Komentáře

k ženám Reagovat
Re: k ženám Reagovat
Re: k ženám Reagovat
Re: k ženám Reagovat
Re: Re: k ženám Reagovat
Re: Re: Re: k ženám Reagovat
Re: Re: k ženám Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza