Challenge Family zavádí nová pravidla v kategorii Profesionálů

5.02.2016 -
Challenge Family přichází s novou metodou pro profesionální závodníky. Ironman již několikátým rokem má nutnost koupi WTC licence, která by měla garantovat patřičnou výkonnost. Čtěte více

Triatlonové závody bývají z pravidla rozdělené na dvě kategorie: věkové (AG) a profesionální (nebo elite). Věkové kategorie jsou na většině závodů rozděleny po 5 letech (vyjma 18-24) a to jak muži, tak ženy. Startovat na dlouhém triatlonu se smí od 18 let. První kategorií je tedy 18-24, následuje 25-29, 30-34 a takto až do veteránských ročníků. Věkové kategorie jsou zavedeny, jak v seriálu Ironman, tak i u konkurenčního Challenge. Smyslem věkových kategorií je, že amatérský závodník by měl poměřit síly se stejně starými soupeři. Proto například v seriálu Ironman 70.3 jsou věkové kategorie vypouštěny podle časového harmonogramu. Umístění prvních tří závodníků všech věkových kategorií je vyhlašováno na slavnostním ceremoniálu. Zvláštní kapitolou je udělování slotů na Havaj nebo Mistrovství světa v půlce. Podobný princip je v konkurenčním seriálu Challenge, až na zmiňované mistrovské sloty.

Druhou kategorií je kategorie profesionálů/profesionálek. Jedná se o tzv. elitní vlnu. Elitní vlnu by měli tvořit závodníci s patřičnou výkonností. Jak ale určit výkonnost a jak definovat profesionála, s tím se dlouho zabývá jak Challenge Family, tak Ironman. Revoluční systém přinesl před několika lety seriál Ironman. Ten zavedl v platnost nutnost koupi „pro licence“. Licence garantuje start na jakémkoliv závodě ze seriálu Ironman a Ironman 70.3, který je určený pro profesionály. Aby závodník obdržel licenci, musí jeho žádost posvětit triatlonový svaz, ze kterého závodník pochází. Svaz garantuje, že závodník má patřičnou výkonnost startovat v elitní řadě. Licence je platná na kalendářní rok a vždy po vypršení platnosti musí závodník licenci stejným způsobem obnovit. Licence stojí přes 800 dolarů.

Challenge Family uznávalo jinou filosofii. Nejprve každý organizátor řešil administrativu s jednotlivými závodníky. Stručně řečeno závodník napsal organizátorům a doložil své výsledky. Ředitel závodu potom rozhodl, zda jednotlivec má právo startu v hlavní kategorii. Loni přisel Challenge s novinkou v podobě nového systému. Závodník je povinen se registrovat v databázi Challenge a doložit historické výsledky s oficiálními výslednými časy. Závodník měl potom právo startu na jakémkoliv závodě ze seriálu Challenge. Licence byla udělena zdarma. Nový rok přinesl nová pravidla.

Challenge Family se nechalo inspirovat golfovým žebříčkem, který je tvořený podle dosažených finančních odměn v kalendářním roce. Challenge bere odměny ze závodů: Challenge, Ironman a ITU. Kdo je v rankingu umístěn na 1. – 250. místě má právo startu v závodě zdarma. 251. – 400. platí 50% startovného. Ostatní jsou povinni podat žádost řediteli závodu.

Světový ranking v mužské kategorii vede Javier Goméz, který si vydělal přes 240 000 dolarů. Hned za ním figuruje Michael Realert chudší takřka o 90 000 dolarů. Trio nejbohatších mužů doplňuje Španěl Mario Mola. Z Čechů nejvýše figuruje Filip Ospalý na 125. místě. Petr Vabroušek je 250. a Tomáš Mika 274. V ženách nemá konkurenci Daniala Ryf, která vyhrála milionový jackpot. Druhá nejbohatší triatlonistka je Američanka Jorgensen. Třetí je Dánka Helle Frederiksen. Radka Vodičková je 43., Vendula Frintová 55. a Jana Candrová 317.

  

Hodnocení:
Přečteno 563x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG