Pohárový závod v Příbrami se stal kořistí Jitky Rudolfové a Honzy Volára

11.06.2018 -
Příbram má za sebou mimořádně atraktivní klání. V sobotu se ve středočeském městě konal individuální závod, ve kterém zvítězili Jan Volár a Jitka Rudolfová. V neděli se na start postavily štafety, ze kterých si mistrovský titul odvezl tým Titan Trilife.

Kromě bodů do TRIATLON CZECHTRISERIES (Český pohár v olympijském a sprint triatlonu) se v sobotu v Příbrami rozdávaly také české tituly v Age Groups, v kategoriích dorostu a juniorů. Elitní triatlonisté přitom závodili na olympijských distancích. 1500 metrů plavání absolvovali v Novém rybníce, v rámci 40km cyklistické části projeli čtyři okruhy vedoucí přes Jerusalem a Konětopy a 10km běh se odehrál na pískových cestách u Nového rybníka.

V závodě mužů se po plavecké části dostal do čela vynikající plavec Lukáš Červenka, který měl přibližně dvacetivteřinový náskok na své nejbližší pronásledovatele. Těmi byli Filip Václavík, Jan Volár a Ondřej Olšar. „Plavalo se mi špatně, protože před startem jsem se necítil dobře. Dařilo se mi ale hlídat čelo závodu,“ popsal Jan Volár.

Ten pak potvrdil své cyklistické kvality. Velmi rychle se posunul do čela a také vzhledem k zákazu draftingu svůj náskok rychle navyšoval. Připsal si jednoznačně nejrychlejší čas ze všech účastníků a do depa přijel s přibližně pětiminutovým náskokem na Ondřeje Olšara.

„I když jsem pak při běhu dostal penaltu za špatně odhozené brýle v depu, tak jsem si dokázal náskok pohlídat,“ usmíval se v cíli. Jan Volár zvítězil v čase 1:52:58. Druhý doběhl Ondřej Olšar se ztrátou 4 minut a 19 sekund. Třetí byl Štěpán Krátký se ztrátou dalších 3 minut a 17 sekund.

Pro závodníka Etriatlon Teamu to bylo druhé letošní pohárové vítězství. V součtu s druhým místem z mistrovství republiky jej to pasuje do role prozatímního lídra Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu. „Žádný další pohárový závod už ale pravděpodobně nestihnu. Takže uvidím, kolik toho objede Honza Čelůstka, který má výhodu v tom, že vyhrál mistrovství republiky. Teď bude záležet na něm,“ dodal Jan Volár.

Úspěšný návrat po mateřské dovolené


V závodě žen nejlépe plavala Eliška Zelená, která si vypracovala dvouminutový náskok na Jitku Rudolfovou a Lenku Fanturovou. „Z plavání jsem měla obrovský respekt. Zdálo se mi moc dlouhé, a tak jsem ho šla trochu zadrženě, ale zase jsem potřebovala trochu odplavat holkám ze středního triatlonu, tak jsem to nemohla úplně vypustit,“ popsala svou taktiku Jitka Rudolfová.

Eliška Zelená uhájila první místo také v cyklistické části, její soupeřky se k ní ale pomalu přibližovaly. „Kolo jsem absolvovala s podobnou taktikou jako plavání, až v posledních dvou kolech jsem trochu přidala,“ uvedla Rudolfová, která v depu ztrácela na první místo přibližně 2,5 minuty. Manko ale dokázala smazat už během prvních běžeckých kol a velmi rychle se dostala do vedení.

Jitka Rudolfová proběhla cílem ve vítězném čase 2:19:31 a navázala tak na svůj úspěch z Poděbrad, kde o dva týdny dřív skončila druhá. Přitom se jednalo o její první triatlonové závody po návratu z mateřské dovolené (předtím absolvovala jen na konci března aquatlonové mistrovství republiky v Jablonci nad Nisou). „Na vítězství jsem přitom vůbec nemyslela. Říkala jsem si, že když budu na bedně, budu spokojená. Ale první místo mi přišlo nereálné,“ smála se v cíli.

Na druhé místo se v průběhu běžecké části propracovala Petra Veselá, která ztratila na vítězku 20 vteřin. Bronz si odváží Helena Kotopulu, která finišovala s odstupem dalším 67 sekund.

 

Kdo odváží dorostenecké a juniorské tituly?

V Příbrami se bojovalo také o mistrovské tituly v kategoriích dorostu a juniorů, v nichž se závodilo na distancích 0,75-20-5. Dorostenecké tituly si odvezli Radim Grebik s Heidi Juránkovou, kteří si zajistili nominaci na evropskou část kvalifikace na Olympijské hry mládeže, které se uskuteční v říjnu Buenos Aires. Nejrychlejšími juniory byli Tomáš Zikmund a Alžběta Hrušková.

Ve štafetách byl nejrychlejší Titan Trilife

V neděli byl na programu závod štafet, které se v Tokiu 2020 stanou součástí programu olympijských her. Zatímco v Japonsku se ale bude závodit ve čtyřčlenném složení, v Příbrami se startovalo v tříčlenných týmech, a to v pořadí muž – žena – muž. Každý z nich absolvoval 250 metrů plavání, 6 km cyklistiky a 2 km běhu. Aby pořadatelé podpořili motivaci jednotlivých týmů postavit na start více štafet, vypsali jen dvě kategorie – první tvořilo žactvo (mladší a starší dohromady), druhá byla složena z dorostu a starších triatlonistů, kde závodila i elita. Na vítěze čekal titul mistra republiky.

Hned od prvního úseku se držel ve špičce zlínský tým Titan Trilife ve složení Filip Václavík, Lucie Miklišová, Radim Grebik. „Postavili jsme tým tak, aby hned od prvního úseku držel kontakt s nejlepšími. Filip Václavík je výborný plavec, takže šel z vody na druhém místě. Pak měl sice problém na cyklistice, kdy mu spadl řetěz, ale nenabral velkou ztrátu,“ popsal Karel Janák, šéf týmu Titan Trilife. „Na druhém úseku jsme měli dorostenku Lucii Miklišovou, která také výborně plave, takže držela druhou, třetí pozici. A jako finišmana jsme nasadili Radima Grebika, to je náš velký talent, který už si to bez problémů pohlídal,“ popsal Janák.

Titan Trilife zvítězil v čase 1:03:57. „Přitom jsme vítězné ambice neměli. Pomýšleli jsme hlavně na stupně vítězů,“ dodal Karel Janák. Zajímavostí je, že vítězný tým věnuje finanční prémii za první místo prostřednictvím nadačního fondu České triatlonové asociace reprezentantovi Františku Kubínkovi, který po autonehodě prochází náročnou rehabilitací ve speciálním zařízení v Kladrubech.

Stříbro si z Příbrami odvezl E.on Triatlon Team Tábor (Jiří Stuchlík, Hana Kolářová, Lukáš Červenka), bronz bere Triatlon Team Příbram (Jan Zikmund, Eliška Zelená, Tomáš Černohorský).

Nejrychlejší štafetou celkově byl X-Team Bano Karlovy Vary ve složení Lukáš Juránek, Heidi Juránková, Martin Semerád. Ten finišoval v čase 1:03:25. Do redukovaného pořadí mistrovství republiky se ovšem karlovarský celek nepočítal, protože nebyl kompletně poskládán ze závodníků jednoho týmu.

Výsledky

Triatlon Příbram, 9.-10. června 2018

Muži: 1. Jan Volár 1:52:28, 2. Ondřej Olšar 1:56:47, 3. Štěpán Krátký 2:00:04,1
Ženy: 1. Jitka Rudolfová 2:19:31, 2. Petra Veselá 2:19:51, 3. Helena Kotopulu 2:20:58,4

Junioři: 1. Tomáš Zikmund 1:01:38, 2. Tomáš Kříž 1:02:11, 3. Martin Semerád 1:02:23
Juniorky: 1. Alžběta Hrušková 1:08:57, 2. Tereza Svobodová 1:09:22, 3. Pavlína Vargová 1:12:00,4

Dorostenci: 1. Radim Grebik 1:00:11, 2. Filip Michálek 1:02:00, 3. Lukáš Juránek 1:03:46
Dorostenky: 1. Heidi Juránková 1:09:14, 2. Lucie Kučerová 1:11:40, 3. Šárka Půstová 1:12:47,3

Štafety (MČR): 1. Titan Trilife 1:03:57, E.on Triatlon Team Tábor 01:04:39, 3. Triatlon Team Příbram 01:05:12

Kompletní výsledky najdete zde.

Hodnocení:
Přečteno 1106x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.