Běžky, ANO! Samota je někdy nejlepší přítel!

29.12.2019 -
Zálibu v běžkách objevuje stále více milovníku zimních sportů. Najdou se i tací, kteří propadají kouzlu legendárních závodů, laufů jako je J50, Marcialonga a další. Víte proč? Důvodů je jistě mnoho např. novinky v samotném vybavení, vrůstající počet upravených stop a především volnost, krása pohybu zimní krajinou. Nesmí však ani zapomenout na potřebu fyzické kondice a touhu závodit.



Kde se vzali?

Historie běžeckého lyžování je plná zajímavostí. Za místo narození lze považovat oblast Ugro-Lap, někde mezi západní Sibiří a Laponskem. Původně sloužily ohoblované dřevěné fošny pouze k přesouvání se po sněhu z místa na místo, sport a rekreace přišla na řadu až mnohem později. Lyže tzv. sjezdové na ježdění z kopce, ať již telemarkovým obloukem, nebo kristiánkou, se objevují až mnohem, mnohem později. Hole přicházejí později. Až do devatenáctého století se používala jen jedna dlouhá hůl. Sloužila jako opora při jízdě a zatáčení, k brzdění, i jako zbraň. Dvě hole začali používat až Telemarčané, což bylo spojené se sportovním využitím lyží.


Něco na tom bude

Podle některých zahraničních odborníků po běžkách v nedávné době sahají zejména vrcholoví manažeři (ky). Je to pochopitelné, neboť jejich práce vyžaduje soustředění, přehled a maximální výkon, jinak neuspějí. “Běžkování je tělesný pohyb, který má určitý rytmus, frekvenci, jde o ideální aktivitu na “vyčištění hlavy“, říká Martin Vítek z LBS sportu.

Uvolní se napětí, stres. Samota je někdy třeba.


Běžky a zdraví

Běh na lyžích nepopiratelně patří k nejzdravějším zimním aktivitám. Lékaři oceňují zejména pozitivní vliv na celý srdečně-cévní systém a pohybový aparát. Přirozený aerobní pohyb posílí srdce i plíce, díky čemuž se lépe okysličí a prokrví celé tělo. Jde o ideální způsob, jak předejít vysokému krevnímu tlaku či infarktu. Klouzavý pohyb neprotáhnete jen nohy, zadek, ale i paže a trup. Práce s holemi pak blahodárně působí na tělo, záda a svalstvo a koriguje obtíže, které vznikají v sedavém zaměstnání. Umocňuje tak celkově pozitivní účinek běžkování.



Co je třeba mít a nepodcenit? Štěstí přeje připraveným.


Zeptali jsem se Martina Vítka – LBS sport, 15 let zkušeností v pražské běžkařské speciálce v Holešovicích




Jak by měla vypadat běžkařská výbava?

Základem pro běžecké lyžování jsou speciální lyže buď na klasiku nebo na skate (bruslení) dříve bylo oblíbené combi, ale to v dnešní době už je překonaný typ. Důležité jsou speciální dobře vyzkoušené a vybrané boty a proto je nezbytné vybírat v obchodech s kvalitní nabídkou, aby si člověk vybral opravdu ty pravé. U nás na obchodě v Holešovicích nabízíme okolo 80 modelů běžkařských bot, takže u nás si vybere opravdu každý.


Opět se boty rozdělují podle způsobu běhu na klasické, skate a combi, což jsou boty umožňující obě techniky, takže pokud někdo má ve výbavě jak klasické i skate lyže může k tomu používat pouze jeden pár bot. Velice důležitou součástí výbavy jsou běžkařské hole. 


Samozřejmě je důležité nezapomínat na oblečení, rukavice a čepice.



Jaké lyže? Existuji prý běžky, které není třeba mazat a mají tzv. mohérové pásy?

Nabídka je pořád pestřejší. Velkým hitem současnosti jsou tzv. skinové lyže. Jedná se o lyže na klasiku s mohérovými pásy v odrazové zóně, které nahrazují stoupací vosk. Je to stejný princip jako na skialpech. V praxi to znamená, že už nemusíte mazat na odraz a sledovat aktuální podmínky, protože mohér funguje ve všech podmínkách. Beznoskové lyže používají i profesionálové. Buď na rozjetí před závodem nebo jako alternativu v tréninku.

Pro zkušenější běžce, kteří preferují klasické voskování, pak mohou být „skiny“ volbou do zrádných teplot okolo nuly, nebo se dají dobře využít v proměnlivých podmínkách, a to i v závodech.

Nabídka tohoto typu lyží je teď tak široká, že lze zakoupit „skiny“ i v závodním provedení se špičkovou skluznicí, karbonovými inserty a všemi kvalitami špičkovými technologiemi, co daný výrobce nabízí. Cena a kvalita lyží je odstupňována ředevším kvalitou skluznice, tedy její schopností nasát a udržet vosk a tím déle a lépe klouzat po sněhu. I tady je výběr širší. Kdo lyžování bere opravdu vážně, může si pořídit speciální lyže do -20°C i do velmi mokrého tajícího sněhu.


Co běžkařský potěr, myslí výrobci i na něj?

Výrobci i naše prodejna nabízí vybavení i pro hodně malé běžkaře od 1 metru výšky, takže není problém uspokojit i rodiče, kteří chtějí začít působit na své potomky od útlého věku. 


Jaké hole a boty?

Jak už jsem uvedl hole karbonové, hliníkové, délka podle techniky, kterou běžkař preferuje.  Velice oblíbená jsou odnímatelná poutka od madel holí. 

Boty jsou pro většinu lyžařů nejdůležitější část výbavy a správný výběr rozhoduje a dobrých pocitech z jízdy a proto je nezbytné této části výbavy věnovat velkou pozornost. U dětí se rodiče snaží vybrat tu největší možnou velikost, která dítěti na noze drží, ale bohužel bez pohybu paty. Opomínají, že pohyb v patě je nejhorší co může nastat a znepříjemnit jízdu a nebo celý pobyt na horách.


Případně další tipy a vychytávky pro absolvování závodu. Co samotný servis?

Pro závod je velice důležité mít lyže dobře namazané. V našem servisu připravujeme několik tisíc párů za sezónu a rozdíly ve skluzu namazané a nenamazané lyže jsou astronomické, když pominu i fakt, že je snadnější skluznice lyže poškrábat. 


Jak velkou sumu utratím za kompletní výbavu na běžky?

Rozpětí je velice široké. Pokud se bavíme o sportovní výbavě počítejte s částkou od 8 000 Kč do 10 000kč je to závislé na více faktorech. U závodní výbavy se bavíme klidně i o 50 000kč (vše pouze za hardware). Oblečení bych rozhodně nepodceňoval hlavně v počasí, které nyní panuje na horách je to velice důležité.


Sezóna se blíží, jaká doporučení dáte začínajícím běžkařům, kteří se chtějí postavit do stopy legendárních závodů např. Jizerské 50 nebo jiných závodů?  


Myslím, že pro první zkušenost je ideální zvolit některý s českých závodů, trochu se otrkat a vyzkoušet co takový závod znamená a co to dělá s tělem. Pak je samozřejmě i zajímavé a v dnešní době dost běžné za závody v dálkových bězích cestovat po celé Evropě a objevovat nové destinace. 

Určitě bych před závodem neopomněl, kvalitní přípravu lyží a jezdce! Další důležitou součástí závodů na dlouhé vzdálenosti 50 km a více dobře doplňovat tekutiny a energii formou sportovních tyček a gelů.


Váš osobní TIP na běžkařský závod a proč?

Určitě doporučím Jizerskou 50 a potom je krásný závod v Seefeldu Kaiser Maximilian Lauf. Ve středisku Seefeld jsou opravdu krásné a výborně upravované tratě a je to poměrně blízko z čech a je tam krásně hlavně, když vám vyjde počasí 😊


Běžkařské nádobíčko…ať vám nic ve stopě nechybí 


LYŽE – SKATE



FISCHER CARBONLITE SKATE PLUS MEDIUM IFP 19/20

Patří u většiny běžkařů patří mezi oblíbené modely nicméně pro letošní oblékl má nový kabát a novou technologii Cold Base Bonding. Lepení lyže za studena (CBB), které garantuje lyži výborné kluzné vlastnosti. 


Cena: 10 900 Kč 

Více na https://www.lbs-sport.cz/fischer-carbonlite-skate-plus-medium-ifp-19-20,0020247.html


LYŽE – KLASIKA



FISCHER TWIN SKIN RACE MEDIUM IFP + VÁZÁNÍ RACE CLASSIC 19/20

Bezvosková klasička postavená na vylehčeném jádru Air Core Basalite pro nízkou váhu lyže. Společně s mohérovými pásy je ideální kombinace pro hobby závodění bez starostí nad volbou vosku. Twin Skin Race využívá diamantem strukturované závodní skluznice DTG World Cup s hlubším drážkováním pro podmínky -10°C a teplejší.


Cena: 9 950 Kč 

Více na https://www.lbs-sport.cz/fischer-twin-skin-race-medium-ifp-vazani-race-classic-19-20,0010294.html


Hole


KV+ TORNADO PINK CLIP FREESIZE KIT 19/20  - vozí ji i mistři 

Špičková závodní hůl KV+ používaná vítězi Světového poháru M.J. Sundbym a Dariem Colognou! 100% karbonová hůl s váhou 54g/m tubusu. Tubus je s velmi tvrdého karbonu pro maximální efektivitu odrazu. Roky prověřené ergonomické madlo Elite s korkovým potahem a praktickým systémem vycvakání. 


Cena: 7490,- Kč  

https://www.lbs-sport.cz/kv-tornado-pink-clip-freesize-kit-19-20,0430077.html


Hodnocení:
Přečteno 1925x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.