Mistryně Evropy Zimovjanová: Očekávání ostatních, že udělám dobrý výsledek, mi dodala kuráž

5.06.2014 -
Tereza Zimovjanová. Tohle jméno si zapamatujte. Česká reprezentantka s nepřehlédnutelnými dlouhými kudrnatými vlasy je věkem ještě juniorka, ale již osm let se věnuje závodnímu plavání. Před rokem nakouknula do kuchyně triatlonu a tento komplexní sport jí uchvátil. Díky obrovskému talentu a bojovnému duchu už sbírá úspěchy i na mezinárodním poli.

Poté, co ovládla triatlonový závod Evropského poháru juniorů v Brně, stala se minulý víkend v Kolíně nad Rýnem mistryní Evropy v aquatlonu. Položili jsme jí tedy několik otázek.

Terezo, jste mistryní Evropy v aquatlonu. Jak vám tahle věta zní?
Určitě mě moc těší! Nečekala jsem, že to takto dopadne.

Odjížděla jste do Německa s medailovými ambicemi? Jaká byla vaše očekávání?
Nějaké ambice byly, i když já sama úplně nevěděla, co od ostatních závodnic čekat. Ale Eva Potůčková spolu s dalšími určitě s nějakým dobrým umístěním ode mě počítali, což mi možná dodalo kuráž.

Minulý týden jste ovládla závod Evropského poháru juniorů v Brně, teď jste v Kolíně nad Rýnem úřadovala mezi "dospěláky". Řekla byste, že máte formu jako hromu?
I když se mi oba závody zdály úplně jiné, jsem ráda, že se vyvinuly tak, jak se vyvinuly a já je zvládla podle svých představ. Doufám, že mi tato vítězná forma ještě nějaký čas vydrží. (smích)

Povězte nám pár slov o obou závodech. Jak se pro vás vyvíjely?
Závod v Brně jsem brala spíše jako test, zda se věnovat triatlonu naplno. Po plavání jsem si chtěla udržet náskok, což se mi povedlo. I když právě na kole mě to stálo hodně sil, které mi trochu scházely na běhu a já se musela i kvůli penalizaci hodně kousnout. V Kolíně jsem vyplavala společně s několika soupeřkami, povedlo se mi depo a vybíhala jsem z něj jako první. V běhu jsem čekala, že mě asi někdo seběhne a okolo třetího kilometru mě doběhla Britka Kitchenová, se kterou jsem se snažila udržet. Zdálo se mi, že před cílem má méně sil, tak jsem zkusila zafinišovat a vyšlo to.

Je to váš největší dosavadní úspěch? Kterých výsledků si ještě ceníte nejvíce?
Určitě si cením i menších úspěchů z plavání, ale tyhle vedou.

Jak jste zlato z evropského šampionátu oslavila?
Vraceli jsme se do ČR až pozdě v noci, ale s klukama jsme si před spaním udělali aspoň krátkou oslavičku. A pak jsem to samozřejmě oslavila i doma v Praze s nejbližšími.

A teď trochu odbočíme. Jaké byly vaše sportovní začátky?
Úplně první sport, který jsem dělala častěji, byl tenis. Poté jsem se rozhodovala právě mezi tenisem a plaváním. A zvítězilo u mě plavání, kterému se věnuji závodně 8 let. Před dvěma lety jsem začala dělat okrajově atletiku a teď se prvním rokem rozkoukávám v prostředí triatlonu.

Kdy jste se vůbec dostala k triatlonu? Co vás k tomuto sportu přilákalo?
První triatlon jsem zkusila minulý rok na Lipně, nicméně s minimálními zkušenostmi co se týče depa nebo kola. Triatlon se mi zalíbil, tak jsem se rozhodla dělat ho pořádněji. Mám ráda plavání, ale vždy mi také něco říkal běh, a kolo se dá nějak přežít, takže mě to k triatlonu přilákalo.

Eva Potůčková na vás prozradila, že je úchvatné vás sledovat. Prý se speciálnímu triatlonovému tréninku věnujete okrajově, přesto takovéhle úžasné výsledky. Co nám k tomu povíte?
Nevím, jak moc úchvatné je mě sledovat, to asi objektivně neposoudím (smích). Triatlon se mi jako sport líbí, a protože mám díky plaveckým tréninkům dobrou kondici, soudím, že mi to pomáhá i k těmto výsledkům.

Jak vůbec vypadá váš týdenní tréninkový plán?
Každé ráno plavecký trénink a dvakrát odpoledne, pak ideálně 2x běh a kolo. S plaváním se připravuji u paní Passerové, a co se týče běhu a triatlonu obecně, tak u pana Seidla. Tady bych ráda poděkovala své rodině, která mě ve všem, co dělám, podporuje a drží mě nad vodou.

Jaké jsou vaše osobní cíle a přání a to nejen ve sportovním, ale i v osobním životě?
Ráda bych odmaturovala a dostala se na nějakou vysokou školu, která mě bude bavit a dovolí mi přitom trénovat. V triatlonu bych se chtěla zlepšovat a dostat se co nejdále. A samozřejmě je pro mě nejdůležitější vyhnout se jakýmkoliv zraněním a být v souladu se svými nejbližšími.

Máte nějakou vtipnou historku ve spojení s triatlonem?
Jo, tak to mám. Při mém prvním triatlonu minulý rok na Lipně jsem při vylézání z vody měla náskok okolo půl minuty. Ale depo mi v té době toho ještě moc neříkalo, takže jsem ho opouštěla s náskokem asi 5s na druhou závodnici. A rodiče si z toho dělají srandu doteď.

Terezo, děkujeme za vaše odpovědi a přejeme hodně zdraví a mnoho dalších úspěchů.

Hodnocení:

Galerie

 

Přečteno 504x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.