Vycházející hvězda Collin Chartier přiznal užívání dopingu a dostává tříletý zákaz závodění

28.04.2023 -
Collin Chartier, mladý a talentovaný americký triatlonista, se veřejně přiznal k užívání zakázaných látek a následně byl potrestán tříletým zákazem závodění. Portál 220 Triathlon jako první přinesl informace o tom, že dvacetidvouletý sportovec užíval EPO, které mu pomáhalo zlepšovat výkony.

Collin Chartier, mladý a talentovaný americký triatlonista, se veřejně přiznal k užívání zakázaných látek a následně byl potrestán tříletým zákazem závodění. Portál 220 Triathlon jako první přinesl informace o tom, že dvacetidvouletý sportovec užíval EPO, které mu pomáhalo zlepšovat výkony. Mezinárodní testovací agentura (ITA) uvalila na Chartiera tříletý zákaz závodění za užívání erytropoetinu (EPO), látky zvyšující červené krvinky a zlepšující vytrvalost.

Chartier ve svém prohlášení uvedl, že své činy hluboce lituje a je připraven nést následky svého jednání. Mladý závodník zdůraznil, že jeho rozhodnutí užívat doping bylo zcela individuální a nikoho dalšího do toho nezatahoval. Chartier se ve světě triatlonu začal prosazovat v roce 2019, když zaznamenal několik působivých výsledků. Minulý rok ovládl závěrečný díl PTO Dallas a připsal si na účet 100 000 USD.

Jeho přiznání vyvolalo smíšené reakce mezi sportovními fanoušky a kolegy. Někteří oceňují jeho otevřenost a upřímnost, zatímco jiní vyjadřují zklamání z jeho jednání a poškození pověsti sportu. Událost opět rozvířila debatu o problému dopingu v triatlonu a nutnosti zavést přísnější kontroly a tresty pro ty, kteří se dopustí podobného porušení pravidel. Collin Chartier ve svém prohlášení také uvedl, že se domnívá, že mezi nejlepšími závodníky je doping rozšířený. Tato kontroverzní tvrzení vyvolalo negativní emoce u jeho bývalých soupeřů.

Po uplynutí tříletého zákazu bude Chartier mít možnost vrátit se do světa triatlonu, avšak jeho pověst zůstane navždy poznamenaná. Sám Chartier avizoval, že návrat do triatlonu nehrozí.

Zde jsou reakce některých závodníků:

Lionel Sanders, bývalý tréninkový partner Chartiera, se na Instagramu ptá, zda Chartier používal doping, když s ním byl v Arizoně, a říká, že Chartier "hodil všechny pod vlak.

Australan Josh Amberger, který skončil druhý za Chartierem v Ironman Mont-Tremblant, napsal na Instagramu: "Cítím se fyzicky špatně. Je mi z toho smutno. Nebyli okradeni jen já a moji soupeři. Byl okraden celý sport."

Sebastian Kienle, mistr světa v Ironmanu z roku 2014, byl také velmi kritický k Chartierovi a sarkasticky reagoval na jeho přiznání: "Dejme tomu, že sis to koupil na internetu a také ses tam naučil, jak to používat. Nikdo ti nepomohl, nikdo nevěděl."

 Chartier byl od ledna 2022 trénován Mikalem Idenem, bratrem současného mistra světa v Ironmanu Gustava. Trenér zveřejnil prohlášení: "Nikdy jsem si nemyslel, že budu muset učinit takové prohlášení. Jsem v šoku a právě teď pláču, když se dozvídám, že sportovec, kterého jsem trénoval poslední rok, se dopoval."

Mikal Iden také dodal: "Nemohu se od tohoto činu dostatečně distancovat. Je to takový úplný rozpor s mými hodnotami, že je to nepředstavitelné. Jediné pozitivum, které z toho vidím, je to, že antidopingová organizace chytila sportovce."

Hodnocení:
Přečteno 902x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek