Laufy, dálkové běhy BOŽSKÉ DESATERO

31.12.2019 -
Do stopy stále více populárních a legendárních běžkařských závodů se může postavit každý. Rady zkušených “borců“ se Vám jistě budou hodit, je však třeba vědět, koho se zeptat. Takže s technikou jízdy poradí Jiří Suchý z UK FTVS. Doporučení týkající se vybavení doplní Martin Vítek majitel LBS sportu, který se již 15 let zabývá prodejem běžkařského vybavení. O své rady se také podělí závodník Adam Štempl.BOŽSKÉ DESATERO PRO BĚŽKAŘE I (NE) BEŽKAŘE – VYBERTE SI RADY, KTERÉ SE VÁM BUDOU HODIT …


Jiří Suchý, UK FTVS, oddělení didaktiky sportu
1) Pokud máte při pohledu na elitní dálkové běžce pocit, že soupaž je hračka, jste bohužel na omylu.


2) V začátcích určitě doporučuji klasickou techniku – stříďák, protože je méně fyzicky náročnější. Pokud váháte mezi bruslením a klasikou, pak bruslení je těžší, ale nemusíte komplikovaně mazat stoupací vosky.


3) Doporučení k tréninku techniky:

- pracujte na rovnováze (například stáním, následně jízdou na jedné lyži)

- kontrolujte si prohnutí v bedrech

- snažte se o dlouhý skluz s dynamickou prací v bocích

- posilujte tak, aby Vás nebolela záda a měli jste sílu v rukou 

Současným trendem ve Světových pohárech je „běh s lyžemi“, který perfektně umí například hvězdný Nor J. H. Klaebo. Místo dlouhého skluzu bleskově vyběhnout na kopec je podmíněno fantastickou specifickou silovou připraveností a skvělou technikou.


Adam Stempel, závodník
4)Má zkušenost říká nahrajete na videozáznam, získáte jasnou představu, kde máte slabé stránky, co je třeba v rámci techniky pohybu běhu na lyžích, ať klasiky či skatu vyladit. Uvidíte se z pohledu, který odhalí vaše nedostatky a poté můžete na jejich odstranění rychleji pracovat. Tyto změny pak mohou celkově ovlivnit váš výkon i pocit při závodě. 


5) Nyní k samotným lyžím, máte – li k dispozici na závod více páru, doporučuji zkusit lyže proti sobě na stejném skluzném vosku a vybrat ty rychlejší.


Martin Vítek, LBS sport 
7)“Dobré nádobíčko“ je základ, bezvoskové lyže dobrá volba. Základem vybavení pro běžecké lyžování jsou speciální lyže buď na klasiku, nebo na skate (bruslení). Dnes už existuji běžky, které není třeba mazat, a mají tzv. mohérové pásy. Skinové lyže mají na skluznici v odrazové zóně mohérové pásy, které nahrazují stoupací vosk. Je to stejný princip jako na skialpech. V praxi to znamená, že už nemusíte mazat lyže na odraz a sledovat aktuální podmínky, protože mohér funguje téměř na každém sněhu. 

Beznoskové lyže používají i profesionálové. Pro zkušenější běžce, kteří preferují klasické voskovací lyže, pak mohou být „skiny“ volbou do zrádných teplot okolo nuly nebo se dají dobře využít v proměnlivých podmínkách, a to i v závodech.


8) Praktické jsou hole s odnímatelnými poutky od madel (holí), což dodává závodníkovi patřičný komfort v průběhu jízdy. Samozřejmě klíčové je mít lyže dobře namazané. “Vidím to u nás servisu připravujeme několik tisíc párů nejen na J50 a rozdíly ve skluzu namazané a nenamazané lyže jsou astronomické. Tedy pokud nezvolíte výše avizované skinové lyže“, říká Martin.


9) Položte si otázku. Chci utrácet? Rozpětí je velice široké. Pokud se bavíme o běžkařské výbavě počítejte s částkou od 8 000 Kč do 10 000kč je to závislé na více faktorech. U závodní výbavy se bavíme klidně i 50 000kč (vše pouze za hardware). 


10) Základ je ve stopě dobře vypadat Nyní vážně. Oblečení rozhodně nepodceňujte. Počasí na horách se rychle mění. Krásné počasí se během několika minut může změnit v nepropustnou mlhu nebo řádění vichřice. Dobrá poučka zní, že vám na startu musí být chladno možná až zima, nebojte určitě se zahřejete. V proměnlivějším počasí si určitě přibalte bundu s nějakou proti větrnou membránou. Je z čeho vybírat: KV+, SWIX, Odlo, Maloja a další značky  
Závody, které doporučují:   


MARTIN 

JIRKA:


Jilemnická 50

Můj „srdeční domácí“ závod, zvlášť pokud vyjde sníh v Jilemnici. Nová náhradní trať na Roudnici nabízí krásné výhledy.

https://www.skijilemnice.cz/web/jilemnicka50 


Boehmerwaldlauf

Méně známých 30 km na rakouské straně Šumavy za Lipnem. Závod s velmi příjemnou atmosférou v krásném prostředí.

http://www.boehmerwaldlauf.com/pages/home.php 


Russia loppet 


Kamčatka

Bizarní atmosféra válečného přístavu, ale prý krásné sopky, které byl bohužel po celou dobu našeho pobytu v oblacích

Bajkal 

Poprvé v životě 50 km po ledě, na kterém místní Burjati upravovali stopu skákající traverzou taženou Ladou Nivou. Jelo se několik okruhů do „trojúhelníku“: po větru stačilo roztáhnout ruce, naopak proti větru pak i po absolutní rovině na „kulháka“. Viditelnost byla až na druhou stranu nejhlubšího jezera na světě.

https://russialoppet.ru/en/ 


ADAM 

Orlický Maraton

Koná na mé domácí půdě a nabízí zajímavý terén v pohraničním územím a leckdy i těžké podmínky.

https://www.ski-tour.cz/orlicky-maraton/r4  


Karlovská 50

Nádherná rovinatá trať pro soupažisty na Valašském území s místními tradicemi přímo v závodě. Celý start závodu odstartuje kolemjedoucí vlak, který pošle zahoukáním závodníky na trať.

http://www.karlovska50.cz/


Zadovská 30

Podnik při kterém, když se skloubí azuro, mínusové teploty a krásná Šumava tak pohladí ne jednoho lyžaře u srdce. Říká si přímo o prodloužený víkend.

https://www.ski-tour.cz/zadovska-30/r3

Hodnocení:
Přečteno 1972x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.