STŘÍBRO A BRONZ! ČEŠI VEZOU Z MS V ZIMNÍM TRIATLONU DVĚ MEDAILE

28.01.2018 -
CHEILE GRADISTEI (Rumunsko), 28. ledna 2018 – Český triatlon vstoupil do roku 2018 fantastickým způsobem! Ze světového šampionátu v zimním triatlonu, který se konal v sobotu 27. ledna v rumunském Cheile Gradistei, vezou čeští reprezentanti dvě medaile. Helena Karásková (dříve Erbenová) vybojovala stříbro. Marek Rauchfuss získal bronz.

Krásná, ale náročná. Taková byla trať v rumunském Cheile Gradistei. Na triatlonisty tu čekalo 7,5 km běhu, 13,25 km cyklistiky a 10 km běžeckého lyžování. „Pro diváky to byl výjimečný zážitek, protože viděli na téměř celou trať, která byla připravena v biatlonovém areálu na malém prostoru,“ říká Ivo Grabmüller, vedoucí české výpravy. „Užili jsme si i skvělé počasí – jasno, žádný vítr, dostatek sněhu.“

V elitních kategoriích se jako první vydaly na trať ženy. Od startu se na čele pohybovala Helena Karásková, která běžeckou část dokončila na pátém místě. „Byl to asi nejtěžší běh, jaký jsem při zimním triatlonu absolvovala. Vůbec se mi nepovedl. Trápila jsem se,“ vyprávěla po závodě.

Na kole zaznamenala česká závodnice nejlepší čas ze všech účastnic, díky čemuž se posunula na druhou příčku. Jako bývalá reprezentantka v běhu na lyžích může dlouhodobě spoléhat na poslední disciplínu, ani ta jí ale k dalšímu zlatu z MS neposunula. Na vedoucí Rusku Julii Surikovovou ztratila dalších 28 vteřin.

Po dvou zlatých medailích tak Helena Karásková vybojovala na mistrovství světa v zimním triatlonu stříbrnou medaili. „Na startu jsem pomýšlela na zlato, ale nakonec jsem za to stříbro šťastná. Závod se konal ve vysoké nadmořské výšce, což mi nesedí, trochu mě pobolívalo břicho a trať byla náročná. Takže jsem spokojená.“

Zlato si odvezla Ruska Julia Surikovová, bronz brala Rakušanka Romana Slavinecová. Další česká reprezentantka Šárka Grabmüllerová obsadila šestou příčku poté, co se jí nevydařila běžecká část, po ní se ale v průběhu závodu posouvala dopředu.

Penalta připravila Rauchfusse o stříbro

Závod mužů byl o poznání dramatičtější. Nejenže startovní bylo ve srovnání s tím ženským téměř trojnásobné, ale také bylo výkonnostně vyrovnanější. Český reprezentant Marek Rauchfuss se hned od začátku držel na špičce startovního pole.

„Běh byl brutální. V rozměklém sněhu rychle ubývaly síly. Navíc jsem přepálil tempo, a tak mě to hodně bolelo. I tak se mi podařilo do depa doběhnout jen s několikavteřinovou ztrátou. Jenže pak jsem udělal chybu. Nehodil jsem boty do připraveného boxu, takže jsem dostal patnáctivteřinovou penaltu do běžeckého lyžování,“ vypráví Marek.

Na kole si připsal třetí nejrychlejší čas, díky čemuž se posunul na průběžné druhé místo. Stále měl ale před sebou běžecké lyžování, ve kterém si musel vybrat udělenou penalizaci. Ta ho nakonec připravila o jednu pozici ve výsledkové listině. „Nebýt té penalty, skončil by Marek druhý. Když k trestu připočítáte čas na zastavení a rozjetí, je to přibližně 22 vteřin,“ vysvětlil Ivo Grabmüller.

Závod s velkým náskokem ovládl Rus Pavel Andrejev. Druhý skončil jeho krajan Pavel Jakimov, na kterého Marek Rauchfuss ztratil 16 vteřin. „Na jednu stranu jsem zklamaný kvůli penaltě, na druhou stranu jsem s výsledkem spokojený,“ dodal Marek, pro kterého to byl první velký závod po sedmileté pauze zaviněné zraněním. Druhý český reprezentant Vladislav Karásek obsadil 26. místo.

Mistrovství světa v zimním triatlonu, Cheile Gradistei

Muži: 1. Pavel Andrejev 1:33:37, 2. Pavel Jakimov (oba Rus.) 1:35:15, 3. Marek Rauchfuss 1:35:31 … 26. Vladislav Karásek 1:54:45
Ženy: 1. Julia Surikovová (Rus.) 1:47:51, 2. Helena Karásková 1:49:21, 3. Romana Slavinecová (Rak.) 1:53:32 … 6. Šárka Grabmüllerová 2:04:15