Při úvodním závodě ČP v aquatlonu se to hemžilo reprezentanty, dominovali olympionik Švarc a Kuříková

23.02.2014 -
Reprezentant a účastník letních olympijských her 2012 v Londýně Přemysl Švarc vyhrál úvodní závod nového ročníku Českého poháru v aquatlonu, který se konal v sobotu 22. února v Českých Budějovicích. Mezi ženami triumfovala Petra Kuříková, členka národního týmu do 23 let.

Švarc o svém vítězství rozhodl již po 500 metrech z pětikilometrového běhu, který následoval po 400 metrech plavání. „S plaveckým vystoupením a časem jsem nebyl spokojený. Myslel jsem, že budu lepší než šestý a poplavu tak o deset sekund rychleji,“ přiznal vítěz, který se však mohl spolehnout na svou parádní disciplínu, kterou je běh.

„Přestože jsem vybíhal 23 sekund za vítězem plavání, věděl jsem, že ho musím dostihnout a to se stalo velmi záhy. Spíš jsem netušil, jak moc se zlepšil můj největší soupeř, kterým byl Martin Debnar. Ale všem jsem odběhl již v prvním kole, a pak už jen takticky jistil výhru,“ popsal Švarc. I další dvě místa na stupních vítězů patřila triatlonovým reprezentantům. Druhý doběhl Martin Debnar, třetí Jiří Kalus.

Stejný scénář měl i závod žen. Petra Kuříková zaostala v bazénu o osm sekund za dvěma závodními plavkyněmi, ale již v prvním z pěti kilometrových okruhů se dostala na čelo a před sebe už nikoho nepustila.

„Pro mě to byl první závod po soustředění na Kanárských ostrovech, ale spíš takový ten pro radost. Bohužel jsem si ani moc nezazávodila. Spíš jsem zjistila, jak zrádné mohou být pocity během plavání. Jako jediná jsem plavala s kluky a říkala jsem si, jak to bude fajn, že dosáhnu super času. Plavalo se mi dobře, ale po dohmatu jsem zjistila, jak špatný to je čas,“ vyprávěla v cíli zvesela dvaadvacetiletá studentka Technické univerzity v Liberci, za kterou na druhém místě doběhla Romana Gajdošová. Třetí skončila Barbora Hlaváčová.

Přestože měli oba vítězové v následujících týdnech zamířit na jižní polokouli, jejich cesty se nakonec rozdělí. Kuříková i kvůli studijním povinnostem, kdy chce na jaře státními zkouškami dosáhnout titulu bakalář, se bude nadále připravovat v domácích podmínkách. „Jsem tu stejně nejspokojenější a nejvíc mě to baví. A pak nám zrušili akademické mistrovství světa na Novém Zélandu a přesunuli ho na pozdější dubnový týden do Brazílie,“ vysvětlila Kuříková, která na letošních závodech světové série začne kvalifikační cestu směrem k účasti na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiru.

To Švarc se už v neděli vydá do nejvzdálenějších míst, kam se dá z Česka cestovat. Právě na Nový Zéland. „Naštěstí se nám podařilo sehnat skvělé letenky, takže letíme nejrychlejší cestou přes jihokorejský Soul do Aucklandu. Tam budeme mít základnu, odkud si v březnu odskočíme do Austrálie na první velký závod sezony, což bude sprint triatlon,“ popisoval cestovatelské úmysly 45. muž olympijského závodu v Londýně, který 6. dubna v Aucklandu vyrazí v prvním závodě Světového poháru do boje za svou druhou olympijskou účastí.

Výsledky: Český pohár v aquatlonu, České Budějovice

Muži: 1. Švarc Přemysl (TTK Slavia VŠ Plzen) 20:02.2, 2. Debnar Martin (EKOL ELITE TT) 20:07.2, 3. Kalus Jiří (EKOL ELITE TT) 20:21.7, 4. Gaisl Luboš (DIANA SPORT) 20:35.0, 5. Powada Jakub (JulboWay) 20:50.8.

Ženy: 1. Kuříková Petra (TJ BIŽU JBC) 23:03.6, 2. Gajdošová Romana (EKOL ELITE TT) 23:22.1, 3. Hlaváčová Barbora (ŠUTRI) 23:48.8, 4. Potůčková Eva (HISPORT Team) 24:48.1, 5. Krejčová Petra (TriSK ČB) 25:03.6

Hodnocení:
Přečteno 741x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.