Stovky diváků, skvělá atmosféra a vítězství Ospalého s Jirouškovou. Opava po 20 letech viděla špičkový triatlon.

13.07.2014 -
Opava po dlouhých dvaceti letech hostila špičkový triatlonový závod. Ten byl čtvrtým dílem Českého poháru v olympijském triatlonu a vítězství v něm ukořistili Filip Ospalý a Jana Jiroušková, kteří svůj triumf oslavili v cíli se svými ratolestmi. Pro Ospalého byl závod s názvem Model triatlon Opava jediným celým triatlonem, který na domácí půdě absolvoval.

V Opavě už dopoledne soupeřili žáci, po poledni odstartovaly kategorie dorostu a juniorů. Ve 14:30 pak začal hlavní závod na tratích 1,5 kilometru plavání, 44 kilometrů na kole a 10 kilometrů běhu.

Největším favoritem mezi muži byl Filip Ospalý. Elitní český reprezentant, mistr Evropy z roku 2001 a držitel českého rekordu v ironmanovi neměl konkurenci a v Opavě suverénně zvítězil. Navázal tak na vítězství z minulého týdne, kdy si při své letošní premiéře podmanil polovičního ironmana v Norsku.

„Na mé poměry jsem slušně zaplaval, udržel jsem krok s mladými plavci a z vody vylézal na čtvrtém místě,“ pochvaloval si Ospalý. „Na kole jsem od druhého kola navyšoval náskok a v běhu mě podržely nohy, díky tomu se náskok na druhé místo zvýšil,“ dodal Ospalý, který letos absolvoval dvě operace kolen.

„Samozřejmě je to pro nohy zátěž. První závod po operacích jsem vítězně zvládl minulou neděli a mám radost, že kolena drží. Je ale pravda, že svaly ještě nejsou zvyklé na závodní zátěž. Také proto jsem od neděle poprvé vyběhl až včera. A nyní si také dva až tři dny budu muset odpočinout,“ vysvětlil Ospalý, který druhému v pořadí Janu Volárovi nadělil přes čtyři minuty. Třetí doběhl Ladislav Dvořák.

Ospalý byl nadšený z organizace závodu i z parádní divácké atmosféry. „Organizátor závodu Jirka Jelínek je bývalý závodník i funkcionář a s reprezentanty procestoval kus světa. Viděl řadu špičkových podniků a i díky tomu věděl, jak zde uspořádat kvalitní závod. Diváci byli skvělí, počasí až na krátkou přeháňku přálo,“ uzavřel reprezentant, kterého za dva týdny čeká Ironman v Curychu, kde by rád potvrdil svou účast na Ironmanovi na Havaji. V září se pak chystá na MS v polovičním ironmanovi v Mont Trembland.

Závod žen ovládla Jana Jiroušková před Marikou Zahradníčkovou a Věrou Pajkošovou. „Bylo to hodně náročné. Na kolo jsme s Marikou naskočily společně, pro mě ale byla cyklistická část horší, chyběly mi kopečky. Byla to rovina a to já nemám ráda. Marika mi na kole odjela, ale já se snažila kontrolovat odstup. Měla jsem informace, že její náskok přibývá po desítkách vteřin a nakonec se vyšplhal na nějakou minutu a půl. A já si na běh věřila, hodně jsem ho teď trénovala. Hned v prvním kole jsem ji seběhla a navyšovala náskok. Čtvrté kolo jsem již mohla běžet volněji,“ popsala Jiroušková. 

Její vítězství je o to cennější, že k triatlonu má nyní volnější přístup. „Nyní mě čeká dovolená s dcerou v jižních Čechách, mistrovství republiky se nezúčastním. Pak možná Mělník, ale já už to nyní moc neplánuji. Když se mi chce a je chuť, tak prostě jedu,“ uzavřela s úsměvem Jiroušková.

 

Výsledky: Model triatlon Opava, 4. díl Českého poháru v olympijském triatlonu

Muži: 1. Filip Ospalý 1:53:32.3, 2. Jan Volár 1:57:38,3, 3. Ladislav Dvořák 1:57:58,8.

Ženy: 1. Jana Jiroušková 2:18:16.1, 2. Marika Zahradníčková 2:21:21,9, 3. Věra Pajkošová 2:36:11,5.


 Hodnocení:
Přečteno 608x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně