Alistair Brownlee jde zpět do akce!

2.03.2023 -
Ironman Jižní Afrika nabídne velmi zajímavou podívanou ve startovní listině je i dvojnásobný olympijský vítěz z individuálního závodu fenomenální Alistair Brownlee, který se vrací zpět do akce. V ženském startovním poli je hlavní favoritkou Němka Philipp

 

Tento týden se konají velké mezinárodní závody na dlouhé vzdálenosti ze seriálu IRONMAN. V sobotu začíná závod v Taupu na Novém Zélandu a v neděli se pozornost přesune do Port Elizabeth v Jihoafrické republice, kde se bude konat ISUZU IRONMAN African Championship South Africa.

Zatím se v Taupu se bude loučit legendární Cameron Brown, který na Novém Zélandu zvítězil 12 krát, tak v Jižní Africe se představí Alistair Brownlee. Brown má 50 let a stále závodí mezi profesionály. V roce 2018 v Taupu finišoval jako 3. muž celkového pořadí v čase 8:07! Brown má ve své sbírce i pódiová umístění na Havaji. V roce 2002 a 2003 vybojoval bronz a v letech 2001 a 2005 byl druhý. Cameron Brown avizoval svoji profesionální derniéru.

V Africe se do akce vrátí Brit Brownlee, kterého v minulém roce doprovázely zdravotní problémy. Alistair Brownlee byl tváří projektu Sub7/Sub8, projektu který si kladl za cíl dokončit Ironmana pod 7 hodin v umělých podmínkách po vzoru INEOS Challenge 1:59. Brownlee nakonec se tohoto projektu nezúčastnil, protože ho z boje o historický milník vyřadila únavová zlomenina. Potom se starší z bratrů Brownlee úspěšně vrátil do závodního kolotoče. Startoval na Ironman Kalmar, kde předvedl skvělý výkon 7:38h (44 – 4:09 – 2:40). Tímto výkonem se katapultoval mezi top favority do Kony, ale Brownlee opět oznámil, že má únavovou zlomeninu a v Koně nestartoval. Nyní je Alistair zpět připraveny potvrdit pověst velmi agresivního závodníka, který uznává taktiku od začátku do plných.


Startovní listina nabízí další zvučná jména jako je Bradley Weiss, Matt Trautmann, Cameron Wurf či francouzské duo Chevalier – Mignon.

V ženské kategorii se očekává, že hlavní favoritkou bude Němka Laura Philipp. Minulý rok získala tři velké vítězství - na polovičním Ironmanu v Dubaji, v Kraichgau a na Ironmanu v Hamburku. Její výkon v Hamburku byl tak výjimečný, že se umístila na druhém místě v historických tabulkách s časem 8:18:20, pouhých 6 sekund za absolutním rekordem Wellingtonové. Philipp se prokázala jako silná závodnice a stejně jako Brownlee i ona se katapultovala mezi top adeptky na zisk titulu mistryně světa. Zatím co Brownlee do závodu nenastoupil, Philipp obdržela v cyklistické části 5 minutovou penaltu. Nakonec dokončila na 4. místě.

Laura Philipp se svým trenérem Philippem Seippem jsou propagátory  tzv. „hormonální tréninku“ tedy řízení tréninku podle ženského hormonálního cyklu a zjevně to přináší výsledky. Seipp je i trenérem Sebastiana Kienleho, který se také představí v Taupu.

Oba závody můžete sledovat na IRONMAN.COM  

 

 

 

Hodnocení:
Přečteno 539x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek