Vycházející hvězda Collin Chartier přiznal užívání dopingu a dostává tříletý zákaz závodění

28.04.2023 -
Collin Chartier, mladý a talentovaný americký triatlonista, se veřejně přiznal k užívání zakázaných látek a následně byl potrestán tříletým zákazem závodění. Portál 220 Triathlon jako první přinesl informace o tom, že dvacetidvouletý sportovec užíval EPO, které mu pomáhalo zlepšovat výkony.

Collin Chartier, mladý a talentovaný americký triatlonista, se veřejně přiznal k užívání zakázaných látek a následně byl potrestán tříletým zákazem závodění. Portál 220 Triathlon jako první přinesl informace o tom, že dvacetidvouletý sportovec užíval EPO, které mu pomáhalo zlepšovat výkony. Mezinárodní testovací agentura (ITA) uvalila na Chartiera tříletý zákaz závodění za užívání erytropoetinu (EPO), látky zvyšující červené krvinky a zlepšující vytrvalost.

Chartier ve svém prohlášení uvedl, že své činy hluboce lituje a je připraven nést následky svého jednání. Mladý závodník zdůraznil, že jeho rozhodnutí užívat doping bylo zcela individuální a nikoho dalšího do toho nezatahoval. Chartier se ve světě triatlonu začal prosazovat v roce 2019, když zaznamenal několik působivých výsledků. Minulý rok ovládl závěrečný díl PTO Dallas a připsal si na účet 100 000 USD.

Jeho přiznání vyvolalo smíšené reakce mezi sportovními fanoušky a kolegy. Někteří oceňují jeho otevřenost a upřímnost, zatímco jiní vyjadřují zklamání z jeho jednání a poškození pověsti sportu. Událost opět rozvířila debatu o problému dopingu v triatlonu a nutnosti zavést přísnější kontroly a tresty pro ty, kteří se dopustí podobného porušení pravidel. Collin Chartier ve svém prohlášení také uvedl, že se domnívá, že mezi nejlepšími závodníky je doping rozšířený. Tato kontroverzní tvrzení vyvolalo negativní emoce u jeho bývalých soupeřů.

Po uplynutí tříletého zákazu bude Chartier mít možnost vrátit se do světa triatlonu, avšak jeho pověst zůstane navždy poznamenaná. Sám Chartier avizoval, že návrat do triatlonu nehrozí.

Zde jsou reakce některých závodníků:

Lionel Sanders, bývalý tréninkový partner Chartiera, se na Instagramu ptá, zda Chartier používal doping, když s ním byl v Arizoně, a říká, že Chartier "hodil všechny pod vlak.

Australan Josh Amberger, který skončil druhý za Chartierem v Ironman Mont-Tremblant, napsal na Instagramu: "Cítím se fyzicky špatně. Je mi z toho smutno. Nebyli okradeni jen já a moji soupeři. Byl okraden celý sport."

Sebastian Kienle, mistr světa v Ironmanu z roku 2014, byl také velmi kritický k Chartierovi a sarkasticky reagoval na jeho přiznání: "Dejme tomu, že sis to koupil na internetu a také ses tam naučil, jak to používat. Nikdo ti nepomohl, nikdo nevěděl."

 Chartier byl od ledna 2022 trénován Mikalem Idenem, bratrem současného mistra světa v Ironmanu Gustava. Trenér zveřejnil prohlášení: "Nikdy jsem si nemyslel, že budu muset učinit takové prohlášení. Jsem v šoku a právě teď pláču, když se dozvídám, že sportovec, kterého jsem trénoval poslední rok, se dopoval."

Mikal Iden také dodal: "Nemohu se od tohoto činu dostatečně distancovat. Je to takový úplný rozpor s mými hodnotami, že je to nepředstavitelné. Jediné pozitivum, které z toho vidím, je to, že antidopingová organizace chytila sportovce."

Hodnocení:
Přečteno 831x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek