Erbenovou hřála obhajoba bronzu z ME, ale láteřila nad pravidly: Závodníci hledají zábavu, ne buzeraci

6.06.2014 -
Česká triatlonistka Helena Erbenová o víkendu na Sardinii vybojovala bronzovou medaili na mistrovství Evropy v terénním triatlonu a obhájila své loňské umístění. V závodě se jí nevydařila úvodní disciplína, pak se ale díky bojovnému výkonu a nejrychlejšímu běhu prokousala na stupně vítězů. Při hodnocení závodu ale láteřila nad některými pravidly, kteří si komisaři ETU (European Triathlon Union) vymysleli.

Heleno, třetí místo na ME v terénním triatlonu a obhajoba loňského výsledku. Jak to hodnotíte?

Třetího místa si za daných okolností cením opravdu hodně. Už se asi budu opakovat, ale po té promaroděné zimě a vlastně i jaru jsem hrozně ráda, že ty nejlepší nejsou tak úplně daleko.

Proběhla nějaká oslava bronzové medaile?
Byl to nádherný závod, který měl parádní zakončení. Trošku jsme to s ostatními oslavili hned po vyhlášení. Pavel Santo také slavil bronz a dokonce jsme mohli slavit tři bronzové medaile, ale k Tomáši Eberlovi se medaile kvůli nesmyslné diskvalifikaci nedostala.

Jak se vám na Sardinii líbilo?
Sardinie je nádherná a závod byl uspořádán naprosto perfektně, jen je škoda, že komisaři z ETU se snaží zavádět stejná pravidla jako jsou u olympijského triatlonu, ale to jednoznačně nejde. Lidé, kteří jezdí Xterru a Cross Triatlon, hledají zábavu a ne buzeraci. Pravidla samozřejmě být musí, ale jednoduchá.

Jak se pro vás závod vyvíjel?
Pro mě se závod nevyvíjel dobře. Po plavání jsem ztrácela přes 6 minut, v depech jsem také ztrácela. Na biku jsem se prokousávala dopředu. Ale je nepříjemné, když se přes vás valí ti dobří z Age group a vy se za ně nemůžete pověsit, a pak musíte v singl tracku čekat. Jsem raději, když všichni vystartujeme najednou. Ke konci druhého okruhu kola jsem se dostala na třetí pozici a z té už se ani nejrychlejším během nikam neposunula. Musím říct, že pár závodnic se od loňska hodně vylepšilo. Pokud by se mi podařilo lépe zaplavat, mohlo být stříbro. Zlato si zaslouženě a s velkým náskokem odvezla Kathrin Müllerová.

Už dvakrát jste mluvila o zakázaném draftingu a po závodě o tom mluvilo i mnoho ostatních triatlonistů. Co si o tom myslíte a co byste organizátorům doporučila?
Zakázat drafting v Cross Triatlonu je myslím trošku směšné a ukazuje to na to, že kdo toto pravidlo dal do pravidel Cross Triatlonu, toho asi o něm moc neví. Respektive o jízdě v terénu. Z pohledu všech závodníků je to naprostý nesmysl a myslím si, že to pochopili během závodu i pořadatelé, protože si myslím, že nikdo za to nebyl penalizován. Ale to není jediné, co všechny zaskočilo. V loňském roce, když si člověk vzal běžecké číslo na bika, dostal penalizaci. Když jste si ho ale nevzali při tomto závodě, tak jste ji dostali také. Půl hodiny před závodem nikdo ve vodě? Já si myslím, že tohle je ještě běh na dlouhou trať, ale někdo by jim to měl říct, že některá pravidla ze silnice se do terénu aplikovat nedají.

Jaký je nyní váš závodní program?

Nyní bych měla jet v polovině června Český pohár Xterra v Ostrově a pak týden na to je Xterra Řecko.

Hodnocení:
Přečteno 595x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl