Powerman Zofingen oslaví čtvrtstoletí. To chce rekord, říká hlavní favorit Joerie Vansteelant

18.07.2013 -
Bývaly to před dvaceti lety duatlonové časy ve světě i v tuzemsku. Powerman ve švýcarském Zofingenu prémiemi i účasti skoro dorovnával Havaj. Z bělohradské bašty vyrážely pro světové skalpy Fox, Raim a spol… Leč současnost je jiná. Přesto se v Zofingenu opět chystá mistrovství světa na dlouhé trati, jako vrchol sezony.

Tak o něm mluví belgický vládce disciplíny Joerie Vansteelant, který navázal na vítěznou nit tragicky zesnulého bratra Bennyho, duatlonového krále. Jel tu třikrát, třikrát vyhrál. A kdyby vás následující řádky přece jen ještě nalákaly do Zofingenu, uzávěrka letošních přihlášek je 31. července.

 Jak jste na tom, Joerie, sedm týdnů před startem?

Díky, dobře. Trénuju na vysokohorském soustředění ve Font Romeu ve francouzských Pyrenejích.

Doléčil jste zranění stehenního svalu?

Týden před Challenge Barcelona v květnu, během těžkého cyklistického tréninku jsem pocítil bolest ve svalu. Měl jsem kliku, že to nebylo natržené, ale potřeboval jsem vypnout a odpočívat, proto jsem Barcelonu nakonec vypustil.

Sezona ale zatím nejde tak, jak byste si představoval, že?

Začal jsem báječně, cítil jsem se ve formě. Zajel jsem výborně na Tenerefie a Fuerteventuře, ale v druhém závodě už jsem cítil potíže se svalem. Týden potom na evropském šampionátu Powermana toho už bylo na mě moc a musel jsem vysadit. Chystal jsem se na Barcelonu, ale sval mě úplně zradil. Stalo se tak naštěstí těsně před tím, než by došlo ke skutečně vážnému zranění. Podstoupil jsem nějakou léčbu a je to pryč. Proto jsem byl spokojený jen dva týdny na to s výsledkem na Powermanu Germany. Jenže počasí bylo takové, že se duatlon změnil v běžecký závod. A v posledním startu na Powermanovi v Kreischgau jsem musel zabalit, protože jsem měl kolizi s autem. To mě vážně naštvalo.

Jaký nový materiál používáte?

Změnil jsem tým přestupem do Ironmanagers, to přineslo další změny. Zůstávám u Ridley, do Zofingenu bych měl mít nejnovější prototyp triatlonového speciálu. Jsem s ním nadšený, měl bych být zase rychlejší. Helmu mám Lazer Wasp, která není ideálně rychlá pro depo, ale chystají se úpravy. Oblečení Bio-Racer je velmi aerodynamické, používá ho řada cyklistických týmů pro časovky. A mám jinou značku bot, běhám teď v Pearl Izumi.

Co chystáte dál do finále Powermana?

Pojedu 4. srpna belgický šampionát v dlouhém triatlonu, protože tratě jsou podobnější Zofingenu než Powerman Geel, který se jede ve stejném termínu. Kopcovitější. Dva týdny na to mě čeká Powerman Weyer v Rakousku.

Před dvěma lety jste zajel v Zofingenu traťový rekord, co chystáte letos?

Slaví se pětadvacáté výročí, to by si zasloužilo další rekord, ne? Ale uvidíme. Pokusím se předvést to nejlepší a ukáže se, co to přinese. Hlavně chci vyhrát. Pokud by se to podařilo v rekordu, bude to skvělé.

Powerman Zofingen je potřetí v řadě světovým šampionátem. Je dobře, že to je opět nejdůležitější závod roku?

Jistě. Je to legendární závod a mně sedí tratě.

Koho považujete za nejsilnější vyzyvatele?

Po roce zranění bude jistě silný Andy Sutz. Také můj krajan Rob Woestenborghs, Francouzi Le Duey a Humbert, nebo Sören Bystrup z Dánska.

Společně jezdíte na kole, že?

Ano, je taky ve Font Romeu a na dlouhé výjížďky vyrážíme spolu. Já mám před Zofingenem každý rok stejný model ve vysoké výšce, tak mi to vyhovuje.

Před dvěma lety jste se stal poprvé otcem. Jak se daří rodince?

Skvěle. Od listopadu máme druhou dcerku Marii. Někdy to vypadá na pořádný šrumec, ale užívám si to.
Hodnocení:
Přečteno 505x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?