Ohlednutí za JZT 2016 - Jablonecký zimní triatlon mistrovsky a „naposledy“

28.02.2016 -
Sobotní Jablonecký zimní triatlon byl devátým v pořadí. Zároveň byl jediným závodem svého druhu letos v ČR, zároveň byl (logicky :-)) Mistrovstvím ČR a zároveň byl posledním zimním triatlonem v Jablonci v tomto rozsahu. Čím dál nejistější sněhové podmínky kladou pořadatelům větší a větší nástrahy a problémy. Kdysi půl roku trvající jablonecká zima se scvrkává do boje o každou vločku. Ještě že můžeme použít biatlonový areál, kde tento boj podstupují dnes a denně pro kvalitní přípravu našich (i reprezentačních) biatlonistů.

Nakonec byly podmínky téměř ideální: trať pro běh náročná, ale bez brodění hlubším sněhem, cyklistická část mokrá, ale ne kluzká. A běžky? Přesun na běžkařskou část byl tvrdým oříškem a prubířským kamenem pro všechny zúčastněné. Koho nezačaly chytat křeče do té doby, u toho si většinou našly svoji chvilku při výběhu „po svých“ prudkým kopcem z centra závodu. A samotná běžkařská část – teplota nad 10 stupňů Celsia a silné slunce udělaly svoje. Ještě před chvílí kvalitně upravená trať (reprezentačním šéftrenérem Ondřejem Rybářem) se změnila v lepivou „vatu“, která tvrdě „tahala za nohy“. Kdo vytáhl ráno ze sklepa běžky nepřipravené na takovýto „sníh“, ten si prožil svoje „peklíčko“. Ale můžeme považovat za malý zázrak, že se vůbec lyžovalo.

80 závodníků (včetně štafet), kteří dokončili závod jsou velmi příjemným bonusem pro pořadatele, kteří v přípravě udělali, co bylo v jejich silách.

Jsme moc rádi, že se závodu zúčastnili mladí závodníci (žáci, dorostenci, junioři) v počtu pro takto náročný sport nevídaném. Totéž platí pro kategorii žen. Čili, jak jsme si přáli – závod byl mladý a krásný :-).

Mistrovské medaile si v elitní kategorii rozdělily liberecká sportovní a mediální hvězda Zuzana Kocumová, domácí všestranná sportovkyně Lucka Vavrušková a Jana Machová. Mezi muži zvítězil David Janda před nestárnoucím Pavlem Jindrou a téměř domácím Pavlem Štrynclem, kterého v absolutním pořadí předstihl Slovák Matúš Jurečka – obhájce loňského prvenství.

Bylo by škoda, končit tradici devátým ročníkem. Proto je rozhodnuto, že příští rok proběhne Jablonecký zimní triatlon formou „pouťáku“ bez reklamních nafukovacích bran, depa, čipové časomíry a podobných vymožeností. Také termín bude určen narychlo (cca s týdenním předstihem)  podle sněhových podmínek a vyvěšen na www.triclubjablonec.cz. Pokud budete mít zájem i za takovýchto podmínek opět do Jablonce přijet, uděláte nám velkou radost, budeme se na vás těšit.

Díky sponzorům, pořadatelům, závodníkům. Bylo to krásné a bylo toho dost :-).