Recenze novinky Garmin 910XT od Ječmínka Máselníka

5.03.2012 -
Opravdu moc a moc jsem se snažil tenhle budík nechtít, vždyť neumí nic moc navíc oproti 310XT (samozřejmě kromě těch blbinek kolem plavání a barometrického výškoměru:-), není vůbec vesele barevný, ba přímo naopak smutně černý.... Ještě na podzim mi to šlo fakt výborně, jenomže potom mi přišla zpráva, že únorový termín prodeje nakonec v ČR klapne a byl jsem zase v háji.

Opravdu moc a moc jsem se snažil tenhle budík nechtít, vždyť neumí nic moc navíc oproti 310XT (samozřejmě kromě těch blbinek kolem plavání a barometrického výškoměru:-), není vůbec vesele barevný, ba přímo naopak smutně černý.... Ještě na podzim mi to šlo fakt výborně, jenomže potom mi přišla zpráva, že únorový termín prodeje nakonec v ČR klapne a byl jsem zase v háji.

No když ještě vezmete v potaz, že pošta nechala balíček o den déle ležet kdesi po cestě a přivezli ho místo v pátek ráno v pondělí odpoledne, je jasné, že jsem měřák z krabičky tahal notně natěšený.

A musím říct, při vybalování jsem rozhodně zklamán nebyl ani barvou.

Co vlastně 910XT je? Jde o aktuálně jednoznačně nejvybavenější sportovní hodinky na trhu. Garmin sám podobné modely označuje jako multisportovní a modelem 910XT dostává slovo multisportovní nový rozměr. Jak už je u Garminů léta zvykem, model je vybaven GPS čipem, dokáže tedy měřit všechny možné venkovní aktivity, nově je vybaven i barometrickým výškoměrem, kromě standardních údajů jako rychlost, vzdálenost, tepy a čas tedy konečně změří dobře i převýšení, což 310XT bez výškoměru moc neumí ( V textu hodně srovnávám 310XT a 910XT. Koho by zajímala recenze 310XT, je k nalezení tady.). Je opět vybaven komunikačním protokolem ANT+, lze tedy využít dat jak z originálního Garmin příslušenství (kadenční čidlo, tepáky všech generací, krokoměr nebo nové pedály s měřením výkonu Vector), tak i ze zařízení jiných výrobců (třeba novější verze měřičů výkonu PowerTap a SRM, měl by fungovat i měřák Sramu, protože jde o zařízení získané akvizicí Quarq). Úplnou novinkou je vybavení hodinek gravity senzorem a jeho využitím pro měření parametrů plaveckých tréninků, což bylo zatím doménou jednoúčelových zařízení typu Swimsense. Zkrátka multisportovec triatlet by měl být s vybavením (papírovým) spokojen:-).

Než se podíváme na samotné hodinky, jenom krátce k balení. Objednával jsem samotné hodinky. Všechno příslušenství je díky propojení protokolem ANT+ zpětně kompatibilní a já už od jiných zařízení vlastním jak tepák, tak i kadence senzor. Kromě mé varianty je možno zakoupit balení právě s tepákem, případně s tepákem i kadence senzorem.

Všechny varianty potom mají v balení USB stick pro bezdrátovou výměnu dat s hodinkami (drátová není k disposici už od 310XT, stick je stejný jako u staršího modelu), nabíječku (shodnou s nabíječkou 310XT) se třemi typy konektoru zapojení do zásuvky (evropská mezi nimi nechybí), nastavovací řemínek k hodinkám (trochu divný, oproti staré verzi nemá nahradit kratší část s přezkou, ale asi ji jenom nadstavit), český manuál a instalační CD s mapami TOPO Czech 2011. Aktivační kód map je umístěn na samolepce vespod víka krabičky, doporučuji tedy s vyhozením balení až tak nepospíchat :-). Nic dalšího v krabičce není, můžeme se tedy vrátit zpět k samotným hodinkám.

Černá 910XT vyloženě sluší a tímto modelem (doufám definitivně) ztratili multisportovní garminí hodinky sice neotřelý, leč lehce "rusky" působící vzhled. Vím, "líbení se" je hodně subjektivní věc, ryze subjektivně tedy říkám, že 910XT se mi na pohled hodně líbí. Konec konců, stačí se podívat na společné fotografie.


fešáci vedle sebe - 310 a 910


... hliníková záda


levá strana, mode/power lépe odděleny


... pravá strana, šipky fakt blízko u sebe


Displej je prakticky stejný jako u staršího modelu, stejné zůstalo i modré podsvícení, stejná zůstala i struktura menu, která je velmi podobná u všech sportovních modelů Garmin, ovládání tedy nebude činit problém nikomu, kdo už někdy nějaké hodinky této značky měl. Celé ovládání je rovněž možno přepnout do češtiny, čímž se uživatelská přívětivost může ještě zvýšit. Ano, v neprospěch 310XT se počítá i použitý bike mount zvyšující tloušťku hodinek, který je ovšem na druhou stranu nesmírně praktický, protože samotné tělo lze otočením demontovat a umístit do držáku na řídítka dalším otočením. Budu se ale hodně rozmýšlet, pořídím-li si něco podobného i na 910XT.

Pojďme se tedy podívat té nádheře trochu na zoubek.

 1. Vzhled, provedení a ovládání

 Už jsem psal v úvodu: hodinky se na můj vkus opravdu designově povedly, pokrok je velmi výrazný, snad ještě výraznější než mezi F305 a F310XT. Hodinky jsou tenčí, lépe tvarované na zápěstí, navíc záda jsou celokovová, což vyvolává dojem solidnosti a pevnosti.Celokovová plocha je narušena pouze dvěma důlky s elektrodami pro připojení "kolíčku" nabíječky. Příjemný tvar je doplněn velmi pohodlným páskem. 310XT seděly na ruce dobře, nový model je ale výrazně pohodlnější. Pásek je širší, měkčí i pružnější, poutko pro uchycení konce pásku sice neobsahuje kovový člen, pásek se pod ně ovšem uchytí snáze než pod kovový trn 310XT. Bude-li mít pásek navíc podobnou výdrž jako jeho předchůdce (v mém případě po téměř 3 letech používání žádné výrazné opotřebení, třepení, praskliny), neumím si moc představit, jak ho ještě vylepšit.

Rozmístění ovládacích prvků je stejné už od modelu 305. Na čelní straně tlačítka start a lap, vlevo mode a power, vpravo enter a 2 tlačítka ovládacích šipek. S ohledem na mírně změněný tvar těla jsou tlačítka umístěna jakoby v rozích a jdou dost ztuha, šipky jsou navíc dost blízkou sebe, jejich ovládání třeba v rukavicích tedy nebude zrovna snadné. I tlačítka lap a start jsou více zapuštěná to těla hodinek a zdají se mi tužší. Není to sice úplně pohodlné, zase by ale mělo být o něco komplikovanější nechtěné odmáčknutí funkce či zastavení stopek.

 2. V akci na běhu

Nekoná se žádné překvapení. GPSka funguje výborně. Funkce jsou jsou stejné, jako u 310XT, jsou podporované stejné periferie, lze použít předprogramované tréninky pro jiná zařízení. Co mi zatím přijde skvělé, je fix satelitů. Na kole používám 910XT spolu s Edge 805 kvůli porovnání dat výškoměru a oba přístroje jsou připraveny téměř stejně rychle, což považuji u náramkového stroje za vynikající. Edge se mi totiž chytá rychleji i než automobilová navigace Nuvi 3790.

Dalším zásadním pokrokem je tedy (stejně jako pro kolo) přítomnost již zmíněného výškoměru, který zásadně zpřesňuje data týkající se převýšení. Při tréninku souběžně s 310XT se vzdálenosti prakticky nelišily, převýšení však velmi výrazně. Není to ovšem možno prezentovat na Garmin Connect, kde funkce korekce převýšení funguje až příliš dobře :-).

Co mi subjektivně přijde zvláštní, tak zobrazování příliš pomalého aktuálního tempa. Všiml jsem si toho náhodou a potom i trošku systematičtěji sledoval a třeba u tohoto běhu:http://connect.garmin.com/activity/153907292  jsem prakticky celou dobu viděl tempo 6:30 - 7:15. Je celkem jasné, že okamžité hodnoty tempa u běhu kolísají, klidně +-30 sekund, to mi dělaly všechny přístroje, obvykle ale oscilují kolem správné hodnoty. Tady mi přijde, že zobrazení aktuálního tempa bylo výrazně níže. S ohledem na fakt, že aktuální firmware 2.4 má mezi opravami z verze 2.3 i opravu nadměrně vysokých hodnot zobrazení aktuálního tempa, je možná varianta přílišné opravy a nápravy v nějakém dalším updatu, kterých asi bude zpočátku povícero:-)

 3. V akci na kole

Hodně podobná kapitola jako předchozí. Nic nového pod sluncem. Měření výborné, možnost několika profilů kola zůstala stejně jako podpora všech periferií. Zásadní výhodou je tedy opět pouze barometrický výškoměr.

Projel jsem pár tras s aktivním Edgem 805 i Forerunnerem 910XT s překvapivým zjištěním: naměřené hodnoty se prakticky neliší (největší rozdíl jsem zaznamenal 9 metrů na 30km trase) u vzdálenosti, malinko se liší hodnoty převýšení, což může být dáno odlišným způsobem kalibrace, případně tím, že aktuálně mám hodinky pod rukavicemi, což může mít na funkci výškoměru vliv.

Jako pozitivní věc, nesouvisející ovšem v 910XT jsem při testování zaregistroval, že jak Connect, tak GTC konečně podporují programování tréninků na PC i podle výkonu. Po x letech podpory ANT měřičů výkonu jde o opravdu "včasný" pokrok. 

 4. V akci v bazéně

To nejnovější a nejhračkovější jsem si samozřejmě nechal na konec:-) V hodinkách k profilům běh, kolo a ostatní přibylo plavání, přičemž je ještě rozlišováno plavání v otevřené vodě a v bazénu. V případě plavání v bazénu je nutné nastavit jeho délku kvůli správnému počítání uplavané vzdálenosti. Na výběr je několik pevně stanovených délek, ale je možno nastavit i nestandardní délku s jediným limitem: nejnižší hodnota, již lze nastavit je 20m. V Přerově na šířku tedy máme s měřením smůlu. Lehce nestandardních 6 drah totiž znamená šířku nějakých 16,7 metru.

No a s nastavenou délku bazénu se můžeme vrhnout do vody.

Překvapení 1.: fakt to funguje:-). Bazény se načítají, vzdálenosti taky, co je tak trochu mimo mé chápání, dost dobře funguje i rozpoznávání stylu u odplavaného bazénu.

Překvapení 2: není to ale úplně přesné:-). Z toho, co jsem zatím vypozoroval, považuji za potvrzené: nejsou měřeny délky (rozuměj bazény), kdy nejsou prováděna tempa rukou s měřákem. Načítá se čas, nepřipočítávají se ale uplavané bazény a tím pádem ani délka celková. Typicky kraulové nohy prostě nemáte v záznamu, právě tak třeba plavání "střídačku" levou pravou, bazény pravačkou prostě nejsou započítány. S tím se asi holt nedá nic dělat. Další občas objevený zdroj nepřesností jsem zaznamenal při přechodu mezi styly, kdy jeden z nich jsou prsa.

Příklady jsou zde, plaváno v Olomouckém bazéně na šíř, tzn. jedna délka nastavena na 20m:

http://connect.garmin.com/activity/153386590,  konkrétně hned délka č.2, kde nebyl zaznamenán přechod znak/prsa v polohovce, délka 65, kdy jde o 2 délky, 1. z nich ještě znak, a délka 69, kdy nebyly rozděleny 2 délky prsou.

http://connect.garmin.com/activity/154117940 s chybou opět hned v úvodní polohovce délka 17, kde je spojen delfín s prsama. Zajímavé je, že jsem u poslední série přehodil znak a prsa, abych si po delfínu odpočinul a budíka tím zmátl:-). Délky 74 až 77 jsou potom bazény plavané pravá-levá-pravá-levá-dobíhaně-dobíhaně, celkem tedy 6 bazénů, které garmin spočítal na 4 a ještě z jedné kreativně vytvořil znaka, což je ovšem kromě několika (asi i celkem pochopitelných) záměn delfín/kraul jedna z velmi mála "stylových" chyb. Zajímavé je, že v obou uvedených případech jsem byl ochuzen o přesně 3 bazény.

http://connect.garmin.com/splits/155144022 tady je pro změnu trénink z 50m bazénu (přepnout na detailní zobrazení se dá tlačítky vpravo nad tabulkou), kde mám pro změnu 3 bazény navíc. V intervalu 3 je to druhá a třetí délka, která má být jenom jedna. Chyba je způsobena srážkou, po které jsem bazén doplaval kraulem.

Další chyba jsou 3 délky 5,6,7, které rozdělilo zastavení, vynadání neřádovi vozícímu se po lajně a lezoucímu mi do cesty s následným dokončením bazénu.

Celkem tedy s měřeními v bazéně spokojenost, škoda absence detekce bazénů bez temp rukama, asi je ovšem oříšek odlišit obrátku od třeba bouchání rukou do okraje bazénu.

Co je pro mne ale nepochopitelný kix a hrozně mi vadí, je úplná nepodpora tréninkových funkcí. Tzn. není možné si předem naprogramovat trénink, jak už jsem kdysi psal v samostatném článku. Garmin tedy, jak je jeho dobrým zvykem, zase hodil bobek na dotažení softwaru ještě před uvedením výrobku na trh. U plavání nejenže nejde předem naprogramovat trénink a nechat si tak třeba odpípávat začátky intervalů, není dokonce ani možné nastavit autolap, aby člověk získával mezičasy na předem zvolených úsecích. Zejména programování tréninků mě nesmírně štve, protože jsem ho byl celkem zvyklý používat. Vím, že chci plavat třeba 10x100 v 1:50, nastavím si tedy trénink a hodinky mi ve vodě pár sekund před startem začnou odpočítávat. Jasně, můžu si takový trénink udělat třeba jako běžecký nebo other, potom ovšem zase nebudu moct použít měřící plavecké funkce.

Doufám, že tuto "debilitu" pánové z vývoje co nejdříve odstraní.

Plavání není ani aktuálně podporováno v aplikaci Garmin Training Center, takže plavecké tréninky je možno pouze poslat do webové aplikace Garmin Connect. Plavání si dokonce ani přes Garmin Communicator plugin (GCP) nestáhnete do aplikací třetích stran (Sporttracks, WKO+ či třeba přímý upload na runningfreeonline.com). Vtip je v tom, že ANT agent aktivity z hodinek stáhne do adresáře c:\user\"username"\appdata\roaming\garmin\devices\"device number"\activities, kde je uloží ve formátu .fit. Následně aktivity (kromě plavání) zkonvertuje do formátu .tcx a zkopíruje do adresáře \"username"\appdata\roaming\garmin\devices\"device number"\history, odkud je další aplikace berou.

Přitom Sporttracks "plavací" data z 910XT podporuje a .fit soubory s plaváním bez problémů naimportuje. Jenom je potřeba ve Sporttracks importovat nikoli přes přes GCP, ale přímým importem souborů z uvedeného adresáře.

 Drobné vychytávečky

 • je nově zpracovaná obrazovka chytání satelitů. Je udělána jako pop-up okno, stroje neotravuje dotazem na indoor ani při dlouhém nechycení satelitů. Dialog indoor/outdoor dostaneme po stisku tlačítka enter. Přijde mi to velmi šikovné.
 • zůstalo zachováno vibrační upozorňování na události (konec okruhu, překročení parametru tréninku etc.)
 • po upgrade firmwaru mi zůstalo nastavení. Jde-li o vlastnost nebo náhodu, nevím, ale potěšilo.
 • před upgradem fungovalo zapnutí podsvícení poklepem na hodinky v levém horním rohu, po upgrade nefunguje. Je možné, že se po nějakém dalším opět objeví:-)

 Drobné nevychytávečky

 • moc nerozumím, proč u přístroje s ambicí výdrže kolem 20 hodin navíc s grafickým displejem funguje indikátor stavu baterie se 4 čárkami. To i Nokia 5110 jich měla tuším 7. To samé na obrovské ikoně baterie zobrazené při vypínání. Přitom elektronika umí zobrazovat i jednotky procent, jak se můžeme přesvědčit při každém nabíjení
 • u baterky mám pocit, přičemž nevím, jestli to není vlastnost jenom mého kusu, lehce nižší výdrže, než už 310XT. K úplnému vybití baterie stačilo nějakých 40 hodin provozu, z čehož zhruba 5 hodin byla aktivní GPS, něco bylo plavání a zbytek "indoor" režim běhu. Co je rovněž divné, že i vypnuté hodinky jdou jakoby zapnout, pípnou, zavrčí vibrační baterie a šmytec. Tento postup jde zopakovat x-krát. Po zapojení hodinek k napájení se indikátor nabíjení začne dobíjet od 11%. Uvidíme, třeba se po pár nabitích a vybitích stav upraví, nebo je na vině firmware. V opačném případě změřím přesně a případně vyreklamuji.
 • vypínací tlačítko je umístěno přímo proti šipkám pro pohyb v menu. S ohledem na tuhý chod tlačítek se mi párkrát stalo, že jsem si při mačkání šipek pomohl "oporou" palce a hodinky si vypnul.

 

Malé připomenutí "co se může hodit, když nečtu manuál"

 • mezi jednotlivými sporty je možno se přepnout podržením tlačítka mode
 • položky na displeji se nastavují pro každý sport zvlášť
 • podsvícení se aktivuje krátkým stiskem "power". Jemně se dá nastavit šipkami vlevo, opakovaným stiskem power se zapne na poloviční jas, dalším na plný jas a dalším opět vypne.
 • při vytuhnutí hodinek může pomoci buď softreset (současné podržení mode a lap), nebo hardreset (současné podržení mode a power), který má ale na svědomí kompletní smazání historie i uživatelských nastavení
 • GPS se dá za chodu vypnout z menu: GPS/GPS Status a zvolit operational "NO"

 

Vyhodnocovací software

Jak jsou hodinky výborné, tak mi přijde, že obslužný software je vyloženě u Garminů popelkou. Těžky klient Garmin Training Center (GTC) se za 6 let, co ho znám, prakticky nezměnil a už tenkrát mi přišel jako mastodont z dob Windows 3.1. Šílenost. O nemožnosti stahovat do něj plavecké tréninky a vůbec o absenci sekce plavání jsem už psal.

Garmin Connect je přece jenom o něco lepší. Grafika vypadá lépe, tréninky jdou stahovat všechny, analýza plavání tam funguje, prostě prima. Co mi citelně chybí, je možnost rychle pojmenovávat aktivity při uploadu v nějakém režimu rychlé editace nových aktivit. Aby se v tom pak člověk vrtal a hrál si s tím, na to nemám chuť. Ani GC, stejně jako GTC, nepodporuje sledování využití tréninkových pomůcek, což mi také citelně chybí, ani žádné pokročilejší vychytávky typu training load (počítání ATL, CTL, TRIMP), což většina konkurentů umí. I proto ani jeden z garminích deníků nepoužívám a upřímně řečeno, nevidím moc naději, že by se v rozumně dohledné době mohlo něco změnit.

Jako těžkého klienta tedy používám již zmíněné sporttracks, jako webového runningfreeonline.com (dříve runsaturday.com). O obojím jsem už na blogu psal a pořád mi to vychází jako nejlepší kombinace, i když už sporttracks není freeware.

Zkoušel jsem si hrát třeba i s WKO+ a trainingpeaks.com, na chuť jim ale nepřišel. Jsem už asi rozmazlený ze Sporttracks, které umí automaticky rozpoznat aktivitu, přiřadit jí použité pomůcky a na jeden klik exportnout na runningfreeonline.com.

Závěr

Má tedy cenu 910XT "za ty prachy" pořídit? Rozhodně ano. Cena sice vypadá vysoká, je za ni ovšem opravdu hromada muziky. Plavecké funkce nemají přes drobné blešky naprosto konkurenci. Výjimkou jsou hodinky Swimsense, jež jsou ale jednoúčelovým plaveckým zařízením. Z multisportovních konkurentů padá v úvahu třeba Polar RS800 s GPS, který vychází dráž než 910XT a komunikuje přes infrák!!, případně nová řada RCX5, která sice už objevila komunikaci via USB, nicméně displej připomíná nejvíce Nokii 2110, grafika je prostě příšerná a cena o chlup vyšší než u forerunnera. Pro někoho je výhodou separátní GPS modul, díky čemuž vydrží samotné hodinky na baterii několik měsíců, pro mne jde o krám navíc a tudíž nevýhodu. Triatlonový pack od Suunta GPS-ku neobsahuje, jenom foot pod a set na kolo, přičemž v řadě T6 stojí celá legrace výrazně více než 910XT i kdyby ji vzal člověk s kadence čidlem a krokoměrem. Viděno touto optikou je Garmin spíše na spodní cenové hranici top modelů, přičemž nabízí jednoznačně nejvíc funkčností. Softwarová výbava je sice lehce (a to jsem na Garmin až moc hodný) slabší, zařízení jsou ale podporována prakticky všemi jenom trochu rozšířenými tréninkovými softy ať už těžkými klienty, nebo weby.

Naprosto zásadní výhodou je ale podpora periferií bezdrátovým protokolem ANT+. Nejsme tím totiž odkázáni na příslušenství samotného výrobce, ale i na rostoucí množství periferií výrobců jiných (zmiňovaní CycleOps či SRM). Zajímavou informací v této souvislosti je, že nové modely řady chytrých mobilů Xperia od SonyEricssonu ANT+ nativně podporují, dá se tedy očekávat, že budou přibývat i alternativní tepáky či krokoměry, což je velmi dobře.

Má cenu upgradovat z 310XT? No to už je na trochu přemýšlení. Protože je ale 910XT o tolik hezčí, zůstává i poměrně široký prostor pro emoce, o což garminím designerům jistojistě nešlo až v poslední řadě :-). Ano, má cenu přejít, ale kdyby mi na 310XT nezačalo blbnout dobíjení, počkal bych, až Garmini trochu dodělají plavecké funkce. Takto jsou fajn, ale třeba nemožnost programovat si předem tréninky mě fakt štve. Pokud jste ovšem do těchto garminích hejblat jenom trochu fanda, není vůbec co řešit, must have záležitost :-)

Martin Hrazdíra - Ječmínek Máselník
http://jmaselnik.blogspot.com/


Hodnocení:
Přečteno 5925x

Komentáře

garmin Reagovat
hodinky od zitra skladem Reagovat
Zaváděcí cena cena končí 8.3. Reagovat
Aktualni rychlost z foot podu pri zapnute GPS Reagovat
Re: Aktualni rychlost z foot podu pri zapnute GPS Reagovat
Re: Re: Aktualni rychlost z foot podu pri zapnute GPS Reagovat
Re: Re: Re: Aktualni rychlost z foot podu pri zapnute GPS Reagovat
Pěkná recenze Reagovat
Re: Pěkná recenze Reagovat
Re: Re: Pěkná recenze Reagovat
Re: Re: Re: Pěkná recenze Reagovat
PROBLEM bazen kratsi nez 22m Reagovat
Re: PROBLEM bazen kratsi nez 22m Reagovat
Re: Re: PROBLEM bazen kratsi nez 22m Reagovat
Re: PROBLEM bazen kratsi nez 22m Reagovat
Re: Re: PROBLEM bazen kratsi nez 22m Reagovat
Re: PROBLEM bazen kratsi nez 22m Reagovat
Re: Re: PROBLEM bazen kratsi nez 22m Reagovat
Re: Re: Re: PROBLEM bazen kratsi nez 22m Reagovat
Firmware Reagovat
Re: Firmware Reagovat
Vyskomer Reagovat
Re: Vyskomer Reagovat
Re: Re: Vyskomer Reagovat
Re: Re: Re: Vyskomer Reagovat
Krokomer vs Gps Reagovat
910 XT a Suunto HR Memory Belt Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.