V letošním roce vejdou v platnost nová pravidla pro závody Ironman a Ironman 70.3

15.02.2015 -
V letošním roce vejdou v platnost nová sjednocená pravidla pro veškeré závody ze seriálu Ironman a Ironman 70.3. Čeho se pravidla budou týkat? To se dočtete v článku.

Seriál Ironman v minulém týdnu oznámil žhavou novinku týkající se standardizovaných pravidel, která se budou týkat veškerých závodů typu Ironman a Ironman 70.3.  V úzké spolupráci s ITU (International Triathlon Union) vydává Ironman standardizované změny pravidel týkající se:

  1.         Pravidlo pro drafting
  2. Pravidlo ohledně penalizací
  3. Pravidlo pro použití neoprenů

Pravidlo pro drafting:

Věkové kategorie (Age-group) – v závodě věkových kategorií bude platit pravidlo 10 metrů. 10 metrů musí byt rozestup mezi jednotlivými závodníky, počítáno od předního kola druhého jezdce k zadnímu kolu jezdce před ním. Doba pro předjíždění je 20 sek.

 Profesionálové (Pro) – v závodě profesionálů bude nově platit pravidlo 12 metrů. 12 metrů bude činit rozestup mezi jednotlivými závodníky (počítáno stejně jako u AG). Doba pro předjíždění je 25sek. Závodník je a bude povinen při předjíždění vybočit do strany, tak aby se nedostal do „draft zóny“ a během 25 vteřin dokončit předjížděcí manévr.

Pravidlo penalizací:

Udělování jednotlivých karet, toto pravidlo se týká stejně, jak věkových kategorii (AG), tak i profesionálních závodníků.

Žlutá karta – udělení žluté karty znamená „stop and go“. Napomenutý závodník zastaví v nejbližším penalty boxu, kde rozhodčí zaznamená dodržení penalizace. Žlutá karta se uděluje jen za drobné přestupky.

Modrá karta – 5min penalizace, závodník je povinen zastavit v nejbližším penalty boxu, kde stráví 5min. V době trestu je ale zakázáno se občerstvovat, jít na WC, opravovat kolo apod. Karta se uděluje za střední prohřešky (drafting, blokování, vyhazování odpadků mimo místo k tomu určené apod).

Červená karta – diskvalifikace. Červená karta se uděluje za závažné prohřešky.

Jakákoliv kombinace tří karet (žlutých, čí modrých) znamená diskvalifikaci.

Pravidlo pro použití neoprenů:

Pravidlo pro použití neoprenů se bude týkat zvlášť věkových kategorií (AG) a zvlášť profesionálů (Pro). Pro věkové kategorie bude platit, že neopreny budou povoleny, pakliže teplota vody nepřekročí hranici 24.5 stupně Celsia. Profesionální závodníci mohou použít neopren, jakmile teplota vody nepřekročí 21.9 stupně Celsia.

Nová pravidla vejdou v platnost od 1. března 2015

Hodnocení:
Přečteno 2262x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně