Rvát se ve vodě a zahodit zbytečný respekt. Kuříková před finále MS ví, co zlepšit

29.08.2014 -
Česká triatlonová reprezentantka Petra Kuříková spadá ještě do kategorie do 23 let, přesto v sobotu 30. srpna bude v kanadském Edmontonu, kde se koná finálový závod seriálu mistrovství světa, bojovat v kategorii Elite. V probíhající sezoně se jí některé závody povedly, jiné nevyšly. Jablonecká triatlonistka ale ví, kde má prostory ke zlepšení. Nejen o nich mluvila v rozhovoru.

Petro, je před vámi velké triatlonové Grand finále seriálu mistrovství světa. Jak se těšíte?

Samozřejmě hrozně moc. Vyrazit takovou dálku někam a přitom se netěšit, to by byly vyhozené peníze. Především mám radost, že jsme vyrazili jako skupina. Ve více lidech se to vždy lépe táhne. Je to finále mistrovství světa, kde mají svůj závod nejen eliťáci, ale i junioři a K23. Je mnohem příjemnější, když necestujete sami a bydlíte společně s kamarády. Navíc když se něco semele, nebo si doma zapomenete třeba přilbu, máte se na koho obrátit. Tohle bude moje první kanadská zkušenost, vlastně jsem nikdy nebyla ani v Severní Americe.


Závod je v Edmontonu. Jaká byla cesta za oceán?
Cesta byla zajímavá už předtím, než jsme se na ni vydali, jelikož přepravit se do Kanady i s kolem není nic jednoduchého. Každý letecký přepravce má omezený počet kol, které může vzít na palubu. Nás bohužel předběhli triatlonoví hobíci, kteří si svůj výlet do Kanady naplánovali mnohem dříve. Na naše kola už nebyla v letadlech kapacita. Samozřejmě tento problém nepotkal jen nás, ale i jiné výpravy. Do celé situace se dokonce zapojila i Mezinárodní triatlonová unie ITU. A tak jsme se museli vydat na cestu spojem trvající hrozivých 26 hodin. Cesta byla náročná, ale teď už mohu říci, že docela utekla.

Jak se vám kanadské město líbí? Co počasí, prostředí a lidé?
Edmonton je krásné město rozložené kolem řeky, překvapilo nás krásným teplým počasím. Zabalila jsem si hlavně čepici a rukavice, ale nakonec jsem ráda, že jsem si s sebou vzala i kraťasy. Zatím tu teplota neklesla pod 20 stupňů. Lidé jsou tu velmi milí a neváhají vám s čímkoliv pomoci.

O minulém víkendu jste závodila ve Stockholmu a získala premiérové body v seriálu MS. Proběhla nějaká menší oslava?
Své první mistrovské body jsem oslavila s Přemkem Švarcem hned po závodě na afterparty, kde jsme si dali skleničku. Veselejší oslavu jsem si užila pak se svou rodinou doma v Jablonci.

Jak 31. místo ze švédské metropole hodnotíte s odstupem několika dnů? Vidíte prostory ke zlepšení?
Pořád je co zlepšovat. Potřebuji zrychlit především depa, naučit se rvát ve vodě a zahodit zbytečný respekt, který mám vůči soupeřkám.

Věkově spadáte ještě do kategorie K23, proč jste zvolila variantu závodit s elitními kategoriemi?

Moc si vážím toho, že mi vedení dovolilo startovat právě v elitní kategorii. Mám tak možnost se poprat nejen o body do ITU žebříčku, ale i o body do olympijské kvalifikace. Navíc bodové hodnocení ve finálovém závodě je dvojnásobné oproti ostatním závodům. Startovní listina kategorie do 23 let není zdaleka naplněná, konkurence zde bude menší, ale i tak se mi vyplatí zariskovat mezi elitou.

Co očekáváte od závodu?
Stockholm byl velmi náročný, ale finále bude ještě mnohem těžší. Některé favoritky Stockholm vynechaly, aby se mohly kvalitně připravit na Edmonton. Ostatním, co ve Stockholmu startovaly, se forma za týden nevytratí, takže se bude na co koukat. Především cyklistická trať bude hodně zajímavá, nejprve 2 dlouhé okruhy, pak 4 kratší, kde by neměly chybět ani kopce.

Co vaše triatlonové cíle?
Mým cílem je posouvat své hranice dokud to jen půjde. Snažím se být trpělivá a radovat se z postupných zlepšení.

Jak jste spokojená s průběhem sezony?
Asi nikdy bych nedokázala říct, že jsem úplně spokojená. Vždy by to mohlo být i lepší. To je právě ten motor, který mě žene dopředu. Mám za sebou lepší i horší výsledky. Posbírala jsem velké množství zkušeností a hlavně zážitků, které už mi nikdo nevezme.

Petro, děkujeme za vaše odpovědi, ať se vám vše daří a nejen pro závod v Edmontonu přejeme hodně štěstí.

Hodnocení:
Přečteno 596x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl