IRON PEOPLE RACE

7.05.2018 -
Po loňském úspěšném uskutečnění sportovně-charitativního projektu IRON PEOPLE, kdy Martin Gabla a Martin Peterka absolvovali tři dlouhé triatlony ve třech dnech za sebou napříč Českou republikou, čímž pomohli zabezpečit handikepované sportovce, se letos přiostřil. Přečtěte si, kam projekt míří a jaká jsou nová očekávání.

Martine, jak hodnotíš loňský ročník IRON PEOPLE? 

Stručně řečeno to byla pecka! Všechno vyšlo nad očekávání. Sportovní část projektu byla hodně náročná, ale zážitky a pocity z absolvování tak náročné výzvy rozhodně stály za to. Podařilo se nám zvládnout všechny tři dlouhé triatlony za sebou a překvapivě můžu říct, že i bez větších problémů. Samozřejmě jsem z takového výkonu měl strach, nebyl si jist, jestli má člověk dost natrénováno. Bylo spousta otazníků, na které jsem dopředu neznal odpověď. Nakonec jsme se ale s Markem Peterkou z Chebu do Beskyd důstojně dostali. Během těch dlouhých třech dnů se k nám přidalo přes 40 sportovců, kteří s námi plavali, jeli na kole a běželi. Každý se přidal na vzdálenost, jakou chtěl. Někdo jen plaval, někdo jel celého „Ironmana“. Po celou dobu jsme tedy měli obrovskou podporu a ta nás hnala dál. Druhá část projektu měla charitativní podtext. Cílem bylo podpořit 4 handicapované triatlonisty nákupem sportovního vybavení, které ke svému sportu potřebují. Nakonec přispělo 49 dobrovolných dárců, nemalou finanční částkou přispěla i společnost Lázně Luhačovice a Únětický pivovar. Velká podpora též projektu také byla od Petra Vabrouška a jeho BlueSeventy. Díky všem se tedy podařilo projekt uskutečnit a částkou 115.461,-Kč jsme podpořili handicapované sportovce. 


Jaké byly reakce zúčastněných? 

Co se týče našich „IRON PEOPLE“, tedy handicapovaných sportovců, byli samozřejmě nadšeni. Tato akce jim pomůže v dalším rozvoji jejich sportovní kariéry a díky lepšímu materiálnímu vybavení je pro ně nyní jednodušší plnit si své sportovní sny. Reakce všech ostatních, kteří se akce zúčastnili z řad dárců i pomocného teamu byla neskutečná a myslím, že jsme si to vloni všichni moc užili. 


V čem se bude letošní ročník projektu IRON PEOPLE od toho loňského lišit? 

Vloni šlo hlavně o zdárné zdolání třech „Ironmanů“ ve třech dnech za sebou a celá akce se nesla ve jménu charity a podpory handicapovaných sportovců. Z akce v nás ale zůstalo tolik pozitivní energie, že jsme si řekli, že pro letošek přitvrdíme a ze sportovně-charitativního projektu IRON PEOPLE uděláme závod. Je samozřejmé, že konečný čas i pořadí je v takovémto podniku podružné, ale po loňských zkušenostech vím, že i při takto extrémním výkonu lze pomýšlet na závodění. Proč to tedy nezkusit a neuspořádat v ČR skutečný extrémní triatlonový závod? Vím o spoustě lidí, kteří by to zvládli a to ve velice slušném čase. Samozřejmě to ale vyžaduje trochu jinou přípravu, více času na trénink a na chvíli vás to vyřadí z možnosti závodit na „opravdových“ závodech. Tím pádem taková akce nemůže být pro každého. Charitativní část si však i letošní ročník ponechává, a pokud se to opět podaří, chtěl bych stejné partičce handicapovaných sportovců nakoupit další sportovní náčiní potřebné k plnohodnotnému životu se sportem. 


V jaké fázi jsou přípravy na letošní ročník? 

V podstatě je vše připravené. Důležitá je trasa, která se vloni osvědčila. Není třeba nic měnit. Profil trati je dost náročný, ale místa, kterými trasa všech tří dnů vede, jsou nádherná a věřím, že kdokoliv se akce zúčastní, rozhodně nebude litovat. K uspořádání takového závodu je samozřejmě potřeba větší organizační team, ale už se nám hlásí dobrovolníci, takže věřím, že vše dopadne dobře a všichni budou spokojeni a plni skvělých zážitků. 

Jak bys představil tuto akci těm, kdo o tom zatím neví nic? 

Jedná se o závod vycházející z loňské sportovní výzvy zdolání třech dlouhých triatlonů ve třech dnech za sebou přejetím celé České Republiky ze západu na východ. Nerad to slovo používám, ale ve srovnání s jinými závody se přeci jenom trochu jedná o extrémní sportovní výzvu. Výzvu pro ty nejryzejší triatlonisty, která dokonale prověří jejich fyzickou a psychickou odolnost. Je to závod pro všechny, kterým je pot a dřina malou cenou za pocit svobody a totálního uspokojení, které na ně v cíli čeká. Navíc, vybrané finanční prostředky ze startovného opět půjdou na dobrou věc.

 

Kolik lidí už je na startovce? 

Na startovce jsou nyní 3 závodníci (Jan „Venca“ Francke, známý svými vytrvaleckými ultra výkony, Václav Kolpek, pro kterého není žádný cíl nepřekonatelný a prostě ví, že to dá a Michal Borský, sportovec a talent na vše, co se mu připlete pod nohy). Minimum závodníků pro zorganizování akce je 5. Závodu se lze zúčastnit nejen na celé tři dny, ale i na jeden den, tzn. jeden dlouhý triatlon. 

Co tě motivuje a žene kupředu v organizaci této akce? 

Jednoznačně radost z pohybu, posouvání svých fyzických i psychických hranic a pomoc ostatním. Každý z nás má v sobě obrovský potenciál. Každým dalším krůčkem do neznáma, každým dalším posunutím svých hranic se stáváme bohatšími a zkušenějšími. Pořádáním tohoto závodu chci nabídnout alternativu, kde nejde jen o nejrychlejší čas. IRON PEOPLE RACE nabízí hluboký prožitek a ještě při tom pomůžete. 


Inspiroval ses podobnou akcí v zahraničí? 

Vím, že na světě existuje několik obdobných závodů. V hlavě jsem ale podobnou akci měl již spoustu let a to ještě dříve, než jsem se o nich dozvěděl. Skloubení tohoto výkonu s charitou bylo ale hlavním důvodem a hybnou silou k uspořádání celého projektu IRON PEOPLE. Pokud vás triatlon baví jako mě a máte v sobě alespoň trochu masochismu (což má asi každý „Ironman“..), neměl jsem jinou možnost kam to posunout. 

Na co se nejvíc těšíš, máš z něčeho obavy? 

Největším zadostiučiněním bude, přihlásí-li se dostatek závodníků a závod tak bude moci proběhnout. Tím pádem bude naplněna i charitativní část projektu. Vím, že je u nás spousta silných sportovců, kteří zvládnou ujet tři dlouhé triatlony za sebou. Otázkou však zůstává, budou-li chtít obětovat chvíli ze svého závodního programu pro akci, kde nejde jen o čas, ale o mnohem víc.


 

Veškeré informace k závodu IRON PEOPLE RACE najdete na www.IRONPEOPLE.cz .

 

Hodnocení:
Přečteno 1753x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?