Výsledkový servis

6.03.2023 -
Tento víkend se konaly tři významné triatlonové události, které přitáhly pozornost fanoušků z celého světa: Ironman Jižní Afrika, Ironman Taupo a WTS v Abu Dhabí. Tyto tři závody představují vrcholové momenty jarní triatlonové sezóny a přinášejí úžasné výkony od nejlepších závodníků a závodnic z celého světa.

Ironman Jižní Afrika se konal za nepříznivého počasí a organizátoři byli nuceni zkrátit kvůli bouřce plaveckou část na 900m. Nejrychlejší v této disciplíně byl Švýcar Salvisberg, ale domácí favorit Bradley Weiss se mu brzy přiblížil. Na kole do čela závodu vystoupal Cameron Wurf a nikoho před sebou nepustil. Nejdříve ho stíhal Trautman, ale poté Chevalier, který na Wurfa ztratil pouhých 40 sekund. První běžecké mezičasy naznačily, že Francouz bude mít rychlejší nohy, než Wurf. Chavalier se nakonec osamostatnil na čele a kontrolovaným způsobem si doběhl pro cenné vítězství. Bradley Weiss získal stříbrnou medaili a na třetím místě se umístil Dán Petersen. Startovat měl Alistair Brownlee, který kvůli bolesti v kyčli se závodu na poslední chvíli odhásil. Mezi ženami suverénní výkon předvedla Laura Philipp, která udržela bezpečný náskok před druhou Britkou Langridge a třetí Penny Staler.

Do Jižní Afriky se vydala i početná česká skupina s vlajkonošem Petrem Vabrouškem, který ovládl svou novou kategorii M50-54. Jan Bláha v kategorii M45-49 vybojoval další výkon v TOP10 v AGE-GROUP.

Ironman New Zealand

Na Novém Zélandu se sešlo silné profesionální pole závodníků v čele s Brownem, Kienlem a Berklem. Cam Brown avizoval v 50 letech svoji profesionální derniéru. S profesionální kariérou se loučí i Sebastián Kienle, který si naplánoval bohatý závodní program. Úvodní plaveckou část ovládl Currie v čase 48 minut, v těsném závěsu byl jeho krajan Phillips. Duo Currie a Phillips spolupracovali během cyklistické části a vytvořili si poměrně slibný náskok na pronásledovatele. Phillips prokázal, že má lepší den, a stabilním výkonem v maratonu si doběhl pro vítězství. Druhé místo vybojoval Currie, bronz získal Jan van Berkel. Na čtvrtém místě doběhl Kienle, zatímco Cam Brown dokončil jako sedmý. Mezi ženami se z vítězství radovala Els Visser z Nizozemí. Druhé místo patřilo Hannah Berry a třetí místo obsadila Clarke. Na druhé straně světa se českým závodníkům také dařilo. František Crkva v kategorii 50-54 let obsadil 24. místo, zatímco jeho manželka Dana skončila na poloviční distanci na 13. místě.

WTS Abu Dhabí

V Abu Dhabí se uskutečnil první závod ze seriálu WTS a startovní listina slibovala napínavou podívanou. Původně měl startovat i Kristián Blummenfetl, ale kvůli nemoci se ze závodu odhlásil. Na startu se však objevil jeho krajan Gustav Iden, kterému se však závod vůbec nevydařil a doběhl až na 52. místě. Oba Norové se ale plánují vrátit zpět na kratší distance s cílem kvalifikovat se na olympijské hry v Paříži. Závod se jel ve sprintu, tedy na vzdálenost 0,75-20-5. Očekávalo se velmi kontaktní závod a nejlépe si s tím poradil britský závodník Alex Yee, potvrzující svou světovou extratřídu. Druhé místo obsadil Portugalec Vilaca a třetí skončil Brazilec Messias. Tomáš Zikmund doběhl na 55. místě. V ženské kategorii dominovala Britka Potter, její krajanka Coldwell dojela druhá a třetí místo obsadila Američanka Spivey. Česká reprezentantka Petra Kuříková nezvládla úvod závodu a finišovala až na 49. místě. Slovenské duo Gajdošová - Michaličková obsadilo 52. a 58. místo v celkovém pořadí.