Výběr kola - sada, díl 3..

15.04.2005 -
Pokud opět vynecháme sponzorská kola, zůstává tu výběr mezi Japonským Shimanem a Italskou Campagnolo. Samozřejmě najdou se i značky jako Sachs dnes Sram, které se spíše zaměřují na MTB a také je tu elektronický MAVIC. Mavic je spíše pro fajnšmekry a možná, že jste o něm do této doby ani neslyšeli. Takže jdeme na Japonsko-italský souboj. Campagnolo mělo před shimanem náskok o jeden pastorek, ale od roku 2003 se výhody srovnali a v nejlepších sadách u shimana je také 10 pastorků. Na počet pastorků doporučuji brát ohled

Pokud opět vynecháme sponzorská kola, zůstává tu výběr mezi Japonským Shimanem a Italskou Campagnolo. Samozřejmě najdou se i značky jako Sachs dnes Sram, které se spíše zaměřují na MTB a také je tu elektronický MAVIC. Mavic je spíše pro fajnšmekry a možná, že jste o něm do této doby ani neslyšeli. Takže jdeme na Japonsko-italský souboj. Campagnolo mělo před shimanem náskok o jeden pastorek, ale od roku 2003 se výhody srovnali a v nejlepších sadách u shimana je také 10 pastorků. Na počet pastorků doporučuji brát ohled pouze v případě, že budete závodit na náročných profilech tratí, kde využijete celou nabídku pastorků. Jedná se hlavně o dlouhý triatlon či silniční cyklistiku, kde může být náročný profil trati. Na olympijských či sprintových tratích v  ČR Vás můžu ujistit z vlastní zkušenosti, že nebudete používat více jak 4 pastorky. Také hodně záleží na tom, jak umíte používat převody na rovině a v kopcích. Co se týká funkcí, oba tyto výrobci nabízejí vlastní tachometry s mnoha funkcemi, kdy u campagnola se jedna o Ergobrain a u shimana o Flight Deck.

 

Jaroslav Brynda - autor článku

 

Hlavní rozdíl mezi sadami je hlavně v řazení v tzv. dualech. Zde vidím problém hlavně při přecházení od jedné značky k druhé. Co se týká kvality a přesnosti řazení, tak si myslím, že o něco kvalitnější je shimano, které se u všech sad dá výborně seřídit. Shimano má měkčí a klidnější řazení. Campagnolo má trošku tvrdší chod než shimano, ale po čase, hlavně u vyšších sad změkne a chodí také perfektně. Co se týká váhových kategorií, tak campagnolo používá již dva roky v nejlepší sadě karbon, kdežto shimano se zatím do těchto experimentů nepouští, což je na jednu stranu dobře, protože jak jsem psal výše, karbon je sice pevný, ale při pádu je velice křehký a tudíž dobře praská a taková maličkost jako pád, Vás přijde na pěkné finanční odlehčení, protože se jedná o neopravitelnou závadu. Možná proto používají cyklokrosaři převážně shimano. V Čechách si myslím, že je trh více zaplaven komponenty shimano a s tím také souvisí fakt, že se dají sehnat mnohem lépe náhradní díly i když v poslední době se trh pomalu začíná sytit i komponenty od campagnola. Nejdůležitější rozhodnutí je hlavně na Vás, pro jakou sadu (vybavení) se rozhodnete. Třeba v takové Itálii se shimano moc neprosadí. Firmy se samozřejmě snaží konkurovat a vymýšlejí stále novinky. Shimano pro rok 2003 po ověření v bikové sadě MTB-XTR vytáhlo další trumf na silnici a to spojením pravé kliky, kde jsou převodníky s osou v jeden kus, čím ulehčilo několik málo gramů a také se zlepšil design a pevnost. Je samozřejmé, že jsem zde popsal špičky obou firem, ale na trhu je spousta nižších, přesto vysoce kvalitních sad od těchto značek, kde v nabídce vede Campagnolo. Určitě své splní při špičkových triatlonových závodech sady jako, shinamo 105, nebo campagnolo Mirage. Pokud jde o váhu a srovnání s nejlepšími sadami, tak je to pár stovek gramů, ale na druhou stranu mají nižší sady díky tomu, že je na nich použito větší množství materiálu větší pevnost např. při pádu. Také jsou nižší sady mnohokrát levnější, než nejvyšší modely. Zde doporučuji klidně ušetřit nějakou tu korunu a raději investovat do jiných, mnohem důležitějších věcí, jako třeba (pláště, galusky, sedlo, výživa, kola, běžecké boty, neopren)

 

Dále jestli používat řazení v pákách (Dual control, Ergo power).

Největší přednost vidím v neustálém kontaktu oběma rukama s řidítky a tudíž neustálé kontroly dění a to jak při závodě (balík), tak při tréninku na silnici (auta, díry) a následné reakce při nějakém problému, než když se ohýbáte k páčkám na rám. Samozřejmě dá se závodit i s klasickými páčkami na rámu, pokud při řazení nezpůsobíte kolizi při jízdě v balíku, není co řešit.

 

Další díl seriálu - obutí kola.

Předchozí články je možno nalést v archívu článků.

Hodnocení:
Přečteno 620x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.3.23Ideme si tak trochu vlastnou cestou. Říká trenér a otec v jedné osobě Jozef Vrábel
27.3.23Tereza Zimovjanová vstoupila do nové sezony 39.místem ve Světovém poháru na Novém Zélandu
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer