Víkend se nesl ve znamení dlouhého triatlonu

14.09.2015 -
Druhý zářijový víkend se nesl ve znamení dlouhého triatlonu. Tradiční zářijový termín má holandská klasika Almere. Na Rujáně se konal druhý ročník Ironman 70.3. Na Britských ostrovech proběhly hned dvě akce – Ironman Wales a ME ve Weymouth v kabátku Challenge. Čtěte více!

Evropská sezóna pokračuje ve velkém stylu. Víkendu dominovalo hned několik zvučných závodů. V sobotu se konala holandská klasika Challenge Almere. Závod patří mezi nejstarší triatlonové závody na světě, vždyť letos se konal 33. ročník. Několikrát se v Almere konalo MS v ITU e ETU a zvítězit zde přináší prestiž. Letošní ročník ovládl muž s číslem jedna Němec Markus Fachbach, který finišoval v rychlém čase 8:12. Druhé místo k radosti domácího publika bral Mark Bennink, který za Němcem zaostal o necelých šest minut. Třetí místo bral rovněž Holanďan Erik Strijk (8:22). V ženách se prosadila Němka Kathrin Walther, která dokončila za 9:24. Za necelé dvě minuty finišuje domácí Irene Kinnegim. Trio nejlepších doplnila Francouzka Camille Deligny. Závod se konal bez české účasti.

Ironman Rujana 70.3, známé německé letovisko Rujána hostilo druhý ročník půlky ze seriálu Ironman. Premiéra organizátorům moc nevyšla, co se týká počasí a místo triatlonu proběhl duatlon. Letos počasí nebylo o moc lepší, ale závodilo se na plnohodnotné distanci. Hlavní hvězdou závodu byl obhájce loňského vítězství Michael Raelert, který potvrdil roli hlavního favorita a suverénně zvítězil.  Soupeře deklasoval v cyklistické části, kterou prolétl za 2:03! Druhé místo bral krajan Horst Reichel, třetí byl jeho týmový kolega veterán Timo Bracht. V ženách se z vítězství radovala Němka Natascha Schmitt, která si poradila s takovou soupeřkou jako je Nizozemka Yvonne Van Vlerken, která se musela spokojit s druhým místem. Třetí byla, v Česku známá, Anett Finger.

Nejlepších Čechem na Rujáně byl Tomáš Řenč, který finišoval na 18. místě (16. MPRO). Pomyslným druhým Čechem byl Lukáš Maiwaelder na 38. místě (20. MPRO). Třetí byl Martin Ovsjannikov, který se radoval ze 4. místa v kategorii M40.

Ironman Wales, závod pro triatlonové tvrďáky, tak by šlo charakterizovat Ironman ve Walesu. Odborná veřejnost očekávala, jak si s ironmanským debutem vypořádá americká stár Jesse Thomas a úspěšný vyznavač olympijského a středního triatlonu zazářil i na plné vzdálenosti. Cyklistické části ve Walesu dominoval Němec Thomschke, ale na běhu vedení neudržel a musel se spokojit s třetím místem. Druhé místo bral Chorvat Vistica. Z vítězství se radoval debutant Jesse Thomas, který jako jediný prolomil hranici 9 hodin. Ženám dominovala Němka Anja Beranek, která jako jediná žena stlačila čas pod 10hodin. Druhé obsadila Nizozemka Tinake Van Den Berg. Trio nejlepších žen doplnila Němka Katja Konschak. Česká republika měla svého zástupce v kategorii M40 Lumíra Hlaváče, který zde bral 14. místo. V M18 Jan Hrabec (13:39).

(Jesse Thomas)

ME ETU ve Weymouth (Anglie). Anglické počasí přivítalo všechny zúčastněné na Challenge Weymouth, které mělo zároveň status ME v dlouhém triatlonu na tradiční ironmanské vzdálenosti. Česká republika měla hned dvě želízka v ohni. Tím prvním byl Petr Vabroušek, který byl po vítězství v Podersdorfu pořádně motivován. Nakonec se nejúspěšnější český ironman musel spokojit se šestým místem. Z vítězství se radoval Polák a bývalý olympionik Marek Jaskolka. Druhé místo obsadil Jaroslav Kovačič. Třetí místo má Portugalec Sergio Marques. Druhé želízko představovala loučící se Eva Nováková – Potůčková, která obsadila nepopulární 4. místo. Z evropského titulu se raduje Švédka Camilla Lindholm. Stříbro má Kate Comber a bronz patří Gill Vicky.