Rvát se ve vodě a zahodit zbytečný respekt. Kuříková před finále MS ví, co zlepšit

29.08.2014 -
Česká triatlonová reprezentantka Petra Kuříková spadá ještě do kategorie do 23 let, přesto v sobotu 30. srpna bude v kanadském Edmontonu, kde se koná finálový závod seriálu mistrovství světa, bojovat v kategorii Elite. V probíhající sezoně se jí některé závody povedly, jiné nevyšly. Jablonecká triatlonistka ale ví, kde má prostory ke zlepšení. Nejen o nich mluvila v rozhovoru.

Petro, je před vámi velké triatlonové Grand finále seriálu mistrovství světa. Jak se těšíte?

Samozřejmě hrozně moc. Vyrazit takovou dálku někam a přitom se netěšit, to by byly vyhozené peníze. Především mám radost, že jsme vyrazili jako skupina. Ve více lidech se to vždy lépe táhne. Je to finále mistrovství světa, kde mají svůj závod nejen eliťáci, ale i junioři a K23. Je mnohem příjemnější, když necestujete sami a bydlíte společně s kamarády. Navíc když se něco semele, nebo si doma zapomenete třeba přilbu, máte se na koho obrátit. Tohle bude moje první kanadská zkušenost, vlastně jsem nikdy nebyla ani v Severní Americe.


Závod je v Edmontonu. Jaká byla cesta za oceán?
Cesta byla zajímavá už předtím, než jsme se na ni vydali, jelikož přepravit se do Kanady i s kolem není nic jednoduchého. Každý letecký přepravce má omezený počet kol, které může vzít na palubu. Nás bohužel předběhli triatlonoví hobíci, kteří si svůj výlet do Kanady naplánovali mnohem dříve. Na naše kola už nebyla v letadlech kapacita. Samozřejmě tento problém nepotkal jen nás, ale i jiné výpravy. Do celé situace se dokonce zapojila i Mezinárodní triatlonová unie ITU. A tak jsme se museli vydat na cestu spojem trvající hrozivých 26 hodin. Cesta byla náročná, ale teď už mohu říci, že docela utekla.

Jak se vám kanadské město líbí? Co počasí, prostředí a lidé?
Edmonton je krásné město rozložené kolem řeky, překvapilo nás krásným teplým počasím. Zabalila jsem si hlavně čepici a rukavice, ale nakonec jsem ráda, že jsem si s sebou vzala i kraťasy. Zatím tu teplota neklesla pod 20 stupňů. Lidé jsou tu velmi milí a neváhají vám s čímkoliv pomoci.

O minulém víkendu jste závodila ve Stockholmu a získala premiérové body v seriálu MS. Proběhla nějaká menší oslava?
Své první mistrovské body jsem oslavila s Přemkem Švarcem hned po závodě na afterparty, kde jsme si dali skleničku. Veselejší oslavu jsem si užila pak se svou rodinou doma v Jablonci.

Jak 31. místo ze švédské metropole hodnotíte s odstupem několika dnů? Vidíte prostory ke zlepšení?
Pořád je co zlepšovat. Potřebuji zrychlit především depa, naučit se rvát ve vodě a zahodit zbytečný respekt, který mám vůči soupeřkám.

Věkově spadáte ještě do kategorie K23, proč jste zvolila variantu závodit s elitními kategoriemi?

Moc si vážím toho, že mi vedení dovolilo startovat právě v elitní kategorii. Mám tak možnost se poprat nejen o body do ITU žebříčku, ale i o body do olympijské kvalifikace. Navíc bodové hodnocení ve finálovém závodě je dvojnásobné oproti ostatním závodům. Startovní listina kategorie do 23 let není zdaleka naplněná, konkurence zde bude menší, ale i tak se mi vyplatí zariskovat mezi elitou.

Co očekáváte od závodu?
Stockholm byl velmi náročný, ale finále bude ještě mnohem těžší. Některé favoritky Stockholm vynechaly, aby se mohly kvalitně připravit na Edmonton. Ostatním, co ve Stockholmu startovaly, se forma za týden nevytratí, takže se bude na co koukat. Především cyklistická trať bude hodně zajímavá, nejprve 2 dlouhé okruhy, pak 4 kratší, kde by neměly chybět ani kopce.

Co vaše triatlonové cíle?
Mým cílem je posouvat své hranice dokud to jen půjde. Snažím se být trpělivá a radovat se z postupných zlepšení.

Jak jste spokojená s průběhem sezony?
Asi nikdy bych nedokázala říct, že jsem úplně spokojená. Vždy by to mohlo být i lepší. To je právě ten motor, který mě žene dopředu. Mám za sebou lepší i horší výsledky. Posbírala jsem velké množství zkušeností a hlavně zážitků, které už mi nikdo nevezme.

Petro, děkujeme za vaše odpovědi, ať se vám vše daří a nejen pro závod v Edmontonu přejeme hodně štěstí.

Hodnocení:
Přečteno 595x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza